Informatie is het nieuwe goud We vragen steeds meer, burgers raken verwend. Appje mijnleefomgeving.nl Laan van de Leefomgeving en Programma GOAL 36 I Geo-Info I 2014-3 Waarom hebben we dit nog niet in deze tijd van slimme technologie en de veelheid aan data? Van der Zande noemt een aantal redenen. INSPIRE en open data richten zich vooral op de beschikbaarheid, niet zozeer op de bruikbaar heid. Ook de sectorale organisatie, als gevolg van de wetgeving, stimuleert niet om op het integratieniveau te zitten. Gegevens worden voor een bepaald doel ingewonnen en zijn niet 1-2-3 geschikt voor gebruik voor andere doelen. Bovendien werken we vaak ad hoc: dossiers, projecten, projectinitiatieven en vergunning dossiers. Er worden onderzoeken gedaan, maar de gegevens verdwijnen maar al te vaak in de bureaula, wanneer de beslissing is genomen, de aanvraag gehonoreerd of het project afgesloten. "Het hele idee is, dat wat al is uitgezocht, moet gewoon weer hergebruikt kunnen worden. Dat wordt politiek wel onderschreven, maar dat is technisch niet georganiseerd". De budget ten om bijvoorbeeld te investeren in handige tools voor bedrijf en burger, zijn ook verkokerd. Of om te investeren in een samenhangende, goed georganiseerde gegevensvoorziening. Dat geld is er vaak niet en bovendien liggen de baten van dergelijke investeringen nu eenmaal elders dan waar de investeringen worden gedaan. Laten we niet vergeten dat er ook puur menselijke factoren een rol zullen spelen: angst voor open data, omdat mensen business kwijt raken wanneer 'hun' gegevens voor iedereen voor het oprapen liggen. "Op microniveau een reële angst, alleen is de vraag of je politiek maatschappelijk -op macro-niveau- je erdoor moet laten tegenhouden." Het realiseren van een leefomgeving omvat tend informatiestelsel, daar zijn zeer veel actoren en stakeholders bij betrokken. Over heden, bedrijfsleven en burger. Mensen van de inhoud en mensen van de (geo) techniek. Bestuurders en werkvloer. Mensen die vanuit verschillende achtergrond, werkcultuur en taal (jargon) handelen en praten. Geen gemakke lijke opgave dit te managen. Volgens Van der Zanden wel te doen. "Het is geen Afsluitdijk, die in één keer goed moet zijn. Dat type van denken en plannen is gelukkig verlaten en dat past ook niet bij dit hele ingewikkelde ding wat we gaan maken" En de gevleugelde uitspraak dat mensen van de inhoud 'niets met gegevensvoorziening hebben'? "Ik begrijp wat je bedoelt" zegt Van der Zanden hierop, "maar ik zie daar een grote kentering. Een eigenaars- gevoel van de gegevensvoorziening, een idee van: dit doet er enorm toe in de 2iste eeuw is erg aan het groeien" De menselijke maat kan een blokkade zijn, maar slim ingezet ook een kracht. Van der Zanden: "Van wat ik weet van kennismensen en mensen van de (geo) tech niek is dat ze het mooi vinden als er een mooi en bruikbaar product ligt. Ik heb nog nooit iemand ontmoet die denkt: ik ga het eens lek ker ingewikkeld maken" In de informatieketen hebben inhoudelijke mensen en technische- mensen een verschillende plaats, soms mist de overtuigingskracht of wordt er teveel in technische taal gesproken. "Maar uiteindelijk is iedereen gedreven door de publieke zaak" Is de tijd rijp? Ja, het is zeker de juiste tijd. Niet alleen door de grote hoeveelheid informatie die momenteel al beschikbaar is, dagelijks wordt in onze maatschappij een schat aan informatie gecreëerd. De huidige technische mogelijkheden bieden nog meer kansen voor het benutten van deze bronnen en het mana gen van deze informatie. Steeds meer dringt het besef door dat data goud zijn. Van der Zanden signaleert dat: "Vroeger was gegevens voorziening iets moeilijks en technisch, iets van buiten. Maar nu snappen steeds meer mensen, ook in het centrum van de macht en de invloed, dat informatie het nieuwe goud is." Ook is de samenleving in transitie en dit heeft invloed op hoe we met gegevensvoorziening omgaan. Een verandering van een centraal, van bovenaf georganiseerde, verzuilde samen leving naar een decentrale, van onderop gestuurde netwerksamenleving. Zo schrijft Jan Rotmans in zijn boek 'In het oog van de orkaan'. Dit vereist een andere benadering van de interactie overheid en maatschappij dan we gewend zijn. Om het digitale stelsel met elkaar te realiseren vergt vast een gecombineerde aanpak van verleiden en begeleiden. Niet alleen voldoen, maar vooral ook meedoen. Hoe bijzonder is het steeds weer om te zien dat wanneer twee teams uit de nationale competitie tegen elkaar spelen de krachten tégen elkaar werken door de tegenstrijdige belangen. Wanneer het Nederlands elftal speelt tijdens een WK, we ons verenigd voelen en gaan voor het gemeenschappelijke belang, het samen Parallel aan de ontwikkeling van de Omgevingswet, die in 2018 in werking moet gaan treden, wordt de digitalisering van de Omgevingswet uitgewerkt. Digitaal zakendoen met de overheid wordt in 2017 een recht voor burger en bedrijf. Maar de digitalisering reikt verder: de digitale beschikbaarheid van gegevens in het fysieke domein, bedoeld ter ondersteuning van aanvragen voor initiatieven van derden en beoordelen daarvan door de overheid, en ter ondersteuning van de samenwerking. Voor dit digitale gegevensstelsel is de metafoor voor dit stelsel is de Laan van de Leefomgeving bedacht. De laan kan worden gezien als het stelsel waarop centrale regie is en waarover heldere afspraken over financiering zijn gemaakt. Aan de laan liggen informatiehuizen, thematische huizen die zorgen dat de gegevens worden geleverd. Hoe elk huis is ingericht, is aan de huiseigenaar. Ook zijn voorzieningen aan de laan gepositioneerd, die processen faciliteren. Processen als informeren, indie nen, beoordelen en uitwisselen. Het Omgevingsloket Online, bedoeld voor burgers en bedrijven om een aanvraag bij de overheid in te dienen bij een initiatief, is zo'n voorziening. Het stelsel bestaat dus uit modules, maar functioneert als één geheel. Om één en ander uitwerking te geven zijn er twee programma's. Eenvoudig Beter, die de uitwerking van de Omgevingswet ter hand neemt. En het programma GOAL (Gegevensvoorziening Omgevingswet voor Activiteiten in de Leefomgeving), dat zich richt op de ontwikkeling van de functionaliteit van iCT-voorzieningen, de governance, organisatie en financiering van de digitalisering en de wettelijke regels met betrek king tot die digitalisering. De uitwerking van die wettelijke regels ligt weer binnen het programma Eenvoudig Beter.

Geo-Info | 2014 | | pagina 38