gIn Slimme oplossingen met locatie-informatie odan www.geodan.nl 2014-2 I Geo-Info 39 Geo-lnformatie Nederland nog erg kwetsbaar en stilstand van apparatuur mag gelet op de kosten eigenlijk niet. Een andere ontwikkeling is de hoogtecompo nent. Als dat ook mogelijk wordt dan kan geac teerd worden in een 3D-(BIM?)omgeving. Dat is voor aannemers een interessante ontwikkeling. Met de aanwezige informatie zou je ook kun nen gaan voorspellen. In de praktijk gebeurt dit nog niet echt veel. Voorwaarde is dan dat de uniformering verder uitgewerkt wordt. Na een goed verzorgde lunch, aangeboden door het Waterschap, kwam de presentatie van Ramon Hanssen van de TU Delft over bodembeweging. Hanssen legde uit dat er satellieten rond de aarde draaien die rad- Ramon Hanssen. arbeelden opnemen, INSAR-data. Omdat de satellieten rond de aarde draaien, krijg je periodiek nieuwe informatie over een bepaalde locatie. Door de herhalings informatie met elkaar voor een locatie te ver gelijken, ontstaat een beeld van bodemdaling of bodemstijging. Verder legde hij uit dat alleen punten op het aardoppervlak bruikbaar zijn die statisch en dus niet aan wijzigingen onderhevig zijn. Golfjes op het water, geploegde akkers zijn niet bruikbaar om metingen met elkaar te vergelijken. Daarnaast geeft de zgn. harde topografie de meeste reflectie. Aan de hand van voorbeelden bij Harlingen, waar sprake is van zoutwinning, en in de omge ving van Veendam, voornamelijk zoutwinning en mogelijk gaswinning, werd duidelijk wat er met het maaiveld gaande is. Voordeel van de radarbeelden is dat er per 2 weken nieuwe informatie is, terwijl je met de traditionele waterpassing gemiddeld maar één keer per 5 jaar informatie krijgt. Er worden overigens ook zwaartekrachtsmetingen en GPS-metingen uitgevoerd. Hanssen legde ook het verschil tussen radar en GPS uit. Bij radar zitten zender en ontvanger in één apparaat in de satelliet, terwijl bij GPS de zender in de satelliet zit en de ontvanger op het aardoppervlak staat. Hanssen liet zien wat de zakking van gebou wen in Veendam en dan ook nog speciaal het gebouw van het Waterschap over de afgelo pen jaren is geweest. Hier komt belangrijke informatie voor bouwkundigen uit, maar ook voor bijvoorbeeld een Waterschap. Op een goed moment moeten dijken verhoogd wor den of moet de waterstand verlaagd worden. Hanssen legde naar aanleiding van een vraag uit dat de data niet echt gebruikt kan worden om te voorspellen, omdat de zakking of stijging heel afhankelijk is van de soort onder grond en van de omvang van de winning of opslag van delfstoffen. Wat je wel kunt doen is de metingen matchen met de modellen die gebruikt worden. Op deze wijze kun je de kwaliteit van de modellen sterk verbeteren. Na afloop van de presentaties bedankte Paul Liesting namens GIN Noord en de aanwezigen het Waterschap voor de faciliteiten en de spre kers voor hun inbreng middels een attentie. Hij constateerde tenslotte dat de avond een geslaagde en leerzame bijeenkomst was geweest. Noot van de redactie: alle presentaties van de bijeenkomst zijn te downloaden via de website van Geo Informatie Nederland: www.geo-info.nl/regio's Sieb Dijkstra De intelligentie van locatie-informatie benutten, dat kan Geodan als geen ander. Of het nu gaat om het slim beveiligen van evenementen, het sneller oplossen van incidenten, het design van smart cities of het optimaliseren van uw werk proces. Altijd streven wij naar een balans tussen de wensen van onze klanten en partners en de mogelijkheden van de nieuwste technologieën en open data. Mobiel, on- én offline. Met meer dan 140 creatieve professionals vertalen we locatie-vraagstukken in slimme, doelgerichte en besparende oplossingen. Wilt u weten hoe u locatie-informatie beter kunt benutten? E info@geodan.nl T 020-5711 311 @GeodanNL

Geo-Info | 2014 | | pagina 41