SPAR conference 11 t/m 13 novem Verslag Drie dagen lang tussen pointclouds, 3D-modellen, laserscanners en 3D-software. En natuurlijk de bijna oneindige mogelijkheden ervan. SPAR Europe 3D Measurement Imaging Conference en European LiDAR Mapping Forum samen op de locatie Passenger Terminal Amsterdam. Meer dan 550 professionals bezochten de conferentie van dit snel groeiende vakgebied. 14 Gedurende deze drie dagen werd duidelijk hoe de techniek ervoor staat en wat de toekomstver wachtingen zijn. In relatie tot 3D-modellen en BIM bleek een grote beweging gaande te zijn om elk gebouw in een BIM-model te ontwerpen en te realiseren. Zeker in het buitenland (VK, België) werd hier ste vig op ingezet. Er mogen praktisch geen publieke gebouwen meer ontworpen worden zonder dat BIM correct wordt ingezet om over het bouwpro ces te communiceren. Ook verschillende archi tecten waren aan het woord, o.a. J.J. Ruijssenaars die zijn wens uitte om zijn gebouw 'Landscape' (het oneindigheids-symbool) 3D te printen. Ten aanzien van stedelijke ontwikkeling en herinrichting van gebieden, werd nadruk gelegd op het gebruik van 3D-visualisaties voor het bevorderen van een snelle besluitvorming bin nen de bestaande context waarbij de visualisatie het beeldvormings- en communicatieproces duidelijk en eenvoudig ondersteunt. Ook de software markt levert hier een substantiële bijdrage aan door het vereenvoudigen van de visualisaties van pointclouds en fotogramme- trisch opgenomen ruimtelijke informatie. Er is op dit moment nog steeds een scheiding tussen het visualiseren van modellen of het visualiseren van pointclouds. Binnen het forensisch onderzoek zijn de verande ringen ten opzichte van vorig jaar klein. Een laser scanner of een fotogrammetrische opname gekoppeld aan een database is nog steeds een veel gebruikte techniek. Overigens lijkt het erop dat KLPD (Koninklijke landelijke politiediensten) met elke bestaande mogelijkheid uit de markt werkt. Het in beeld brengen van de binnenkant van grote publieke gebouwen en de indoor plaatsbepaling was ook een aandachtspunt. Tijdens de demo's werd de derde verdieping van de passagiersterminal door verschillende bedrijven gescand. Er was ook een scanner die het hele gebouw in beeld bracht. De verwerking en de resultaten vertoonden onderling behoor lijke verschillen in visualisatie en nauwkeurigheid.

Geo-Info | 2014 | | pagina 16