SPECIAL kelijk van de datawaarden worden gemaakt. Dit principe wordt in figuur 3 verduidelijkt. 2014-2 I Geo-Info Bootfietser klaar voor vertrek Afvaart in november 1 21 de Atlas base map service', die basisdata die voor alle kaarten gebruikt wordt (zoals kust lijnen en provinciegrenzen) aanbiedt. Op die manier kunnen de kaarten voorzien worden van een uniforme 'look and feel'. De in figuur 2 weergegeven dataservices in de NGDI-laag zijn de twee die we in het huidige prototype gebruiken. De mogelijkheden zijn hier natuurlijk veel groter: in feite elke SDI-node die een WFS-service aanbiedt, kan worden gebruikt. Welke daarvan uiteindelijk in de atlas ontsloten worden, wordt bepaald in de Atlas metadata' component. Hierin ligt in feite de kartografische kennis van de atlas besloten. Er wordt in benoemd welke kaarten in de atlas interface aangeboden worden, uit welke bronnen de data voor deze kaarten komt, welke bewerkingen deze data moet ondergaan en hoe ze kartografisch moet worden aangeboden. Deze kennis, bijvoor beeld beslissingen over toepasselijke kaart- soorten, classificaties, generalisatieniveaus, kan momenteel (nog) niet automatisch worden geïmplementeerd, dus is hier de inbreng nodig van een atlasredactie. De D3 Atlas Viewer Zoals eerder aangegeven wilden we voor de Atlas Viewer-component af van de eerdere Adobe Flash-implementatie. We zochten naar een oplossing waarmee we interactieve kaarten van hoge grafische kwaliteit konden aanbieden, in een web-omgeving die goed toepasbaar moest zijn binnen de SDI/web servicesomgeving van het NGDI en ook nog eens aan open standaarden moest voldoen. Gezien de huidige ontwikkelingen van het Web, ligt het dan voor de hand om gebruik te maken van het Open Web Platform. Het doel daarvan is officiëel 'to create a comprehensive range of advanced, open Web standards, ena bling us to create standards compliant web applications without the need for proprietary technology' (W3C 2012). Waar het in praktijk op neerkomt is dat de rondom de HTML5 standaard voor webopmaak een aantal andere gestandaardiseerde webtechnologieën wordt ingezet voor bijvoorbeeld vectorgrafiek (SVG), opmaak (CSS) en programmeren (Javascript). Er zijn verschillende ontwikkelomgevingen en programmeerbibliotheken beschikbaar om deze technologie efficiënt in te zetten. Daar voor hebben wij de D3-bibliotheek gekozen. D3.js (Bostock et al. 2011, Ds-website 2012) is een Javascript bibliotheek waarmee je als het ware grafisch kan programmeren. D3 staat voor Data Driven Documents: datasets worden verbonden met de grafische objecten in een webpagina. Allerlei aspecten van die objecten (vorm, plaats, opmaak, etc.) kunnen dan afhan Behalve eenvoudige cirkels kun je met behulp van geo-data ook kaarten tekenen en in onze ervaring is D3 snel en efficiënt, zelfs bij het gebruik van behoorlijk grote datasets. Omdat alle eigenschappen van HTMLs, CSS en SVG kunnen worden gebruikt, zijn we in staat inter actieve kaarten met grafische effecten en ani maties te creëren. Het experimentele prototype van de Atlasviewer dat we ermee gebouwd hebben is nog in ontwikkeling. De meest recente stabiele versie kunt u uitproberen op de website http://www.nationaleatlas.nl. In figuur 4 ziet u een screendump. Het project dat de basis legde voor de experi mentele Nationale Atlas is in 2009 beëindigd. Sinds die tijd zetten we de experimenten voort als informeel project. De voortgang is daarom niet zo snel als we wel zouden willen. Inmid dels hebben we een prototype dat ons inziens duidelijk maakt dat SDI-kaarten in atlaskwaliteit maken, met behulp van webservices en D3 heel goed mogelijk is en daarmee de reali satie van een Nationale Atlas in de Nationale GeoData Infrastructuur. Hopelijk krijgen we de gelegenheid het systeem verder uit te bouwen en de hoeveel heid data die wordt gekarteerd geleidelijk uit te breiden. Hoe dan ook is het een prima omgeving om te experimenteren met allerlei kartografische technieken en meer fundamen tele onderzoeksvragen. Dit artikel is een (ingekorte) vertaling van het artikel "Towards a National Atlas of the Netherlands as part of the National Spatial Data Infrastructure" dat is verschenen in The Cartographic Jour nal, volume 50, nummer 3, pp. 225-231. Summary This paper is about different worlds, and how we try to unite them. One of these worlds is the world of National Atlases: collections of complex, high quality maps presenting a nation to the geographically interested. The second is the world of National Spatial Infrastructures: highly organised, standardised and instituti onalised large collections of spatial data and services. In the paper we describe the two worlds and their fundamental differences and we present the theoretical framework in which these worlds could be united. We introduce a test bed we are using to try out the theoretical framework in a real-life use case. Inthe architec ture of that test bed we introduce a National Atlas Services layer and describe how we have created an Atlas Map Viewer component, using the Open Web Platform. Literatuur Bostock, M., Ogievetsky, V, Heer, J. (2011), 'D3: Data-Driven Documents', IEEE Transactions in Visualization Computer Graphics (Proc. InfoVis) D3 website (2012). URL: http://d3js.org/ GeoJSON website (2012). URL: http://geojson.org/ Kobben, B., Kraak, M.-J. Ormeling, F. (2010), 'Een nieuwe atlas van Nederland -toegangspoort tot de nationale geo-data infrastructuur', Geografie 19(2), 28-31. Kraak, M.-J., Ormeling, F., Kobben, B. Aditya, T. (2009), The potential of a national atlas as integral part of the geodata infrastructure exemplified by the new Dutch National Atlas, in B. van Loenen, J. Besemer J. Zevenbergen, eds, 'SDI Conver gence: Research, Emerging Trends, and Critical Assessment', number 48 in 'green series', Netherland Geodetic Commis sion, Delft, pp. 9-20. W3C (2012),'The Open Web Platform. URL: http://www.w3.org/ wiki/Open Web Platform Barend Köbben, Senior Lecturer, TC - Universiteit Twente. Barend is te bereiken via b.j.kobben@utwente.nl Ja hoor, de vertrekdatum staat vast! Weet u nog? In de vorige editie vertelde Kadaster collega Ebrahim Hemmatnia over zijn unieke expeditie met zijn al even unieke bootfiets. In november fietst Ebrahim vanaf Mauritanië (Nou- adhibou) de Atlantische Oceaan op. Ebrahim: "Naar verwachting kan ik in maart of april weer Nederlands spreken, want ik koers eerst aan op Bonaire" Via Facebook en Twitter houdt hij ons zo veel mogelijk op de hoogte. Geo-organisaties kunnen in overleg de reis 'live' tonen op intranet via http://www.willpowered.nl/live/. Inmiddels hebben ook GeoCat en Bridgis zich aangemeld voor sponsoring. Maar er is nog ruimte voor andere geo-ondernemers die het mooie initia tief van onze Geoman willen sponsoren. Ook Wereldvriend worden? Meld je nu aan op www.willpowered.nl.

Geo-Info | 2014 | | pagina 23