i Kartografie Y 1 ys W' A Workshop on Eve Tracking: Why, When, and How? 1CA AC I 26 Geo-Info I 2014-2 ontwerpen, bruikbaarheidsonderzoek, evaluatie methoden en technieken, etc. Daarmee is dit boek op dit moment op ons vakgebied wellicht het beste leerboek dat er is, maar het ontbeert een systematische behandeling en vergelijking van verschillende methoden en technieken van gebruikersonderzoek. Bijeenkomsten, congressen en workshops De commissie is bijeengekomen op uiteenlo pende plaatsen verspreid over de hele wereld. Minstens een keer per jaar werd er ergens vergaderd over praktische zaken, maar veel aantrekkelijker waren en zijn de workshops en congressen die door de commissie worden georganiseerd, al dan niet als onderdeel van een groter geheel. Gemiddeld is er sprake van minstens twee activiteiten per jaar. Elke twee jaar runt de commissie een aantal sessies over gebruik en gebruikers op de grote ICA-confe- renties, maar daarnaast worden ook speciale, op zichzelf staande, workshops en studiedagen georganiseerd. Omdat niet alle activiteiten hier kunnen worden opgesomd, volsta ik hier met een paar voorbeelden: In 2010 was er in London een workshop over methoden en technieken van gebruiks-, gebruikers- en bruikbaarheidsonderzoek bij de verwerking en verspreiding van geo- informatie. Dit was de eerste internationale workshop op dit gebied en de presentaties vormen de basis van het geplande leerboek. In 2011 was er in Parijs een workshop over het gebruik en de bruikbaarheid van geo-infor- matie met betrekking tot het openbaar ver voer. Als onderdeel van de workshop werden de deelnemers Parijs ingestuurd voor het uitvoeren van een aantal geografische taken waarbij gebruik moest worden gemaakt van het openbaar vervoer (metro, bus, trein). De bruikbaarheid van de hulpmiddelen (niet alleen openbaar vervoerkaarten, maar ook de informatiepanelen, naamborden, gespro ken aanduidingen, etc.) werd onderzocht door middel van observatietechnieken. In 2012 werd er in Columbus, Ohio een een daagse workshop georganiseerd over het ontwerpen en uitvoeren van gebruikerson derzoek. Deze workshop werd georganiseerd in samenwerking met de ICA-commissie Cognitieve Visualisatie die in 2011 werd inge steld. Waar de Commission on Use and User Issues zich vooral bezighoudt met de vraag óf iets werkt (bijvoorbeeld een kaart, een navigatiesysteem, een geo-portaal), besteedt de Commission on Cognitive Visualization met name aandacht aan de vraag hoé iets werkt (bijvoorbeeld in de hersenen van de gebruikers). Beide commissies vullen elkaar 1 'V Figuur 2 - Veldonderzoek in Parijs naar het gebruik van geografische informatie in het openbaar vervoer (foto: Kristien Ooms). daarmee heel goed aan en werken vaak en uitstekend samen. Ze staan bijvoorbeeld paraat om de workshop nog vaker uit te voe ren op verschillende plaatsen in de wereld, aangepast aan de specifieke behoeften. In 2013 was de commissie betrokken bij de organisatie van een workshop over "GeoHCI" bij de jaarlijkse CHI2013 conferentie in Parijs. Deze conferentie wordt georganiseerd door SIGCHI (de "special interest group on human computer interaction" van ACM de "Association for Computing Machinery"; 's werelds grootste vereniging op het gebied van computerkunde voor onderwijs en wetenschap). SIGCHI is de belangrijkste internationale community voor professionals, academici en studenten die zijn geïnteres seerd in Human-Computer Interaction. De GeoHCI-workshop werd georganiseerd door een groep vertegenwoordigers van het geo- en karto-domein en leden van SIGCHI. Omdat ruimte en locatie steeds belangrijker worden in veel (mobiele) computertoepas singen (Location Based Services, navigatie en oriëntatie, augmented reality, crowdsourcing, etc.) raakte SIGCHI steeds meer geïnteres seerd in de geografische componenten van computertoepassingen en er ontstond een behoefte om meer te leren van geo deskundigen. Tegelijkertijd zien we dus bin nen ons eigen domein een sterk groeiende belangstelling voor gebruik, gebruikers en bruikbaarheid en wij realiseren ons dat wij heel veel kunnen leren van de HCI-commu- nity over hoe mensen interactief bezig zijn met computers en hoe gebruikersonderzoek kan worden uitgevoerd. Voorafgaand aan de grote ICA-conferentie in 2013 in Dresden organiseerde de commissie samen met de ICA-Commission on Cognitive Visualization en de ICA-Commission on Geovisualization een tweedaagse workshop over de oogbewegingsregistratie onder zoekstechniek. Deze techniek is momenteel sterk in opkomst (bij de Faculteit ITC van de Universiteit Twente staat er ook hiervoor geschikte apparatuur in het usability lab) en wordt steeds meer op effectieve wijze ingezet in combinatie met andere onder zoekstechnieken, zoals hardop-denken en schermopnames. Doorgeven van kennis De commissie richt zich sterk op het delen van kennis en ervaring in de breedste zin van het woord. Een van de beleidsdoelstellingen van de commissie is altijd geweest om zoveel mogelijk jonge (promotie-)onderzoekers in alle delen van de wereld te betrekken bij het werk van de commissie. Die beleidslijn heeft bijzon der goed uitgepakt. De commissie begon met twee vicevoorzitters die aan hun promotieon derzoek werkten en twee andere promovendi hebben de online bibliografie over gebruik, gebruikers en bruikbaarheid opgezet. Daarvan profiteerden ze zelf bij hun eigen onderzoek, maar andere jonge onderzoekers konden er ook volop uit putten (en aan bijdragen). Velen iCACömnu55ïDn on CorjirI Visualization iga commission on Gfco visualization fCA Commission on Use 00,1 user Issues Figuur 3 - Workshop over oogbewegingsregistratie in Dresden.

Geo-Info | 2014 | | pagina 28