I Land I van I verhalen Boek 17 Jan Blokker (jr), Land van verhalen. Een raamvertelling, ISBN: Amsterdam 2013 i.s.m. Nationaal Archief, 176 p., 17,95 Google-auto maakt foto van eigen overtreding Woman's Place in War: Cartographer 's 2014-2 I Geo-Info Een [ajjftVEEistUug ftlrj üftficïcej Het Nationaal Archief heeft, mede dankzij sponsors en entreeheffing, tot 29 juni 2014 de tentoonstelling 'Het geheugenpaleis - met je hoofd in archieven'. Op 16 oktober 2013 geopend door koning Willem Alexander. Elf grote en kleine verhalen nemen de bezoe ker mee op een reis langs meer dan 1000 jaar Nederlandse geschiedenis. In samenwerking met Uitgeverij Balans verscheen bij zes verhalen uit de tentoonstelling een publicatie. Deze raamvertelling is er een van. Blokkers verhaal: er was eens een koning die wijs en vredelievend regeerde over zijn onmetelijke rijk. Op een dag vond hij een bericht uit een ver land waarover weinig bekend was. De koning stuurde elf speciale gezanten naar het land, om hem meer nieuws te brengen. Tien lange jaren bleven ze weg, maar toen kwamen ze terug om te vertellen wat ze hadden aangetroffen. Hierover gaan '2. Het verhaal van de landmeter' over Jan van Scorel (1495-1562) en '3.Het verhaal van de abdis' over Elburg van Langerak (1506-1568). Aan de tentoonstelling leverden zij zeg maar de kaart van de bedijking van de Zijpe van 1552 en een kaartboek van 400 jaar oud. De paperback is een meer literair werk dan doorgaans in dit tijdschrift wordt besproken, maar ook het aanbevelen waard. Het slot van hoofdstuk 2 mag overhalen tot aanschaf: 'De landmeter zweeg opnieuw, maar bleef nog staan, met gevouwen handen en de koning fier aankij kend. "En wat brengt u ons, meneer?" vroeg deze. "Ik breng u het vogelvluchtschilderij", zei de landmeter. "Dat schilderwerk is een belangrijke bron voor mijn verhaal. Verder brengen wij u kaartmateriaal van het drassige land, het plan dat de schilder vervaardigde voor een baggerschip, rekeningen die hij heeft bewaard. En verder uiteraard portretten en ander schilderwerk om u inzicht te geven in zijn meesterschap." "U kunt gaan zitten" zei de koning. De landme ter gehoorzaamde zonder dralen. De abdis had voor de Hervorming veel te red den. Een fragment uit haar verhaal: 'Onze col lega de landmeter verrichtte een haast onmogelijk werk door in zeer korte tijd met niet dan beperkte middelen - hij had immers bij de grens zijn instrumentarium moeten inle veren - de uitgestrekte landen op te meten, te beschrijven en in te tekenen. Hij diende zich te verlaten op de grootte van zijn voet, de lengte van zijn pas en de breedte van zijn gestrekte armen.' De vereerde landmeter komt ook in andere hoofdstukken voor, zoals in '4. Het verhaal van de filosoof. ''Uw kaart materiaal, mevrouw, meneer" sprak hij tot de landmeter en de abdis, "heeft ons hart verblijd en ons oog gestreeld. Meneer, u bent werkelijk een zeer bekwaam vakman.'' In hoofdstuk 13 blijkt dat de elf leden elk een kabinet met mooie spullen hadden. Het eerste was van de landmeter-schilder, die aan en voor zijn geldschieters een indruk wilde geven van zijn nieuwe polder. "U hebt goed werk verricht" zei de koning, en in de ogen van de landmeter kwamen tranen van geluk.... In het boek staan Een wagen van Google die foto's maakte in IJsland voor Street View heeft, op 12 febru ari jl., zijn eigen snelheidsovertreding gefo tografeerd. De Street View-auto ging ruim over de snel- heidsgrens van 50 km heen. Bij het plaatsje Lau- gar in Noord-Oost IJsland reed de auto 69 km per uur, wat duidelijk te zien is op de foto. Op de weg staat met grote letters 50 gekalkt, terwijl de snelheidsmeter naast de weg oplicht op 69. De foto staat op Street View en is afgelopen herfst genomen. Of de chauffeur in kwestie een bekeuring heeft gekregen, is niet duidelijk. Dat er weinig valt te ontkennen, is wel duidelijk. afbeeldingen van ook de kaart van Van Scorel en van twee pagina's uit het kaartboek van het abdijbezit van Rijnsbrug door Symon Aerntsz. Van Buningen. Er is een slothoofdstuk 14 met 'Verantwoording van feit en fictie' en daarmee is het zelfs voor ingenieurs een prachtboek! Adri den Boer m AHMT or IHI UNITED &TJUI1 ai j a Tis ron womin Bron: www.automatiseringgids.nl Women's Army Corps Gallery Index: World War II Posters: Women in the Military, by Jone Johnson Lewis, 1941. www.womenshistory.about.com

Geo-Info | 2014 | | pagina 19