Camera's landmeet kundige instrumenten ^PDOKler 2014-3 I Geo-Info 23 ©"PDOKler PDOK ziekelijk? Jeugdige interesse voor wat heet 'Arbeidsmartk'. baasd op een Duitse beurs een 360°-camera te zien toegevoegd aan het aanbod van Trimble waar Geometius leverancier van is. Hij had van de stand naar vergaderzaal 1 intussen wel zo'n exemplaar met 12 camera's en sensors meegenomen. De Trimble V10 Image Rover moet worden benut met GPS- of Totalstation 'want hij heeft coördinaten nodig! Het came rasysteem is zeker ideaal voor waar je niet kunt meten. Ook dit moet voor kwaliteitsmetingen landmeetkundig ideaal worden opgesteld qua hoeksnijding en dus viel weer de term 'voorwaarts insnijden'! Een aardig slot van de verkoper was: 'Het verhaaltje van Trimble klopt wel!' Voorzitter Vos stelde tevergeefs de vraag waarom het geen 400 gon-camera was. (Een vraag of men ook bekend was met V2 als rakettype durfde hij kennelijk niet aan...) Nogmaals KU Leuven Steven Puttemans (ook KU Leuven, EAVISE) sprak over 'Objectcategorisatietechnieken in Mobile Mapping en Remote Sensing'. In het groeipad van de objectherkenning zijn grote sprongen voorwaarts gemaakt, zo is een fietsdetector in digitale beelden al niets bijzonders meer. Boeiend legde hij het verschil uit tussen objectherkenning en objectdetectie en -classificatie. In het laatste geval zijn er variaties en ook wisselende omgevingen. Zijn voorbeeld van objectherkenning was die van een 'lege tas' en dat bleek in Vlaanderen een koffiekopje te zijn. Opmerkelijk is dat men in het onderzoek na veel trainingsdata komt tot een objectmodel, werkend met minder opslag en minder zoeken. Fraai was zijn voorbeeld over verkeerspaaltjes met bord die eerst werden herkend als personen. Ze bleken echter daar te staan waar mensen nooit staan, en ook onpersoonlijke kenmerken te hebben, zoals van onderen geel en van boven blauw. Voor de industrie beschikt de academische wereld al over bruikbare nieuwe technieken, terwijl bedrijven nog werken met oude toe passingsgerichte segmentatietechnieken voor objectherkenning. (Persoonlijk sprak mij verder aan dat hij bij wandelhulpdetectiemetingen voor de gezondheid van senioren wandelstok ken en rollators apart detecteerde!) Ook deze spreker gaf graag een nuttige website prijs: www.github.com/stevenputtemans/tobcat. Nederlandse geo-onderwijs Als laatste sprak Bettine Baas (Kadaster/SAGEO). Voorzitter Vos had weer historische links: bij het Kadaster was hij van 1971-1989 betrokken bij het opleiden van MTS'ers en daarvan was de aanwas toen gegarandeerd en was er nog geen SAGEO nodig. De spreekster legde vlug uit dat SAGEO later (2009) wel uit noodzaak was opge richt door werkgevers, onderwijs én de vak vereniging GIN. 'Het geo-onderwijslandschap opnieuw ingericht' was de titel van de bijdrage van mevrouw Baas. Ze memoreerde kundig de GI-minor van 2012 (zes universiteiten), Geo Media Design van 2012 (HAS Den Bosch) en het vierde Landmeetkundejaar in de MBO-infra- opleiding van 2013 (SOMA Harderwijk). Aan dacht vroeg ze voor de nodige stageplaatsen, de nieuwe enquête naar de geo-arbeidsmarkt, maar ook voor JongGeo en hun Facebook- activiteiten. (Het programma vermeldde bij haar ook de leeftijd: 32 jaar.) Omdat een sheet met een overzicht van alle geo-opleidingen in Nederland volgens haarzelf nog steeds slecht leesbaar is had ook Bettine Baas een websitetip: www.geoplaza.nl/onderwijs/studies. Slot 'GeoEvent is ontstaan uit de vraag van zowel exposanten als bezoekers naar een jaarlijks ontmoetingsmoment voor de volledige geo-sector', aldus de website van GISmagazine van CMedia. Op de beursvloer liep zelfs een theatrale PDOKter.... Binnenkort maakt de organisatie bekend wanneer GeoEvent 2015 zal plaatsvinden. Adri den Boer Or. GÉ Otknd Had GEOpracter GEOpractor moet zijn?

Geo-Info | 2014 | | pagina 25