G$N Verslag Buienradar: succes mét licentiekosten Businessmodel open data basisregistraties svp Privacy en locatie Cartodag en Algemene Ledenvergadering Geo-Informatie Nederland 42 Geo-Info I 2014-2 per kwartaal 150 miljoen hits op services. Bij de open BGT zag hij meer zakelijk en onderwijs kundig gebruik door afnemers, maar viel de terugkoppeling tegen. Drs. Wim van Nunspeet (CBS) beloofde voor het tweede kwartaal van 2014 een dedicated aftakking van het open, maar moeilijke Statline. Hij ging in op het privacy-dilemma. Het wordt gemakkelijker om gedetailleerde statistieken door te koppelen aan andere datasets met de vraag of er geen ongewenste onthulling ontstaat. Iets voor het Kenniscentrum! Drs.ing. Mark Herbold (ESRI en aanjager Open Geodata) sprak over zijn 'EZ-doorbraakteam: open data en economi sche groei! Omdat hij het bedrijfsleven achter de handtekeningentafel miste vroeg hij de zaal naar herkomst uit bedrijven en dat viel mee. ('Geobusiness zou ook een logische partij zijn geweest', aldus het bestuurslid daarvan.) De belofte van commercieel hergebruik van data tot 200 miljoen euro per jaar in Neder- Hoofddirecteur KNMI Frits Brouwer (tot februari). 'Met wifi, bluetooth en het gsm-signaal wordt de locatie van je telefoon in kaart gebracht. Winkels peilen via wifi hoe lang je voor welk schap staat en thuis houdt zelfs je televisie je in de gaten. Volgens schattingen van het College Bescherming Persoonsgegevens staat een complete kluizenaar al in 250 tot 500 databases, voornamelijk van de overheid.' Uit: Metro, 24 januari 2014 Haar vraag aan het Kenniscentrum was of Europese open data wel kan zonder subsidie en regelgeving van de EU. Slot Dr.ir. Sebastiaan van Loenen (OTB) sprak over de volgende stappen van het Kenniscentrum. Hem viel op dat nut en noodzaak van open data op deze dag zo'n vraag was én liet zien dat Nederland het niet slecht deed. 'Is dit het nou? Zitten we over de Gartner hype cycle heen?' zo was zijn vraag. Alle gebruikers en aanbieders uit de zaal vulden op een formulier een antwoord in op de vraag: 'Wat zou u als minister van open data doen om de bron nog beter te doen renderen?' (De verwerking kwam later.) In de Berlagezaal waren informatiestands aanwezig van OTB, Kadaster, TNO en RIVM. Media januari 2016 is een tweede conferentie gepland. Adri den Boer land kwam nog niet tot stand. Nu komen er sectorgerichte Open Data Estafettebijeen komsten. Zelf zag hij het meeste rendement komen '...omdat we dankzij ondernemers dingen veel slimmer gaan doen. Uiteraard vroeg hij de zaal om businesscases! Dr.ir. Frits Brouwer (KNMI, intussen Nationale Databank Wegverkeersgegevens) had aansluitend als titel: 'Waar blijven de innovatieve weerproduc- ten?' 'KNMI Open Data biedt volop kansen!' zo luidde de volgende zin. Dat is zo sinds 2009, kostte het KNMI een half miljoen euro per jaar en hij vroeg zich teleurgesteld af of de veronderstelde goudmijn geen zeepbel werd. In Spanje zijn om dezelfde reden de open weerdata weer afgeschaft. De buienradar van 2006 is wel een succesverhaal, maar dat was Directeur Geologische Dienst Nederland Tirza van Daalen. geen innovatie door open data: er moesten toen nog licentiekosten worden betaald en dat kon best uit reclames. Drs Tirza van Daalen (Geologische Dienst) gaf meer informatie over het al globaal genoemde EGDI-planconcept, een European Geological Data Infrastructure. 'Op kaarten houdt de geologie op bij de grens', aldus een omschrijving van de lappendeken. De Cartodag is een jaarlijks evenement voor en door cartografen uit heel Nederland en Vlaanderen. Het programma is opgebouwd uit praktijkgerichte, informatieve presentaties door gastsprekers en daarnaast is er volop gelegen heid om te netwerken en ervaringen uit te wisselen met vakgenoten. De open sfeer en interactieve presentaties kenmerken dit evene ment. De eerste editie heeft ruim 70 bezoekers getrokken, die erg enthousiast waren over het geboden programma, en we hopen voor de 2014 editie op zo'n 100 bezoekers. De 2014 editie van de Cartodag staat gepland voor 23 april a.s. op het Geofort. Geo-Informatie Nederland De Algemene Ledenvergadering (ALV) van dit voorjaar wordt a.s. 23 april in combinatie met met de Cartodag gehouden op het GeoFort in Herwij nen. De ALV start om 08:30 tot 09.30 uur. Tijdens de ALV is er gelegenheid deel te nemen aan een ont bijt. Op de website www.geo-info.nl vindt u meer informatie m.b.t. de agenda, locatie, Cartodag en de mogelijkheid u op te geven. Er wordt voor ver voer naar het GeoFort gezorgd voor de leden die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer.

Geo-Info | 2014 | | pagina 44