Kartografie 36 Geo-Info I 2014-2 atlas met kaarten van Pieter Melvill van Carn- bee uit 1849 die vermoedelijk uit het bezit van Von Derfelden van Hinderstein komt (Broeders, 2012) en een losbladige kaartserie van kaarten uit Isaac Tirions Nieuwe en beknopte hand-atlas (1731-1769) die pas enkele jaren geleden door het KIT aangeschaft is. Het oudste kaartblad in de kaartenverzameling van het KIT is een blad met een kaart van de westkust van Mexico en een kaart van Cuba en Hispaniola. Deze kaart, die deel uitmaakt van de collectie Coomans- Eustatia, verscheen voor het eerst in het Theatrum Orbis Terrarum van Abraham Ortelius uit 1579. Van het moderne kaartmateriaal behoren onder meer drie reliëfwandkaarten tot de bijzondere objecten. Inhuizing en raadpleging Voor de inhuizing van de koloniale collectie en kaartenverzameling van het KIT is in de magazijnen van de Universiteitsbibliotheek Leiden ruimte gecreëerd. De koloniale kaarten zijn met hun acht ladekasten in de bibliotheek Koninklijke Bibliotheek en de Bijzondere Col lecties van de Universiteit van Amsterdam zal er een stellage van zuurvrije kokers gemaakt worden, vanwege de gelijkenis gekscherend ook wel 'Stalinorgel' genoemd, waarin de stokkaarten liggend bewaard worden (Smits Van der Watering, 2000). De gehele kaartencol- lectie van het KIT is inmiddels toegankelijk via de online catalogus van de Universiteitsbiblio theek. Dat geldt ook voor vrijwel de gehele erfgoedcollectie. Een voordeel was dat de collectie al door het KIT ontsloten was in het Gemeenschappelijk Geautomatiseerd Catalo giseersysteem voor Nederlandse bibliotheken (GGC). De kaarten zijn aan te vragen voor bestudering en worden in de Leeszaal Bijzon dere Collecties Dousa ter inzage gegeven. Voor het transporteren en raadplegen zijn nieuwe beschermhoezen aangeschaft. Kaartviewer Niet alleen fysieke collecties, ook twee digitale collecties werden door de Leidse universiteits bibliotheek overgenomen van het KIT. Naast een viewer waarin ca. 1300 gedigitaliseerde boeken, ca. 100 deelwerken en meer dan 30.000 tijdschriftafleveringen uit de erfgoedcollectie van het KIT geraadpleegd kunnen worden is er een kaartviewer overgenomen. Hierin zijn gedigitaliseerde afbeeldingen van alle ca. 11.000 kaartbladen uit erfgoedcollectie opgenomen. Ook het oudere materiaal in de collectie Coom- ans-Eustatia is via de kaartviewer te raadplegen. Tot de sluiting van de KIT-bibliotheek telde de kaartviewer enkele duizenden gebruikers per maand. Deze cijfers alleen al geven aan hoe waardevol de collectie is voor onderzoekers, lokale historici en overige geïnteresseerden. De UBL heeft zich dan ook ingespannen de kaartviewer zo snel mogelijk weer toegankelijk te maken. Uiteraard moest de layout aangepast worden aan de huisstijl van de universiteit. Ook moesten enkele functionaliteiten, zoals de mogelijkheid om reproducties te bestel len, aangepast worden. In januari 2014 was de aangepaste kaartviewer weer online. Fragment van één van de koperplaten van de kaart van Von Derfelden van Hinderstein. De meerwaarde van de kaartviewer is dat er geografisch in gezocht kan worden. Alle kaarten zijn gegeorefereerd. Via een uitgebreid plaatsnamenregister, waarin ook oude of alternatieve toponiemen zijn opgenomen (bijvoorbeeld: Jakarta, Djakarta en Batavia), kan naar een locatie in Indonesië, Suriname of de Nederlandse Antillen gezocht worden. Door dat ook aan deze plaatsnamen coördinaten zijn gekoppeld, kan de applicatie alle kaarten tonen waarop die plaats voorkomt. De resul taten worden getoond van grootschalig naar kleinschalig. Het zoekresultaat kan nog verfijnd worden op periode, kaarttype en schaal. Een fraaie mogelijkheid van de kaartviewer is het navigeren van kaartblad naar kaartblad binnen diverse kaartseries, door op de pijltjes aan de overgeplaatst. De moderne kaartencollectie bevindt zich in 22 Pohlschröder-kasten, die aan de bovenzijde geopend kunnen worden en waarin de kaarten in hangmappen verticaal bewaard worden. Deze kasten zijn met inhoud verhuisd en in het magazijn geplaatst. De meest waardevolle onderdelen van de KIT-collectie, waaronder kaarten van vóór 1800, de collectie Coomans-Eustatia, manus- criptkaarten en de set van negen koperplaten zijn in een gekluisd magazijn geplaatst. Voor de berging van de ca. 140 wandkaarten op stokken wordt nog een verticale berging gerealiseerd. Vanwege het formaat (de langste wandkaarten zijn 3 meter lang) en soort materiaal (o.a. kunststof met weekmakers) zijn deze stokkaarten vaak een nachtmerrie voor collectiebeheerders. Naar voorbeeld van de Fragment van één van de bladen van de manuscriptkaart van Suriname door J.F.A. Cateau van Rose- velt (1860-1879).

Geo-Info | 2014 | | pagina 38