jgi - De werkzaamheden aan station Den Bosch staan of vallen bij een strakke projectplanning. Tot en met juni 2014 wordt er gewerkt aan de aanleg van nieuwe sporen, het verlengen van enkele perrons, het bouwen van geluidsschermen en het plaatsen van nieuwe spoorbruggen over de Dieze. 'In dik anderhalf jaar tijd moet in een betrekkelijk klein gebied heel veel, tegelijkertijd en soms in een beperkt tijdsbestek gebeuren' 28 Geo-Info I 2014-2 Door Jeen Akkerman ProRail (de beheerder van het Nederlandse spoorwegnet) heeft Strukton en Heijmans opdracht gegeven om de nieuwbouw en aan passingen te gaan maken. Om te zorgen dat alles op de juiste plek komt is ook de hulp ingeroepen van Landmeetkundig Advies- en Ingenieurs bureau GeoCensus uit Soest. In juli is station 's-Hertogenbosch twee weken aan de noordzijde niet bereikbaar geweest voor treinverkeer omdat er een aantal zeer ingrijpende werkzaamheden uitgevoerd worden. Dat krijgt een vervolg in de komende maanden. Voor Geo-Info reden genoeg om met Ron de Vet (directeur Operations GeoCensus) en Daniel van der Meulen (hoofd- maatvoerder/projectleider GeoCensus) terug te blikken op deze tweeweekse exercitie. "Het project is begonnen in september 2012 en wij zijn er al bij vanaf 'stap 4'; het begin van de fysieke werkzaamheden van Strukton op de loca tie." Ron ziet dit als een groot voordeel: "Je groeit met het project mee. Nu hoeven we niet veel te leren over werken aan het spoor, onder andere de NS, de HTM, de RET en het GVB kennen we al als klant. En, niet te vergeten natuurlijk, ook ProRail." Daniel vervolgt: "Ook vanaf het begin af maken we volwaardig deel uit van het project team van Strukton en dat heeft als voordeel dat je samen het werk maakt. Elke discipline heeft de eigen specifieke kennis en ervaring die in het projectteam werd samengebracht." Op de vraag hoe het meetplan of de werk beschrijving gemaakt werd antwoordt Ron: "Wij hebben na bestudering van alle werk zaamheden, voorschriften, eisen, wensen en verlangens van de opdrachtgevers een maatvoeringsplan geschreven. In dit plan staat onder andere. hoe onze werkzaamheden verband houden met de andere disciplines binnen dit project. Net als elk ander bedrijf in onze branche kijken we steeds of het slimmer en/of beter kan. Niet alleen voor onszelf maar ook voor de andere mensen op het project die maatvoering nodig hebben. Daarbij moet je bijvoorbeeld denken aan technische oplos singen zoals het meten in verkanting wat een aanzienlijke tijdwinst oplevert. En, natuurlijk denken we ook mee over het proces." Waarop Daniel aanvult: "Het komt ook voor dat we adviseren om het ontwerp aan te passen omdat blijkt dat de uitgangspunten zoals bijvoorbeeld de ligging van het spoor net iets anders blijkt te zijn dan vooraf gedacht. Een mooi voorbeeld is een paal die, op kaart en in het veld, op maaiveldniveau op veilige afstand van het spoor staat, maar in werkelijkheid een gevaar oplevert omdat het spoor in verkanting ligt en er dus op vier meter hoogte een te kleine afstand tussen paal en trein is." Wat cijfers: tijdens een normale werkdag stap pen er op het station ca. 60.000 passagiers in-

Geo-Info | 2014 | | pagina 30