UB Leiden zet Azië op de kaart Kartografie Complete kartografische collectie KIT blijft behouden in Leiden Op 1 augustus 2013 sloot de bibliotheek van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) in Amsterdam noodgedwongen haar deuren. Door het wegvallen van overheidssubsidie vanwege bezuinigingen op de Rijksbegroting moest het KIT reorganiseren. De museumafdeling van het KIT, het Tropenmuseum, zal samen gaan werken met het Museum Volkenkunde in Leiden en het Afrikamuseum in Berg en Dal. Het minder rendabele bibliotheekgedeelte moest worden afgestoten. Omdat er een publieke zorgplicht rust op het materiaal van vóór 1950 ging het Rijk als eigenaar op zoek naar een instelling om deze koloniale erfgoedcollectie in bruikleen onder te brengen. Die werd gevonden bij Universiteit Leiden, die tevens belangstelling toonde voor de moderne kaartencollectie van het KIT. Daarmee is de gehele kartografische collectie van het KIT bij elkaar behouden gebleven en de omvang van de kaartenverzameling in de Universiteitsbibliotheek Leiden (UBL) veranderhalfvoudigd. 34 Geo-Info I 2014-2 Door Martijn Storms Bruikleen en schenking Bij de overdracht van de kaartenverzameling van het KIT naar de UBL moet onderscheid gemaakt worden tussen een bruikleen en een schenking. Het materiaal dat dateert van vóór ca. 1950 is vanwege een wettelijke zorgplicht als bezit van het Rijk in langdurig bruikleen ondergebracht bij de Universiteit Leiden. Dit materiaal is in de koloniale tijd verzameld en heeft vrijwel uitslui tend betrekking op de voormalige Nederlandse koloniën: Indonesië (het toenmalige Nederlands Indië, inclusief Nederlands Nieuw Guinea), Suriname en de Nederlandse Antillen (Curagao, Aruba, Bonaire, Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba). Deze erfgoedcollectie omvat circa 25.000 boeken en brochures, 3.300 tijdschrift titels en bovendien ca. 11.000 kaartbladen en ca. 250 atlassen, bij elkaar zo'n 1,5 kilometer papier. Van het koloniale kaartmateriaal heeft het grootste deel (ca. 10.000 kaartbladen) betrekking op Nederlands Indië. Daarnaast zijn er ongeveer 700 kaartbladen van Suriname en ongeveer 300 kaartbladen van de Nederlands Antillen. Vanaf de jaren 1950 heeft het KIT kaartmateriaal van alle tropische en subtropische gebieden verzameld. Dat betekent dat van praktisch alle landen in Latijns Amerika, Afrika en het grootste deel van Azië topografische kaartse- ries aangeschaft werden, in de regel tot een schaal van 1:250.000. Daarnaast bevinden zich in deze moderne, 'postkoloniale', collectie ook losse overzichtskaarten, thematische kaarten, stadsplattegronden en nationale atlassen. In totaal omvat de postkoloniale collectie ongeveer 16.000 kaartbladen en 750 atlassen en geografische werken. Aangezien dit postkolo niale kaartmateriaal buiten de erfgoedcollectie valt waarover het Rijk zich heeft ontfermt, valt deze buiten het bruikleen. Aangezien het KIT de enige instelling in Nederland was die op een dergelijk stelselmatige wijze topografisch kaartmateriaal van de tropische en subtropi sche regio's verzamelde, kan deze collectie voor Nederland uniek genoemd worden. Om deze reden wilde de Universiteit Leiden deze collec tie ook in beheer nemen. In tegenstelling tot de erfgoedcollectie betreft het hier een schenking van het KIT aan de Universiteit Leiden. Tot deze schenking behoort ook de in 2009 aan het KIT geschonken collectie Coomans-Eustatia. Dit is een collectie van ca. 200 kaarten van de Nederlandse Antillen en het Caraïbisch gebied, bijeengebracht door het echtpaar Hendrikus Eduard Coomans en Maritza Coomans-Eustatia. Ook de recentelijk door het KIT verworven Ingang van de kaartenzaal van het KIT in oktober 2013. Wederom verdwijnt er een kaartenzaal in Neder land. Met gemengde gevoelens is de collectie overgebracht naar de UB Leiden. Enerzijds een verrijking voor de collecties in Leiden, anderzijds wetende dat een gespecialiseerde bibliotheek moest sluiten en medewerkers hun baan hebben verloren.

Geo-Info | 2014 | | pagina 36