Bezint eer ge begint Column 2014-2 I Geo-Info De Geo-info ademt een veelal positieve sfeer. Mooie artikelen over succesvolle projecten worden afgewisseld met stukken over veelbelovende ontwikkelingen. Hebben ande ren een meeslepender leven dan ik? We schrijven maar zelden in detail over onze mislukkingen. Logisch, want we willen graag succesvol of veelbelovend zijn. Er is ook wel aandacht voor het falen, maar dit gebeurt binnenskamers in de project evaluatie. Het zou grappig zijn om de Teleg raaf-journalistiek eens los te laten op ons vakgebied. PDOK overschrijdt budget! Bestemmingsplannen urenlang onbereikbaar! INSPIRE mist deadline! Generalisatie kost banen! Maar daar wil ik het nu niet over hebben. Ik kom even terug op dat falen. Ik denk dat ook u wel eens iets heeft meegemaakt dat niet goed is gegaan. Een mislukking wordt na de project-evaluatie netjes vastgelegd in een lessons learned rapport. Alleen, wanneer worden die lessons precies toegepast? We willen liever door naar nieuwe, opwindende en veelbelovende projecten. Graag wil ik u in de rest van deze column meenemen naar het stukje tijd tussen een idee en de realisatie ervan. In dat stukje tijd komen de eerdere ervaringen van pas. Ik heb aan den lijve ondervonden dat het niet benutten van deze periode een gemiste kans is. De periode tussen droom en daad is een magische periode, een moment van bezinning, een klok die stilstaat. In die ruimtetijd bevindt u zich in een unieke positie. Er hoeft nog niets en u kunt daar de toekomst veranderen! Een voorbeeld uit eigen praktijk. Ik had een paar jaar gele den een meeslepend idee om een moestuin te beginnen. In de moestuin zouden de kinderen kunnen zien hoe de natuur werkt, hoe voedsel wordt verbouwd en hoe je daar verant woordelijk mee omgaat. Het zou gezond zijn om te zaaien en te oogsten in de buitenlucht. De onbespoten groente zou een gezonde basis van ons dieet vormen. Toen dit idee eenmaal in mijn hoofd zat, was ik als vanzelf beland in de magische ruimtetijd. Er hoeft daar nog niets. Was ik me daar toen maar van bewust geweest. Maar nee, ik heb het idee daadwerkelijk uitgevoerd, met een verschrikkelijke wildernis tot gevolg. De borgsom voor het gehuurde landje werd niet teruggestort. Had ik nu echt niet eerder kunnen bedenken dat ik na mijn kleutertijd nooit meer met mijn handen in de mod der had gezeten? Achteraf had ik in de periode voorafgaand aan het onkruid lekker moeten genieten van het fantastische idee, om daarna te besluiten dat een paar kropjes sla in de eigen achtertuin een verstandig begin zouden zijn. Heeft u ook wel eens achteraf moeten vaststellen dat iets misschien toch niet zo'n goed idee was? Of eigenlijk wel een goed idee, maar niet geschikt om daadwerkelijk uit te voeren? Of dat de verwachtingen onrealistisch hoog waren? Of de voorgestelde inspanning onrealistisch laag? Het bewuster omgaan met het moment tussen droom en daad kan veel gedoe besparen. Nog een voorbeeld uit de praktijk. Vanaf vol gend jaar kunt u iedere gemeente in Nederland bellen op het nummer 14+netnummer. 14070 is dus het nieuwe telefoon nummer van de gemeente Den Haag. Het 14+ netnummer is een besluit van de Minister van EZ uit 2006. De toelichting op het besluit vermeldt dat dit een stap in een organisch groeimodel is naar een eindbeeld van één overheidsbreed contactcentrum, waar iedereen terecht kan via het telefoon nummer 1400, van gemeente tot de EU. Dit eindbeeld is volgens mij losgelaten, maar het nummer 1400 bestaat al wel; dat is het nummer voor vragen aan de Rijksoverheid. Goed idee? Zeker! Maar nu de uitvoering; even bellen maar met de overheid. Dit lukt alleen niet, want mijn telefoon denkt dat 1400 een niet-bestaand verkort intern kiesnummer is. De Rijksoverheid is voor mij onbereikbaar. Ik haal dit voorbeeld hier aan, omdat ik er de ruimte tussen idee en realisatie in herken. Als de minister van EZ in deze tijdruimte een middagje vrij had genomen om in zijn moestuin te genieten van het goede idee van één telefoon nummer voor alle overheden zonder dit verder onverkort ten uitvoer te brengen, dan had dat negen jaar gedoe en een verminderd bereikbare overheid gescheeld. Beetje flauw natuurlijk, want ook in 2006 kon je de toekomst niet overzien. Maar verkorte kiesnummers bestonden toen al wel. Het gaat mij in dit voorbeeld om de bewustwording dat er na het opperen van het idee en voor het besluit tot uitvoering nog een laatste magische kans is om het niet te doen, of anders. Of om kosten en verwachtingen bij te stellen tot een realis tisch niveau. Grijp die kans bewust aan. Het is de kunst van de tijdige herkenning. Het verschil tussen informatie en wijsheid. Het verschil tussen intuïtie en de business case. Het toepassen van de lessons learned uit het verleden. Na het besluit starten de machinaties waardoor het idee niet meer te stoppen is en de borgsom soms vervalt. ir. Arie J. Duindam arie.duindam@rhdhv.com

Geo-Info | 2014 | | pagina 25