Ik ben de reiziger met het koffertje en de blijde boodschap 2014-3 I Geo-Info 37 winnen. Het gezamenlijk belang maakt het verschil. De benadering van de Laan van de Leefomgeving (zie kader) als nationale winst helpt vast om de energie te stoomlijnen. Daarnaast is het daarmee ook direct een mooi nieuw exportproduct dat onze internationale concurrentiepositie versterkt. Misschien wel net zoals de Afsluitdijk in de jaren dertig van de vorige eeuw. Het voor elkaar krijgen van een dergelijke voorziening is volgens Van der Zanden een combinatie van de spreekwoordelijke wortel en de stok (carrot and the stick). Het gezamen lijk perspectief - de wortel - moet voldoende lonkend zijn om mensen in beweging te krijgen. "Wat bij de wortel vaak belemmerend werkt is dat veel overheden denken op kasba sis. Niet in termen van een business case dat een investering op den duur geld gaat ople veren. Daarvoor werkt de wortel iets minder goed in overheidsland. Dus mijn advies, als het gaat om die essentiële gegevensvoorziening, dat moet een wettelijke basis hebben." Een stok achter de deur dus. Natuurlijk is de weg nog niet gebaand. Bestuurlijk commitment over de hele breedte, het regelen van de governance en financie ring zijn reële issues. Maar het momentum is er. Er is politieke aandacht en de parallelle ontwikkeling met de Omgevingswet is een sterk punt. Een kinderlijke wijsheid, maar o zo waar, in deze is: 'Men moet bereid zijn de dingen te laten komen in plaats van er, zoals Konijn, altijd achteraan te rennen'[Winnie de Pooh]. Literatuur Zoonen, P van et al, 2012: Gegevensverkenning Omgevingswet. RIVM Briefrapport 680160001/2012. Nijs, T de et al, 2013: Uitwerking gegevensvoorziening Omge vingswet. RIVM Rapport 121001001/2013. Gunster, B., 2008: Ja-maar huh Rotmans, J., 2012: In het oog van de orkaan, Nederland in transitie. GeoBusiness Nederland, Ministerie van Infrastructuur en Milieu, Nederlands Centrum voor Geodesie en Geo-informatica, 2014: GeoSamen. Een gemeenschappelijke visie van overheid, bedrijfsleven en wetenschap op de toekomst van de geosector. Sytske Postma, consultant/eigenaar Nieuw- denkers BV, s.postma@nieuwdenkers.nl, 0613 9014 79. Caroline Porsius, programmamanager GIS Competence Centre Ministerie Economische Zaken, c.i.porsius@dlg.nl, 06 52 4010 73. Nawoord van de auteurs: Om de actualiteit van dit artikel te onderstrepen zeggen wij kort iets over GeoSamen. De gezamenlijke visie van overheid, bedrijfsleven en weten- schap, die 10 april 2014 op de startconferentie op het Geofort werd gepresenteerd en bekrachtigd. Samenwerking is waar het om draait in GeoSamen. Samenwerking binnen de sector, waar ieder vanuit zijn eigen kracht bijdraagt aan de ontwikkeling van een toekomstbestendige sector. Maar ook samenwerking buiten de sector, om het gebruik van geo-informatie voor het oplossen van maatschappelijke vraagstukken een hogere vlucht te laten nemen. De dialoog met andere sectoren is daarin cruciaal om de juiste vraag te kennen. Ruimte, leefomgeving en mobiliteit, bouw, beheer openbare ruimte, water, zorg en energie (transitie) zijn maatschappelijke prioriteiten. De Laan van de Leefomgeving is duidelijk een onderwerp binnen GeoSamen dat alleen feit kan worden, wanneer de juiste verbindingen -tussen vraag en aanbod, inhoud en techniek én tussen mensen- tot stand komen. Samen de handen ineen om de Nederland BV een duurzame toekomst te geven en samen die chocola te kunnen eten!

Geo-Info | 2014 | | pagina 39