Een Nationale Atlas in de Nationale GeoData Infrastructuur Kartografie Hoe maak je kaarten van atlaskwaliteit met webservices en D3? De afgelopen paar jaar hebben we een stormachtige ontwikkeling gezien van de Nationale Geo Data Infrastructuur (NGDI - onze nationale SDI). Daarmee samenhangend is er ook meer aandacht gekomen voor het gebruik van kaarten in, of gebaseerd op data uit, die NGDI. Maar helaas blijft de kwaliteit van die kaarten vaak achter bij wat er mogelijk is met moderne webtechnologie. We stellen een architectuur voor waarmee met behulp van webservices en de D3 javascript bibliotheek een webgebaseerde kaartviewer kan worden gemaakt die kartografie in Atlaskwaliteit levert. 18 Geo-Info I 2014-2 Door Barend Köbben Twee Werelden Om dit te kunnen realiseren moeten we in feite twee, tamelijk verschillende, werelden verenigen. De ene is de wereld van de SDI's: strak georgani seerde, gestandaardiseerde en geïnstitutionali seerde verzamelingen van grote hoeveelheden ruimtelijke data en diensten. De andere wereld is die van de atlaskartografie: verzamelingen kaarten van hoge grafische en informatie kwaliteit, die een sterke samenhang kennen om zo een bepaald geografisch verhaal te vertellen. Deze twee werelden worden ook bewoond door mensen met verschillende expertise. De geo- informatiespecialisten hebben een sterke IT-focus, werken met databases, gedistribueerde webservices en gespecialiseerde GIS-software. De kartografen denken in semiologie, grafische communicatie en esthetisch design. Zij gebrui ken traditioneel vooral ontwerp- en teken pakketten. Maar aan de andere kant zijn de gebruikers steeds meer hetzelfde. Zij verwachten tegenwoordig toegang tot de producten van beide groepen te hebben via hun webbrowser. Als eindgebruikers willen zij niet lastig gevallen worden door het verschil in achterliggende technologie. De stand van de techniek maakt het tevens mogelijk op elke standaard computer met internettoegang grote hoeveelheden data uit een SDI te vinden en te raadplegen, om uiteindelijk deze in hoog waardige, interactieve grafische omgevingen te visualiseren. Blijft wel de vraag hoe de twee werelden kunnen worden gecombineerd op een zinvolle, bruikbare manier, binnen de bestaande technologische omgeving van het NGDI. Om dat uit te zoeken hebben we in de afgelopen tijd diverse onderzoeken en experimenten gedaan, die we in dit artikel beschrijven. Atlassen in het SDI-tijdperk We gebruiken hier bewust de term atlaskar tografie, omdat we streven naar iets wat meer is dan een willekeurige verzameling kaarten. Bij het maken van een atlas wordt een aan zienlijke inspanning gedaan om de informatie vergelijkbaar te maken: data van vergelijkbare tijdreeksen, op vergelijkbare wijze gegene raliseerd en geclassificeerd, in een uniforme opmaak. Bovendien wordt in een goede atlas de data zo gepresenteerd dat er een verhaal wordt verteld, een zo compleet mogelijk beschrijving van alle aspecten van bijvoor beeld een land. Er moet in andere woorden een synergie zijn, die de atlas als geheel meer maakt dan de som van de delen. In Nederland kennen we natuurlijk com merciële atlassen, zoals de Bosatlas, maar ook de Wetenschappelijk Atlas van Nederland. De geschiedenis van deze Nationale Atlas en de poging deze een nieuw leven in te blazen, is meermalen beschreven (bijvoorbeeld in Köbben et al., 2010). Vandaag de dag worden er nog atlassen in de vorm van een gedrukt boek gemaakt, maar meer en meer ook als digitale producten, tegenwoordig vooral voor het World Wide Web. Tot voor kort gebeurde de productie daarvan weliswaar al digitaal, maar met relatief traditionele methoden, zoals tekenpakketten en multi-media software. Dat resulteerde wel iswaar in producten van uitstekende kwaliteit en bruikbaarheid, maar wel op zichzelf staand, dus zonder de interoperabiliteit en verbindin gen met de rest van de digitale infrastructuur die we in deze tijd van SDI's verwachten. Zo'n SDI is een implementatie van een zogenaamde 'Service-Oriented Architecture', gedistribueerde componenten die commu niceren via strak gespecificeerde en gestan daardiseerde interfaces (zoals de WMS- en WFS-standaarden van het OGC). Dat soort interfaces kennen wel degelijk mogelijkheden om de verschillende datasets in de SDI te karteren, maar elke service heeft in principe

Geo-Info | 2014 | | pagina 20