Kartografie 12 I Geo-Info I 2014-2 Figuur 5 - Schematische kaart (rechts) op basis van gegevens geïllustreerd in een gedetailleerde kaart Figuur 8 - De mogelijkheid om "nieuwe" punten (links). De schematische kaart gebruikt een representatie berekend met de eerste techniek. te gebruiken leidt soms tot betere schematisering. niet veel gebruikt worden. Figuur 7 illustreert een andere combinatie, waarbij kleurgebruik en schematiseringsstijl zijn afgestemd op het betreffende land. Discussie De eerste methode is in zekere zin grondig, omdat zeer veel krommen worden overwogen en een optimale combinatie wordt berekend. Het is echter ook relatief tijdrovend en weinig flexibel, omdat slechts krommen die op hoekpunten van het oorspronkelijke poly goon beginnen en eindigen kunnen worden gebruikt. Bij vergaande schematisering kan dit Typologie wan migr at I «balansen In Italië Figuur 4 - Resultaten van de tweede techniek: Australië (boven) en Antarctica (onder). Voor beide een schematisering in de licht gebogen stijl (oranje). Voor Australië tevens een sterk gebogen schematise ring (paars) en voor Antarctica een gecombineerde schematisering (groen). ringen nog accuraat vormen weer te geven. De resultaten met cirkelbogen geven echter een veel sterker geschematiseerde indruk door hun kunstmatige vormgeving. Afhankelijk van de doelstelling van de kaart genieten verschillende krommen de voorkeur. Figuur 3 en Figuur 4 tonen resultaten van de eerste respectievelijk tweede techniek. Figuur 5 illustreert een uitgewerkte schematische kaart. De doelstelling van een kaart beïnvloedt diverse aspecten, zoals kleurgebruik en stijl van weergave. Ook de schematiseringsstijl (bijvoorbeeld Bézier-krommen of cirkelbogen) hangt hiervan af. Tussen weergave en sche matiseringsstijl bestaat dus een mogelijke cor relatie. Een opvallende weergave kan gebaat zijn bij het gebruik van cirkelbogen, vanwege hun opvallende vorm. De complexere Bézier- krommen hebben meer vrijheid en daarmee een lagere visuele abstractie, waardoor vor men minder opvallen in de uiteindelijke kaart. Figuur 6 - Een licht gebogen schematisering van Figuur 6 illustreert een mogelijke combinatie Japan combineert goed met een schetsweergave. van weergave en schematiseringsstijl. De licht gebogen schematisering past goed bij het schetsproces waarbij sterk gebogen krommen Figuur 7 - Een sterk gebogen schematisering van India heeft overeenkomsten met veel voorko mende Indiase ornamenten. De weergave bootst het kleurgebruik van dergelijke ornamenten na.

Geo-Info | 2014 | | pagina 14