Startconferentie Kenniscentrum Open Data ambitieus Verslag 'Goudmijn of zeepbel?' Donderdag 23 januari 2014 organiseerde het Kenniscentrum Open Data van de TU Delft een startconferentie. Locatie was collegezaal A van wat nu de faculteit Bouwkunde is. Twaalf prominente sprekers trokken 300 deelnemers. Tekenen van een Memorandum of Understanding zorgt voor vier jaar participatie van overheidspartijen (stuurgroepleden). 40 I Geo-Info I 2014-2 Prof.dr. Willem Korthals Altes (Grondbeleid OTB) verving bij de opening de zieke directeur mr.ing. Bas Kok van het Kenniscentrum van mei 2012. Hij memoreerde dat volgens de EU (2010) open data vier aspecten kent: juridische, organi satorische, semantische en technische. Het Ken niscentrum richt zich op de eerste twee. Op die laatste twee richten zich al velen. Dagvoorzitter prof.dr. Peter Boelhouwer (afdelingsvoorzitter OTB) was blij met de grote opkomst. Drie B's en informatierotondes Prof.dr. André van der Zande (RIVM) sprak over open data en trends binnen de overheid. Een wereldwijde 'Submarine Cable Map' toonde snel dat ondanks satellieten de hele aarde bekabeld lijkt. Het probleem van de big data werd aardig geïllustreerd: iedere minuut wordt 1,7 miljard bytes aan data gegenereerd. Als vakman vreest hij de geplande vervanging van de Data Protection Directive van de EU uit Directeur-generaal RIVM André van der Zande. 1995. Het zogenaamde 'right to be forgotten' is slecht voor RIVM-beleid. 'VWS hier heeft al een enorme kater met het elektronisch patiën tendossier, dat elders heel geen item is', zo vervolgde hij en wees ook op wat men met de AH-bonuskaart graag weggeeft. Kenmerkend voor de gegevensvoorziening zijn volgens Van der Zande de drie B's: beschikbaarheid, bruikbaarheid en bestendigheid. Een focus op de laatste leek hem niet slecht voor het Ken niscentrum. Hij miste samenhang. Informatie huizen moeten niet alleen aan domeinlanen staan, maar die lanen moeten ook worden verbonden door rotondes via welke algemeen bruikbare informatie wordt gedeeld. Komen er in die metafoor ook nog verkeersregels, dan volgt er een toekomst met één samenhan gend stelsel van overheidsinformatie! 'Kwartiermaker Chief Data Officer' Ir. Arie Versluis (Rijkswaterstaat CIV) verklapte dat het feit dat zijn IenM-minister per 2015 her gebruik van alle data wil vrijgeven ambtelijke vragen oproept. Of het produceren en leveren van bruikbare en betrouwbare gegevens en informatie als een kerntaak moet worden gezien is er één (en hoe zich dat verhoudt met andere leveranciers een andere). Rijkswater staat leek hem een virtueel databedrijf, niet alleen geïnteresseerd in open data, maar ook in big en linked data. De van huis uit land bouweconoom noemde het datarijke NAP als een ouderdomsbewijs van de organisatie. Rijkswaterstaat zou nu werken van puntoplos- singen naar verbindende informatievoorzie ning, maar het doel leek nog niet bereikt. 'Naar de aanwezigheid van palen in de grond op een wegtracé had men beter bij senioren van Rijkswaterstaat en aannemers kunnen informe ren, dat had bespaard, zo wist hij te vertellen. 'Hoe denkt u over ruwe data?' vond Versluis maar een lastige vraag uit de zaal. Wel zag hij in de USA in de praktijk steeds meer vasthou den van data plaatsvinden. De Kwartiermaker Chief Data Officer van Rijkswaterstaat zag zelf vragen genoeg om verwachtingsvol naar het Kenniscentrum te kijken. TNO: graag meer Europees beleid Dr.ing. Mart van Bracht (TNO Energie) was samen met Bas Kok in 2012 al initiatiefnemer voor het Kenniscentrum. Na gememoreerd te hebben wat de Chinezen al uit Afrika halen leek een geologische invalshoek voor het eigen domein voor de EU hem van levensbelang. Algemeen directeur TNO Energie Mart van Bracht. Een Resource Policy kan echter niet worden gemaakt, want men weet niet wat er is. Inspire mag uitwisseling wat hebben verbeterd, maar leidde niet tot hoogwaardige en eenduidige beleidsinformatie. Lithologische en geother mische informatie is over de landen heen even divers als die over schaliegas. Wat in Nederland open is, is elders niet eens publiek verkrijgbaar. ("In Polen zette een vorige regering alles open, voor de huidige regering daar is alles strategisch en dus niét open.") Als nationale geologische diensten moeten bezuinigen doen ze dat het

Geo-Info | 2014 | | pagina 42