SPECIAL Landmeetkundige valentijnskaarten... Are you on the level with me? 2014-2 I Geo-Info Figuur 9 - Schematisering van een deel van Europa. Bijvoorbeeld de kustlijn van Frankrijk-België-Neder- land gebruikt één cirkelboog. problemen opleveren omdat de best denk bare schematisering vaak bestaat uit krommen met eindpunten die buiten het oorspronke lijke polygoon liggen (zie Figuur 8). De looptijd van de eerste methode is evenredig met de derde macht van het aantal hoekpunten van het oorspronkelijke polygoon. De tweede methode is flexibeler en veel sneller: de loop tijd is kwadratisch. Aan de andere kant is de relatie tussen invoer en resultaat minder direct: het resultaat is niet noodzakelijk de optimale combinatie van cirkelbogen. In theorie kunnen beide methoden problemen krijgen wanneer de invoer vlak langs zichzelf loopt en "verstrikt" raakt: om snijpunten te voorkomen, is dan een hoog aantal krommen vereist. In de praktijk leveren ze echter fraaie resultaten. Bovendien kunnen beide methoden eenvoudig worden aangepast om niet een enkel polygoon, maar een verzameling polygonen (bijvoor beeld een aantal aangrenzende landen) te schematiseren. Helaas is het daarbij wel zo dat "drielandenpunten" op hun plek moeten blijven. Momenteel wordt er gewerkt aan een techniek die dergelijke punten kan verplaat sen: Figuur 9 toont een voorlopig resultaat hiervan. De resultaten van de tweede methode zijn onderworpen aan een gebruikerstest waarbij vier verschillende schematiseringsstijlen werden vergeleken: de drie gebogen stijlen en één stijl met rechte lijnen. Hieruit bleek dat gebruikers schematisering met rechte lijnen minder complex noemen dan met gebogen lijnen, maar schematiseringen met een niet al te klein of te groot aantal gebogen lijnen beter kunnen herkennen dan schematiser ingen met een zelfde aantal rechte lijnen. Het gebruik van gebogen lijnen heeft dus duidelijk voordelen. Referenties Dit artikel is gebaseerd op technieken gepre senteerd in de volgende publicaties. Arthur van Goethem, Wouter Meulemans, Andreas Reimer, Herman Haverkort, Bet- tina Speckmann. Topologically Safe Curved Schematisation. The Cartographic Journal, 50(3)276-285, 2013. Arthur van Goethem, Wouter Meulemans, Bettina Speckmann, Jo Wood. Exploring Curved Schematization. In Proceedings of the 7th IEEE Pacific Visualization Symposium, 2014. (Verschijnt binnenkort) Samenvatting Een doeltreffende kaart toont geen overbodige details, maar alleen de belangrijkste kenmer ken. Hiervoor kan een schematisering worden gebruikt: een abstracte en gestileerde weer gave. In handgetekende, geschematiseerde kaarten worden vaak vloeiende gebogen lijnen gebruikt. Dit artikel beschrijft twee technieken voor het automatisch schematiseren van ter ritoriale grenzen met behulp van krommen. De eerste techniek is geschikt voor verschillende soorten gebogen lijnen, maar is gebonden aan de gegeven hoekpunten. De tweede techniek is sneller en is niet gebonden aan de gegeven punten, maar werkt alleen met cirkelbogen. De resulterende schematiseringen tonen aan dat er diverse stijlen te ontdekken zijn. Summary An effective map shows no excess details, only the most important features. A schematization is an abstract and stylized representation and is well suited for such a map. Curves are commonly used in manually drawn schematic maps. This article describes two techniques for the automated schematization of territorial outlines using curves. The first technique can use different types of curves, but is restricted to input points. The second technique is faster and does not have this restriction, but is designed only for circular arcs. The resulting schematizations show that different styles can be attained. Arthur van Goethem, promovendus, Faculteit Wiskunde en Informatica, Technische Universiteit Eindhoven, a.i.v.goethem@tue.nl Herman Haverkort, universitair docent, Faculteit Wiskunde en Informatica, Technische Universiteit Eindhoven, h.j.haverkort@tue.nl Wouter Meulemans, promovendus, Faculteit Wiskunde en Informatica, Technische Universiteit Eindhoven, w.meulemans@tue.nl Andreas Reimer, onderzoeker, Geographisches Institut, Universitat Heidelberg, andreas.reimer@ geog.uni-heidelberg.de Bettina Speckmann, hoogleraar, Faculteit Wiskunde en Informatica, Technische Universiteit Eindhoven, b.speckmann@tue.nl Jo Wood, hoogleraar, giCentre, City University London, j.d. wood@city.ac.uk Redactie ....kreeg de redactie in februari bij MOS in Nijkerk. Bleken ze van de redactie van het blad De Hollandse Cirkel te zijn. Ze waren slechts digitaal en op hun beurt ontleend aan www.rubylane.com en www.landsurveyorsunited.com. Niettemin dank en het doorgeven waard!

Geo-Info | 2014 | | pagina 15