Snel 3D-laserscannen met de nieuwe handscanner ZEBil Nieuwe Ontwikkelingen 26 I Namen met 'geo-informatie' weer in de mode? Geo-Info I 2014-3 Henk Leenders onderscheiden De ZEB1 maakt van laserscannen een kinder spel. Deze technische doorbraak van de uit Aus tralië afkomstige Zebedee biedt uitkomst voor wie snel een constructie, gebouw, park of bos in kaart wil brengen of de hoeveelheid wil bepa len van een gronddepot. Deze handscanner is ook te gebruiken voor bijmetingen van de AHN. De ZEB1 is vernoemd naar het speelgoedpoppe tje Zebedee op een springveer. De ronddraaiende laser is gemonteerd op een handvat met een wiebelende veer. Daardoor scant de ZEB1 tijdens het lopen de gehele ruimte van vloer tot plafond of het gehele depot: scannen op wandelsnelheid. De handlaserscanner is uniek in zijn soort en van oorsprong ontwikkelt voor de mijnbouw in Australië door het Australische bedrijf CSIRO. Tijdens een congres in Londen hebben CSIRO en Leap3D een gesprek gehad over deze manier van meten die in strijd lijkt te zijn met de traditionele manier van meten. De bewe ging van de springveer en het lopen zorgen ervoor dat de ruimte vanuit vele verschillende posities wordt ingemeten waardoor het algo ritme automatisch 1 puntenwolk genereert. Bij traditioneel laserscannen worden de punten- wolken aan elkaar gerekend door middel van herkenningspunten die genummerd worden. Deze handelingen zijn bij de ZEB1 niet nodig. De resultaten van de metingen met de ZEB1 en de stationaire laserscanner op het GeoFort en de Kathedraal van Antwerpen zijn vergeleken. De resultaten waren nauwkeurig op enkele cen timeters. De kleine toren van de Kathedraal was alleen vanaf de buitenzijde ingemeten (grijze In Geo-Info 2014-1 is gemeld dat in Beieren het 'Landesamt für Vermessung und Geoinformation (LVG)', 'Landesamt für Digitalisierung, Breitband und Vermessung (DBV)' ging heten. De te verzelfstandigen Vermessungs- und Katas- terverwaltung (VKV) in Nedersaksen gaat zich nu juist 'Landesamt für Geoinformation und Landes- vermessung Niedersachsen (LGLN)' noemen. www.vdv-online.de kleur op afbeelding). De daarin gelegen wen teltrap inmeten was tot de komst van de ZEB1 vrijwel onmogelijk. Nu is dit in 10 minuten gere aliseerd (weergegeven in kleur op afbeelding -http://leap3d.eu/zeb1.html). Uit de puntenwolk is eenvoudig een platte grond, dwarsprofiel, diameter van een boom of een hoeveelheid te bepalen. De mobiliteit, snelheid van meten en de directe resultaten zijn de belangrijkste voordelen van deze hand laser scanner. Voor vragen over deze scanner kunt u contact opnemen via http://leap3d.eu Esther de Bruijn Op 25 april is Henk Leenders door de burge meester van de gemeente Leudal op zijn Franse vakantieadres gebeld met de mededeling dat hij een koninklijke onderscheiding kreeg. De aan vraag was ondersteund door de stichting De Hol landse Cirkel. De website www.leudal.nl beschrijft als motivatie zijn activiteiten binnen die stichting sinds 2001, maar ook zijn bestuurslidmaatschap van de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde van 1993-2001 (het NGL was één van de GIN-voorlopers). Henk Leenders werd lid in de orde van Oranje-Nassau.

Geo-Info | 2014 | | pagina 28