Kaarten maken en delen ru ru O fü CD Column **SS A 3 J a» s> Mr 5 2014-2 I Geo-Info 15 J J "j 91 3> J Iedereen vindt kaarten leuk. Vraag maar eens rond en je buurvrouw, je verre kennis ofje collega's zullen het beamen. Kaarten zijn tof, mooi, en interessant. Het gaat daarbij om allerlei soorten kaarten. Variërend van historische kaarten, tot Google Map achtige kaarten. De markt speelt hierop in. Er ver schijnt een veelheid aan nieuwe atlassen die allemaal goed verkopen. Soms in koppelverkoop met televisieprogramma's als 'Nederland van Boven, waarin naast de prachtige beelden vanuit de lucht de dynamische kaarten - daar data-visualisaties genoemd - een hoofdrol spelen. En soms gaat het om de inhoud van onze archieven en kaartenverzamelingen zoals de 'Atlas der Neederlanden. Een toe te juichen ontwikkeling. Maar tegenwoordig kan iedereen zelf ook kaarten maken. Het is maar hoe je dat opvat. Als je met bijvoorbeeld Google Maps op zoek gaat naar laten we zeggen Schiermonnikoog en je zoomt en schuift de kaart een paar keer tot een gewenste uitsnede dan heb je zelf een kaart gemaakt. Ook spelen met het kaartmateriaal beschikbaar via PDOK valt in deze categorie van kaarten maken. Voor allerlei kaartgebruik is dat zeer functi oneel, en zo ontstaan de grote hoeveelheden internetkaarten. Maar met het kaarten maken en delen bedoel ik kaarten waar eigen waarnemingen en gegevens aan zijn toegevoegd en via internet zijn gedeeld met anderen. Het gaat hierbij om vrijwil ligers die uit interesse voor een bepaald onderwerp gegevens verzamelen en dat willen delen. Dat kan van alles zijn: obser vaties van de eerste appelbloesem, bepaalde vlindersoorten, maar ook foto's van gebouwen of zelfs grensstenen. Hoe maak je zelf dat soort kaarten? Ik praat er natuurlijk over in mijn colleges, maar echt zelf doen? Door de aard van mijn werk is mijn 'hands-on' kennis wel wat weggezakt moet ik bekennen. Dus aan de slag. Om met je eigen gegevens een kaart te maken is relatief eenvoudig. Relatief schrijf ik er hier met opzet bij, want afhanke lijk van het programma dat je gebruikt wordt er nog wel een en ander van je verwacht. Het meest eenvoudig zijn programma's als CartoDB, Geocommons, Tableau en Many Eyes. Om hiermee een kaart te maken heb je voldoende aan een spreadsheet met een x en en y coördinaat en kenmerken van je verzamelde objecten. De software zet vervolgens een symbool op een basiskaart en het werk zit er op. Vaak heb je nog de mogelijkheid om zelf een kaarttype, een symbool en kleuren te kiezen. Om te testen heb ik een kaartje gemaakt van alle vliegvelden waar ik ooit geweest ben. Dat gaat inderdaad snel en eenvoudig. De achtergrondkaart kan je kaart trouwens aardig bederven. Veelal kun je kiezen uit allerlei varianten Google, Bing, Open Street Map of satellietbeelden. Dat klinkt mooi, maar de inhoud van deze achtergronden is zeer beperkt zelf te bepalen. Ten opzicht van het te karteren onderwerp levert dit vaak erg veel ruis op. Het voordeel is natuurlijk dat er voor elke plek op de wereld een achtergrond is. Een groot nadeel is dat men je altijd de Mercator projectie aanbiedt en je deze niet kunt veranderen. Er zijn nog meer oplossingen, maar die vragen meer kennis van scripting en kartografisch ontwerp. Met deze gereedschap pen kun je echter zeer geavanceerde resultaten kan bereiken. Mooie voorbeelden zijn de interactive kaarten op de website van de New York Times, gemaakt met D3; een javascript biblio theek in html5. Daarnaast zijn er programma's als Processing en Unfolding die zo mogelijk nog meer in hun mars hebben. Je kunt de eerder genoemde achtergrond integreren, maar je hebt ook wat over projecties te zeggen. Dit overzicht was zeker niet volledig, maar geeft wel een ontwikkelrichting van ons vakgebied aan voor zowel de doe-het-zelf kaartenmaker/deler als de meer professionele kaartenmaker/deler. Prof. dr. Menno-Jan Kraak kraak@itc.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 17