Data, het speelgoed van de kartograaf Kartografie Duiding van het werkveld De graficus, de maker van infographics, programmeurs en ontwikkelaars van apps en zelfs een microbioloog gaan aan de slag met geo-visualisatie. Dit levert nieuwe ideeën en toepassingen op, omdat zij uit een andere hoek komen. Door 'gekke' combinaties van datasets of grafische weergave ontstaan nieuwe visies en ideeën. 4 Geo-Info I 2014-2 Door Jonna Bosch Kaarten worden gemaakt en gebruikt door een zeer divers publiek. Dit bepaalt mede de verschuiving die de laatste jaren gaande is, een trend die tegelijk tegenstrijdig lijkt. Aan de ene kant is er een enorme digitalisering (apps, web, open data) en aan de andere kant worden er steeds meer prachtige atlassen gemaakt, die ook nog eens goed verkopen. Denk aan de verschillende thematische Bosatlassen. Misschien is het beter te zien als twee ver schillende trends. Er zijn dan de thematische boeken. Deze zijn traditioneler qua opbouw en onderwerp, een reden waarom ik deze in dit artikel (grotendeels) buiten beschouwing laat. De andere trend is de digitalisering. Deze trend zorgt voor een uitbreiding en vernieuwing van de kartografie. Kartografie, neokartografie, geo-visualisatie? Met deze verandering van taken is de term kartografie misschien zelfs niet meer afdoende. Dit dilemma ontstond eerder al bij de geografen en de geo-informatici waarna de term neogeografie is ontstaan. Een term die overigens al in de jaren '20 van de vorige eeuw opdook, maar in 2006 door Andrew Turner opnieuw is gedefinieerd. Turner introduceert het als volgt: 'de neogeo grafie combineert de complexe technieken van kartografie en GIS en brengt deze binnen het bereik van gebruikers en ontwikkelaars'. Een breed begrip dus, dat nog steeds voor discussie zorgt, zoals ik de afgelopen jaren op diverse groepen op LinkedIn heb gezien. Neogeografie heeft een grote link met het web, maar is meer dan webgeografie. Hetzelfde spanningsveld waarin de kartografie zich bevindt. De term neokartografie duikt op, misschien wordt dit de nieuwe stan daard? In ieder geval heeft de International Cartography Association (ICA) vorig jaar een commissie Neokartografie opgericht. Of moet meer gedacht worden aan geo- visualisatie, data-visualisatie? Of nog algeme ner: visualisatie? Wie weet zijn er nog meer klinkende namen te bedenken, een mooie taak om als geo-informaticus en kartograaf over te brainstormen. Kartografisch programmeur? Hiermee ontstaat een spanningsveld tussen disciplines. De ontwikkeling van webkaarten en mobiele apps is begonnen bij techneuten en programmeurs, niet bij de kartografen. En hoewel er veel creativiteit en vernuft aanwezig is bij programmeurs, visualiseren van data met of zonder kaarten is een vak apart. Daar kunnen de kartografen bij helpen. Applicaties zijn één onderdeel van de digitale kartografie. Deze kant wordt al serieus opge pakt door veel partijen. Ik ben zelf als 'usability expert' en kartograaf betrokken bij de ontwik keling van de nieuwe versie van Webgispub- lisher (WGP) [1] en de mobiele applicaties [2]. En er bestaan hele goede kartografische hulp middelen waarmee eenvoudig kaarten kunnen worden gemaakt of verbeterd. Voor hulp bij kleurkeuze is Colorbrewer [3] aan te raden. Met zaken als type data, kleurschema, kopieer baarheid en extra's als wegen of terrein wordt een weloverwogen kleurenschema gegeven. (G)een kaart - Informatie versus visualisatie Wat is eigenlijk een kaart? Op papier is dit redelijk eenduidig. Er zijn enkele vaste ingrediënten, die door de kartograaf gekozen en vormgegeven worden. Een vaste schaal, één topografische ondergrond en één of meer themalagen die in combinatie met de topografie zo duidelijk mogelijk in beeld wordt gebracht. En vaak voor een specifieke doelgroep. Digitaal wordt alles overhoop gehaald. Voor wie, wat wordt getoond, wie maakt het,

Geo-Info | 2014 | | pagina 6