Personal Mapping Column 2014-2 I Geo-Info Wie kent het niet.voor het boodschappen doen even een lijstje maken. Het doel van dit lijstje is om niets te vergeten. Zeker in de combinatie werk, familie, sport en andere sociale verplichtingen, ontbreekt mij de zin en de tijd om meerdere keren per week uitgebreid naar de supermarkt te gaan. Toch komt het regelmatig voor dat er halverwege de week iets op is, bijvoor beeld de melk. Als ik manlief vraag om naar de plaatselijke super te gaan, is hij binnen een mum van tijd terug met precies dat ene pak melk. Niets meer en niets minder. Bij de ingang is al duidelijk wat zijn doel is. Niets kan hem afleiden. Geen aanbiedingen. Geen lekkere hapjes met nieuwe producten. Geen zijpaden. Hoe anders doe ik boodschappen. Natuurlijk, ook ik heb een lijstje en een plan. Toch kom ik, meestal, met een tas vol boodschap pen thuis en kost het tripje naar de super mij gauw een half uur. Want terwijl ik in de winkel ben, herinner ik mij dat ook de aardappelen bijna op zijn. En dat we morgenavond bezoek krijgen. En als ik er dan toch ben, zie ik ook dat de wasmiddelen in de aanbieding zijn. Dit verschil in winkelen tussen man en vrouw blijkt gelukkig niet alleen in ons huishouden het geval te zijn. Winkeliers spelen handig in op de persoonlijke manier waarop mensen shoppen. Inmiddels ontwikkelt zich een geheel nieuwe bedrijfstak die zich bezighoudt met indoor positioning. Door het installeren van een app op je smartphone, kan de winkelier extra services aanbieden die passen bij jouw persoon lijke wensen. De app toont bijvoorbeeld een plattegrond van de winkel, zodat je nooit meer de vakkenvuller hoeft lastig te vallen met de vraag waar de koffiemelk staat. Of er kan een bericht worden verstuurd om je te wijzen op een product dat in de aanbieding is als je in de buurt van dat product komt. Door het gebruik van klantkaarten is de winkelier steeds beter in staat om profielen van jou als gebruiker te maken en aanbiedingen af te stemmen op jouw profiel. Een soort personal shopper dus op het formaat van je smartphone. Uiteindelijk met als doel om jou te verleiden tot een (impuls)aankoop. Laten we even een zijsprong naar kaarten maken. Inmid dels is de kaart niet meer weg te denken uit ons dagelijks leven. Neem alleen al het gebruik van de kaartapp op je tablet of smartphone. Door het tempo waarin de technologie zich heeft ontwikkeld, gebruiken we de kaart om even snel een locatie op te zoeken. Want wie wist vóór de Olympische Winterspelen nou waar Sochi lag? De lijst van toepassingen neemt alleen maar toe. 's Ochtends voordat ik naar mijn werk rijd, bekijk ik nog even snel de actuele file-informatie en gebruik ik een app die mij precies vertelt waar de flitspalen staan of waar wegwerkzaamheden plaatsvinden. In de haven van Rotterdam worden nautische kaarten gebruikt om grote containerschepen binnen te loodsen. Of we bepalen met de kaart de beste locatie voor een nieuwe woonwijk. Zo komen we natuurlijk al snel op het ons vertrouwde terrein van de GIS-specialisten, die in de eerste plaats de geo-informatie leveren en daarnaast in staat zijn verschillende bronnen van gegevens te combineren. Met als doel nieuwe informatie producten te creëren. Bijvoorbeeld om het aantal woninginbraken in kaart te brengen. Of om tijdens inspraak avonden de burgers in 3D te informeren over de impact van een windmolenpark of de aanleg van een rotonde. Steeds vaker, en vooral gemakkelijker, delen we deze informatie via websites, Facebook, Twitter of apps. Onze traditionele kaart wordt steeds vaker gekoppeld aan allerlei toegevoegde informatie die op het eerste gezicht niets met geografie te maken lijkt te hebben, maar vaak wel het doel van onze reis is. Want laten we wel zijn: de kaart is nooit een doel op zich geweest, maar een middel om iets te bereiken. En met de jaren komen we er ook achter dat verschillende gebruikers groepen andere eisen stellen aan de geboden oplossingen. En zie daar: een nieuwe markt is geboren. Personal Mapping. Maar natuurlijk is het niets meer of minder dan gebruik maken van de locatie aan de hand van persoonlijke profielen. En dat doen niet alleen de winkeliers met hun bonuskaarten, maar ook de grote namen die nu de markt aan het bepalen zijn: Google, Apple, Microsoft. Allemaal richten ze zich op deze markt. De vraag die wij ons wellicht moeten stellen is: op wie richten de grote reuzen zich? Want wat is de markt? En krijgen we met elkaar een voldoende gedifferentieerde markt zodat alle gebruikersgroepen daarmee uit de voeten kunnen? En om even terug te komen op het doen van de boodschappen: is personal mapping wel sexe-proof? Mannen en vrouwen handelen anders en daar zouden geografische apps ook rekening mee kunnen houden. De vraag is of ontwikkelaars zich voldoende rekenschap geven van de verschillen tussen gebruikersgroepen. We kunnen ons natuurlijk als geo-sector continue deze vragen stellen, maar veel beter is het om er zelf actief aan deel te nemen. Want laten we wel wezen: het personeelsbestand van een gemiddeld geo-bedrijf bestaat voor het grootste gedeelte uit donkere pakken of te strakke t-shirts met maffe opschriften. Wordt het niet tijd voor een paar stevige hakken, mooie mantel pakken en knappe koppen, die zorgen voor wat meer diversiteit? Dit om te voorkomen dat de personal mapping vooral een mooi speeltje van de mannen is zonder een goed evenwicht tussen doel en middel. Een beetje meer girlpower dus! Vanuit het netwerk Vrouwen op de Kaart doe ik alvast een voorzet. Want dat er veel vrouwen werkzaam zijn in het geo-werkveld bewijst de interactieve kaart 'Vrouwen op de kaart'. Nieuwsgierig welke vrouwen dat zijn? Kijk dan op http://www.esri.nl/storymaps/Vrouwen_op_de_Kaart/index.html Lisette Verzijl lverzijl@esri.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 45