'Right to be forgotten': goed of slecht? L* Zie portaal www.data.overheid.nl Ondertekening 2014-2 I Geo-Info 41 liefst op Brusselse projecten, zo wist hij ook. ("Geen politicus durft een European Geological Survey op te richten!") Toch werken de vaklui uit de diensten samen aan planconcepten. Voor onderzoek naar de Europese dimensie van open data was Van Bracht blij met het Ken- niscentrum. Een zaalvraag uit Oost-Groningen beantwoordde hij geruststellend: per land of deelstaat zijn gegevens wel van goede kwaliteit. Rotterdamse straat- en beslisbomen Drs. Korrie Louwes (wethouder Rotterdam) sprak weer over de open data-initiatieven in de Maasstad. (Het spoorde met wat van het ESRI-congres over haar is verslagen in nummer 2013-10.) Dezelfde 23e januari nog zette ze ker nen van haar verhaal op www.korrielouwes.nl Pal na de lopende lunch werd aan een tafel het Memorandum of Understan ding van participatie in het Kenniscen trum Open Data getekend. Conrector prof.dr.ir. Peter Wieringa (TU Delft) gaf toelichting en nodigde de zeven par tijen aan tafel uit '...zodat er continuïteit ontstaat'. Het waren dezelfde organisa ties die deze dag ook sprekers leverden. Gememoreerd werden vragen op dit gebied van een Chinese delegatie, maar de vraag leek hoe ópen die beantwoord moesten worden Dorine Burmanje (Kadaster). Rotterdamse wethouder Korrie Louwes (D66). Ook ondernemende bedrijven zijn meegegaan in het proces. Zo bleek ESRI bereid hun app Bomenspotter ook te willen vullen met de Rotterdamse bomen. Daarvoor dank. Maar de grootste kracht van de app zijn de Bomenrid- ders: een zeer actieve groep bewoners die de bomen willen beschermen in de stad. Ook kritisch op onze gegevens, maar nog beter ook actief om de gegevens up to date te krijgen met bewonersinformatie. En dan wordt het opeens een concreet voordeel voor Rotterdam mers, in dit geval voor de bomenliefhebbers.' Verankeren van onmiddellijk open organiseren in plaats van pas na vraag om open data schijnt intussen dankzij CIO en Erasmusuniversiteit in Rotterdamse beslisbomen te zitten. Verder had de wethouder terechte opmerkingen, zoals: 'De wereld is groter dan het postcodegebied Rotterdam' en naar bedrijven die stiekem Rot terdamse open data gebruiken: 'Aan die kant van het verhaal mag ook wel wat meer open'. Haar antwoord op een zaalvraag 'Is de lijst van 'open, tenzij' ook open?' was kort: alleen privacy kan belemmerend zijn. Hooyman: AHN snel vrijgegeven 'Ruimtelijke informatie als open data, invulling van het opendata-beleid in het geoinformatie- domein! Dat was de lange titel van de bijdrage van ir. Noud Hooyman (clustermanager lenM), die ooit in dezelfde zaal A, waarin hij nu sprak, afstudeerde in wiskunde en informatica. Na ook de IenM-openstelling van data per 2015 genoemd te hebben inventariseerde hij 'tenzij-uitzonderingen, zoals ongestructureerde data en bedrijfsvoeringgegevens. Van de 600 attributen van de kentekengegevens van de RDW zou men met 42 wel tevreden zijn, maar konden er ook pakweg 50 worden gevraagd. Hij noemde ook vraagstukken als het tariefsgestuurde Kadaster. 'NAP-kansen worden herhaald en het hoogtebestand AHN kan heel snel worden vrijgegeven, zo vertelde hij. Zijn actuele sheet van de private website www.bestwelsnel.nl met snelheden op autosnel wegen riep de vraag op of snelheidsmaniakken er geen wedstrijd van zouden maken. 'Helaas is het nu nog erg aanbodgericht' was zijn enig mogelijke antwoord op een zaalvraag naar de meest gewilde data. Zijn laatste sheet was net zoals zijn eerste met een foto van zijn minister, maar nu met de 2015-tekst: 'The Lady smiles'. 'Waar blijven innovatieve producten?' Dr.ir. Martin Salzmann (Strategie Kadaster) veranderde zijn titel 'Open data en duurzaam businessmodel' in 'Van altijd open naar blijvend open'. Als succes noemde hij de ontsluiting van 64 datasets door PDOK met

Geo-Info | 2014 | | pagina 43