Redactioneel Ferjan Ormeling 2015 wordt het internationale jaar van de kaart - Op de in 2013 gehouden regionale kartografische vergadering van de VN in Kuala Lumpur werd de Internationale Kartografische Vereniging ICA in een resolutie gevraagd zo'n internationaal jaar van de kaart te organiseren. Dat evenement zal bij de opening van het ICA-congres in Rio de Janeiro op 23 augustus 2015 zijn officiële aftrap krijgen, om eind 2016 te eindigen. Hopelijk nadat vele extra kartografische activiteiten zijn georganiseerd. Geo-Info anticipeert daar al op met dit speciale kartografie-nummer, dat een groot deel van het vakgebied van de kartografen bestrijkt. Bij kartografie gaat het zowel om het vervaardigen als gebruiken van kaarten en databases, maar het begint allemaal met data, op de verzameling waarvan kartografen meestal maar weinig invloed hebben. Maar we zijn wel in staat die gegevens op allerlei inspirerende manieren te visualiseren. Jonna Bosch daagt ons kartografen in dit Geo-Info nummer daartoe uit, met name door allerlei vrij beschikbare bestanden te combineren. Ook tot de kaartproductie horen de column van Menno-Jan Kraak en het artikel van Bettina Speckmann en haar collega's over automatische schematisering (een onderdeel van de generalisatie). Atlaskartografie is zo'n beetje het summum van de kartografie omdat zoveel verschillende aspecten van het vak, zoals planning, vormgeving en distributie er bij elkaar komen, en in dat kader beschrijft Barend Köbben hoe je kaarten maakt van atlaskwaliteit met webservices en D3, dat wil zeggen met op het web beschikbare resources. Dat zal zeker veel zzp-kartografen aanspreken. Om kaarten zó vorm te geven dat de potentiële gebruikers er ook gemakkelijk de gewenste informatie aan kunnen ontlenen, doen we usability studies. Corné van Elzakker vraagt onze aandacht voor studies naar gebruik van kaarten en naar kaartgebruikers, zoals ze door de op dit gebied werkzame ICA-Commissie worden geëntameerd. We zijn nergens als de kaarten die we vervaardigen niet ook gedistribueerd worden. Over distributie gaat de bijdrage van Martijn Storms, die aangeeft hoe de collectie oude kaarten van Indonesië en Suriname, samengesteld door het KIT en door Peter Levi geschikt gemaakt voor de KIT-website, nu is aangepast aan de website van de UB Leiden en daar toegankelijk is gemaakt. Op kaartgebruiksgebied geeft Julius Spit tenslotte in Een schoolvoorbeeld van kartografie zijn ervaring over het opzetten van karteringsoefeningen tijdens veldwerk als onderdeel van het schoolvak aardrijkskunde. MIJNGIN Meer informatie over MIJNGIN en hoe daar gegevens aan te vullen en te verbeteren vindt u door in te loggen op www.geo-info.nl. 2014-2 I Geo-Info

Geo-Info | 2014 | | pagina 3