Een bak open data waar nog steeds niemand iets mee kan Sjakie in ieder geval niet! André van der Zande praat altijd vanuit wat mensen in de samenleving willen weten, vertelt hij ons. Bijvoorbeeld over de simpele vraag een fabriek te beginnen. Laten we zeggen, een chocoladefabriek, die van Sjakie. Sjakie is 30, zelfstandig ondernemer, ambitieus en werkt al jaren in de chocoladebusiness. En Sjakie heeft een droom. Een eigen chocoladefabriek, in Nederland, op een plek waar hij zijn 'goodfood' chocoladeproducten kan produceren en waar vanuit hij de wereld als afzetmarkt bereiken kan. Op een locatie die zorgvuldig gekozen is, waar hij duurzaam, geïntegreerd met de leefomgeving en fairtrade kan ondernemen. Dan rijst de vraag: hoe bereidwillig is de informatiemaatschappij voor Sjakie? 2014-3 I Geo-Info 35 van al die data leefomgeving? Door Sytske Postma en Caroline Porsius Sytske Postma en Caroline Porsius spreken André van der Zande, Directeur-Generaal bij het RIVM, over zijn visie op de 'Laan van de leefomgeving'. Nederland is klein en de regels legio. Over heden, burgers en ondernemers; wanneer ze plannen hebben om een gebied te ontwik kelen, een dakkapel op het huis te zetten of een chocoladefabriek te starten hebben ze te maken met veel wet en regelgeving. De vragen wat is er, wat kan er, wat mag ik? zijn momenteel niet makkelijk te beantwoorden. Een ondernemer als Sjakie moet kosten maken door een consultant in te huren om bij verschillende loketten en overheidsorgani saties de juiste informatie te verzamelen. Dan nog blijft het verschrikkelijk lastig om op basis hiervan vragen te beantwoorden als, is alle vergunningsruimte al opgesoupeerd in deze regio? Is op deze locatie al eerder gekeken naar de mogelijkheden een chocoladefabriek te beginnen? Welke beschermde planten en diersoorten komen voor in dit gebied en wat betekent dit voor mijn droom? In Nederland is veel informatie beschikbaar, maar heel erg versnipperd. Er is weinig samenhang en weinig integratie. De vertaling van informatie naar een antwoord op een vraag is niet eenvoudig te maken. Ik kan er geen chocola van maken, verzucht Sjakie. "Wat zo storend is: het maatschappelijk en politiek denken over meer samenhang en de ontwikkeling van milieubescherming naar duurzaam gebruik van de leefomgeving matcht eigenlijk niet met die hele praktische wereld van kennis van onderzoek en data" zegt Van der Zanden hierover. "Want als dat heel erg verbrokkeld blijft dan blijft dat duur zaam gebruik van de leefomgeving slechts een mooie droom." Hoe anders zou het zijn wanneer Sjakie gebruik kon maken van één digitaal stelsel van data, informatie en diensten. Gegevens over de leefomgeving, of het nu geluid, bodem, archeologie of natuur betreft, een voudig te vinden en te raadplegen. Beschik baar, bruikbaar en bestendig: triple B. Het ein deloos zoeken naar gegevens is verleden tijd, evenals het onnodig onderzoeken doen. Want niet alleen weet hij nu de gegevens te vinden (de eerste B van beschikbaar), ze zijn ook bruikbaar voor hem -ze hebben beteke nis-, omdat ze zijn toegesneden op toetsings instrumenten vanuit de Omgevingswet (de tweede B van bruikbaar). En omdat de wijze van gebruik van de gegevens in de wet en onderliggende regelgeving is verankerd, zijn de gegevens ook betrouwbaar en houdbaar (de derde B van bestendig). Er is geen discus sie over. Zoals Van der Zanden aangeeft, een basisinfrastructuur waardoor projecten niet bij nul beginnen en aanvullend onderzoek gericht kan worden gedaan. Dat scheelt tijd en geld. Bovendien maakt zo'n stelsel het gemakkelijker gegevens uit te wisselen, waardoor besluitvorming sneller kan gaan. Voor Sjakie is het niet nodig te weten waar al die gegevens vandaan komen, als hij maar één loket hoeft raad te plegen. Het zou helemaal fijn zijn voor Sjakie als hij eenvoudig een eerste screening over de hele breedte van de leefomgeving kon doen om de mogelijkheden voor zijn fabriek te bepalen. Een 'voorwas' doen, vergelijkt Van der Zanden deze screening. Kortom, het digitale stelsel zal leiden tot betere, snellere en goedkopere dienstverlening van de overheid.

Geo-Info | 2014 | | pagina 37