Aandacht voor gebruik en Internationale Kartografisc Kartografie Uiteindelijk is alles wat wij doen op ons geo-informatie vakgebied gericht op het gebruik door menselijke wezens. Of het nu gaat om de keuze welke geografische data moeten worden ingewonnen en op welke wijze, om hoe die data worden opgeslagen en verwerkt en hoe ze toegankelijk worden gemaakt. Het gaat er in laatste instantie om dat die data gebruikt gaan worden bij het oplossen van de grotere en kleinere problemen van deze samenleving. Daarvoor houden wij ons ook bezig met het ontwikkelen van hard- en software en hulpmiddelen om die data in te winnen, op te slaan, te verwerken, te analyseren en te combineren en naar de eindgebruikers over te brengen, bijvoorbeeld door middel van visualisaties, zodat de oorspronkelijke data tot informatie wordt. 24 Geo-Info I 2014-2 Door Corné van Elzakker We ontwerpen databases, geografische infor matiesystemen, ruimtelijke data infrastructuren en kaarten of bijvoorbeeld 3D-visualisaties waar mee gebruikers hopelijk de antwoorden krijgen op hun geografische vragen en waarmee ze geografische taken kunnen uitvoeren. Daarom is het volstrekt logisch dat er in wetenschappelijke of professionele organisaties expliciet aandacht wordt besteed aan aspecten van gebruik en gebruikers. Bij GIN is dat helaas nog nooit goed van de grond gekomen, maar bij de Internatio nal Cartographic Association bestaat er al een aantal jaren een Commission on Use and User Issues met een Nederlandse voorzitter. Historie In 2005 kwam er een groep van ongeveer 30 geïnteresseerde deelnemers van de tweejaar lijkse Internationale Kartografische Conferentie bijeen in A Coruna (Spanje). Deze groep kwam bijeen om de haalbaarheid te bespreken van het instellen van een forum om internationaal de krachten te bundelen op het gebied van problemen met betrekking tot gebruik en gebruikers van de kartografie en de verwer king en verspreiding van geo-informatie onder de vlag van de ICA. De aanwezigen kwamen tot de conclusie dat: er binnen ons wetenschappelijke domein een groeiende belangstelling was (en nog steeds is) voor gebruik, gebruikers en bruikbaarheid; het zeer nuttig zou zijn kennis over problemen met betrekking tot gebruik en gebruikers te delen en te ontwikkelen binnen een ICA-werkgroep; het onderwerp van studie niet alleen kaart gebruik zou moeten zijn, het aandachtsge bied zou moeten worden verbreed en ook het gebruik en de gebruikers van, bijvoor beeld, hardware, software en informatie systemen, interfaces, geografische data en databases moeten omvatten; de naam van de werkgroep daarom niet "Map Use" maar, bij voorkeur "Use and User Issues" zou moeten zijn. De Algemene Vergadering van de ICA stemde hiermee in en vormde op 16 juli 2005 een werk groep. Sindsdien vond er een aantal succesvolle werkgroepsactiviteiten plaats (waaronder bijeenkomsten in Manchester, Moskou en Warschau) en op 9 augustus 2007 besloot de Algemene Vergadering van de ICA in Moskou om de werkgroep op te waarderen naar de sta tus van een officiële commissie. ICA-commissies worden benoemd voor een termijn van 4 jaar en in 2011 werd de termijn van de commissie nog een keer verlengd tot 2015. Doelstellingen ICA-commissies worden alleen ingesteld op basis van goedgekeurde "terms of reference" De huidige terms of reference van de ICA Commission on Use and User Issues zijn: Het onderhouden van een website www.univie.ac.at/icacomuse voor het uitwisselen van kennis, nieuws en informa tie over aspecten van gebruik en gebruikers bij de kartografie en de verwerking en verspreiding van geo-informatie. Het onderhouden en vullen van een online bibliografische database (voor iedereen toegankelijk via de website) van publicaties over aspecten van gebruik en gebruikers. Opzetten van een database van individuen die werken aan, of ervaring hebben met, verschillende problemen met betrekking tot gebruik en gebruikers en expertise duiden met behulp van sleutelwoorden om de verspreiding van kennis te bevorderen. Ook deze database moet toegankelijk zijn via de website. Verschaffen van een discussieforum via de huidige website. Produceren van een handboek voor gebruikersonderzoek in het geo-informatie domein (leerboek gericht op methoden en technieken van gebruik-, gebruikers- en bruikbaarheidsonderzoek in de kartografie en geo-informatieverwerking en -versprei ding). Ondersteunen, stimuleren en bijdragen aan andere publicaties over problemen met betrekking tot gebruik en gebruikers in ons domein. (Helpen bij) het organiseren van sessies over gebruik en gebruikers op ICA-confe- renties.

Geo-Info | 2014 | | pagina 26