Watmagwaar.nl: complexe informatie op Een groot bestemmingsplan bekijken op een klein telefoontje of tablet is een uitdaging. Ruimtelijkeplannen.nl is de officiële landelijke voorziening voor deze informatie en het lijkt voor de hand te liggen dat die voorziening ook mobiel kan worden geraadpleegd. 28 Geo-Info I 2014-3 Door Arie Duindam, Rosan van Wilgenburg en Luc de Horde Dat is echter niet het geval, ondermeer vanwege het gebruik van een Flash plugin voor de kaartop- bouw. Hoewel die technische drempel binnenkort wordt geslecht, zijn er ook andere redenen om te experimenteren met het laagdrempelig tonen van de complexe informatie op een manier die beter past bij een tablet of smartphone. Bijvoorbeeld vanwege de rol die Ruimtelijkeplannen.nl gaat spelen bij de aanstaande Omgevingswet. Die rol vraagt om innovatie en nieuwe ontwerpprincipes bij het ontsluiten van ruimtelijke informatie. Door wettelijke en operationele verplichtingen is er op korte termijn binnen Ruimtelijkeplannen.nl weinig ruimte voor mogelijk risicovolle experi menten. Marktpartijen richten zich evenmin op het ontwikkelen van een alternatieve publieke ingang voor bestemmingsplannen. Het lijkt immers niet erg zinvol om te concurreren tegen een officiële landelijke voorziening. Om toch innovatieve stappen te zetten is er nu de website watmagwaar.nl. Deze website wordt ontwikkeld in een samenwerking tussen het ministerie van Infrastructuur en Milieu, Geonovum en Kadaster. De technische realisatie gebeurt door Geodan. Watmagwaar.nl toont bestemmingsplannen van uit de vraag: Wat mag hier? Of misschien wel: Wat mag hier niet? Immers: het geeft de beperkende regels weer op jouw locatie. Door primair uit te gaan van deze ontwerpvraag is er een gebrui kersinterface ontstaan die veel eenvoudiger en daarmee toegankelijker is dan het officiële portaal dat aan allerhande regels en eisen is gebonden. Er is gekozen voor een directe, locatiegebonden aanpak: de gebruiker kiest via de kaart of via een zoekfunctie een exacte puntlocatie en watmagwaar.nl toont dan alléén de planinfor matie die op die exacte locatie van toepassing is. Vervolgens kan er een plankaart worden getoond van waaruit ook andere locaties kunnen worden bevraagd. Het is in wezen ezeltje prik. Dit sluit naadloos aan bij een aanzienlijk deel van de gebruikersbehoefte. Gebruikers willen nu eenmaal vaak weten welke regels er op hun pand of in hun achtertuin van toepassing zijn. Ook raadsleden die zienswijzen bespreken hebben hier in veel gevallen genoeg aan. Want ook een zienswijze richt zich veelal tot een concreet onderdeel in het plan, op een concrete locatie. Vanuit ditzelfde perspectief van gebruikersgemak dient de site op een zo breed mogelijk scala aan mobiele apparaten toegankelijk de zijn. Bij de start van de ontwikkeling van watmagwaar.nl werd echter al snel duidelijk dat het budget niet toereikend zou zijn om voor meerdere platforms een nativeapp (in de app- of play store) te bouwen. Daarom is er gekozen om een webapp te maken op basis van HTML5. Met dit technologische uitgangspunt was het mogelijk om op efficiënte wijze een site te ontwikkelen die het goed doet op veel apparaten. In feite is dit een technologie gedreven manier van ontwik kelen. De ontwikkelaar kiest de technologie en de gebruiker moet zich maar aanpassen. Doet de site het niet op een drie jaar oude Blackberry zon der HTML5, dan is dat jammer voor de eigenaar van dit apparaat. Graag een nieuwe smartphone kopen... Dit voorbeeld maakt meteen duidelijk dat een officiële overheidsvoorziening niet op dit uitgangspunt gebaseerd kan zijn. Het werkt echter wel in een innovatieve setting, omdat er alleen wordt gefocust op de gebruikersinteractie en er nergens functioneel onnodige complexi teit ontstaat. In de praktijk blijkt het sowieso lastig om ieder product te bedienen. Want ook Ruimtelijkeplannen.nl waarborgt weliswaar de formele dekking op de diverse platforms, maar heeft daarbij moeite om de ontwikkelingen in browserland bij te houden en tegelijkertijd de oudere versies niet los te laten.

Geo-Info | 2014 | | pagina 30