Kartografie 8 Geo-Info I 2014-2 3D-data Er wordt nog niet veel gebruik gemaakt van 3D-data, of 3D-visualisatie, maar dat kan veranderen. Zeker nu het AHN is vrijgegeven komen vele mogelijkheden in beeld. Maar ook nu is er data beschikbaar in de vorm van AHN (25meter) als WMS. En wat te denken van gebouwen en ondergrondse netwerken? Nu de 3D-Pilot van Geonovum succesvol is afge rond en doorgestart als Special Interest Group 3D (SIG3D), ligt de weg naar 3D-data en 3D-visualisatie voor ons open. Zeker als de AHN vrijgegeven gaat worden komen vele mogelijkheden in beeld. Op de site van Geonovum staan al diverse toepas singen. Wat te denken van het combineren van de AHN2, luchtfoto's en de diverse beheerbestanden van gemeenten? Onder andere ondergrondse leidingsystemen, tunnels, gebouwen en bomen zijn hiermee te Modelleren [10]. Zeker als de directe woonomgeving in het geding is, is gemor uit de samenleving te verwach ten. Denk aan bouwplannen, herinrichting of langdurige weg opbreking voor bijvoorbeeld rioleringswerkzaamheden. Een 3D-animatie creëert draagvlak, doordat het de nieuwe situatie en het eventuele tijdelijke ongemak veel inzichtelijker maakt. Levende data... Een goed blog is http://infostetics.com/. Hierop vond ik onderstaande zeer bijzondere kaart, die niet mag ontbreken in dit overzicht: Mould Tokio 1. Mould Tokio 2. Rotterdam: 3D-visualisatie. Grensoverschrijdend en een voorbeeld voor creatief denken [11]. Stel, u zoekt de meest efficiënte en kosten effectieve transportroutes. Dan is niet het eerste waar u aan denkt de inzet van een slijmzwam, neem ik aan. Verschillende onder zoeksgroepen over de gehele wereld hebben dit wel gedaan. Biologen en technologen hebben samen een manier gevonden om de slijmzwam Physarum polycephalum de beste route te laten vormen. Het organisme zoekt naar voedsel door steeds een 'arm' te groeien vanuit een centrale plek. Als de richting voed sel oplevert, dan blijft het bestaan en anders verdwijnt het weer. Hierdoor vormt zich een uitgebreid netwerk. Een duidelijk voorbeeld vormt het onder zoek in Tokio. Als ondergrond is de kaart van Tokio gebruikt. Op de gewenste plekken wordt voedsel neergelegd en de bergen en andere onbereikbare delen worden met licht voorgesteld. Op lichte plekken is groei niet mogelijk. Hierna groeit het netwerk over de best beschikbare, efficiëntste locaties. Conclusie De speeldoos van de kartograaf zit boordevol. Kleurpotloden, klei, olieverf, karton, teveel haast om te kiezen. En dan kan het ook nog gecombineerd worden... Waar te beginnen? Denk buiten gebaande paden, praat met men sen van totaal andere vakgebieden, brainstorm en vooral: gebruik uw fantasie. Klein beginnen. Veel kaarten en toepassingen zijn aardig, maar behoren niet tot de eredivisie. Daar lig gen sowieso de kansen voor de kartografie. Zorg dat ook op webviewers kaarten leesbaar en bruikbaar zijn, dat de boodschap ook digitaal overeind blijft. En bedenk: de programmeur, de dataspecialist en de eindgebruiker spreken niet dezelfde taal. Er is behoefte aan een tolk, en wie kan dat beter dan de kartograaf? En groot eindigen Maak eens een gekke combinatie van data, draai de kleuren om, gebruik twitterdata, of maak je data 3D. Wie weet is er onder ons een nieuwe Picasso of Leonardo da Vinci? Literatuur Turner, Andrew (2006). Introduction to Neogeography. Short Cuts. O'Reilly Media. p. 2. ISBN 978-0-596-52995-6. Links 1 www.webgispublisher.nl - Nieuwland Geo-Informatie 2 www.geomobiel.nl - Nieuwland Geo-Informatie 3 http://colorbrewer2.org/ Cynthia Brewer, Mark Harrower and The Pennsylvania State University 4 www.brabantsedelta.nl/werkinuitvoering/overig/ maaionderhoud 5 www.brabantsedelta._webgispublisher.nl/ ?map=maaibestekken%2020i3 Waterschap Brabantse Delta 6 www.nrc.nl/verkiezingen/2012/10/03/wat-stemden-uw-buren/ NRC, Arlen Poort, 3 oktober 2012 7 www.tulpinteractive.com/projects/close-votes/ Jan Willem Tulp september 2012 8 www.globalforestwatch.org/ Global Forest Watch (GFW), A partnership convened by the World Resources Institute 10 G Street NE Suite 800, Washington, DC 20002, USA 9 www.srogers.cartodb.com/viz/337d9194-6458-11e3-85b5- e5e70547d141/embed_map Beyoncé releases her new album online Geotagged Tweets mentioning Beyonce's online self-titled album, December 12-13, 2013 Srogers, Cartodb 10 www.geonovum.nl/onderwerpen/3d-geo- informatie?tab=documenten Rapport: Eindrapportages 3D Pilot NL eerste fase Managementsamenvatting3Dpilot.pdf, blz 10 Geonovum 6 juni 2011 Plaatje 2: Data van alle use cases in 1 omgeving, door Bentley 11 http://blogs.discovermagazine.com/notrocketscience/ 2010/01/21/slime-mould-attacks-simulates-tokyo-rail-network/ Slime mould attacks simulates Tokyo rail network By Ed Yong January 21, 2010 2:00 pm Reference: Tero et al. 2010. Rules for Biologically Inspired Adaptive Network Design. Science 10.1126/science.1177894 Images: from AAAS/Science Jonna Bosch is adviseur geo-informatie bij Nieuwland. Jonna is te bereiken via jbosch@nieuwland.nl Mould Grown on tight "terrain" Mould natwork

Geo-Info | 2014 | | pagina 10