Crowdsourcing met de Basisregistratie Topografie Kadaster voert succesvolle pilot uit "When de winds of change are blowing, some people are building shelters and others are building windmills".Oud Chinees gezegde. 38 Geo-Info I 2014-3 Door Magdalena Maja Grus, Martijn Rijsdijk en Ben Bruns De afgelopen maanden heeft het Kadaster een pilot gedaan met de toepassing van crowdsourcing* in de terugmelding Basisre gistratie Topografie (BRT). Een van de doelen van de pilot was om een laagdrempelige en toegankelijke methode voor terugmelding te ontwikkelen, waarmee de onjuistheden in BRT-producten makkelijk door alle gebruikers gemeld kunnen worden. Het andere doel was om ervaring met crowdsourcing op te doen om kansen en beperkingen van de data van de crowd te leren kennen. De BRT als open data biedt enorme kansen om de actualiteit op een hoger niveau te brengen en de bijhoudingsfrequentie tot eenmaal per jaar te verhogen. Resultaat: samen met alle gebruikers kunnen we de actualiteit en daarmee de kwaliteit van onze topografische kaarten en bestanden verbeteren. Crowdsourcing is een werkwijze waarbij organisaties (overheid, bedrijven, instituten) of personen gebruik maken van een grote groep niet vooraf gespe cificeerde individuen (professionals, vrijwilligers, geïnteresseerden), voor consultancy, innovatie, beleidsvorming en onderzoek. De term crowdsourcing werd het eerst gebruikt door Jeff Howe en ontstond uit een samenvoeging van de term outsourcing met crowd. (bron Wikipedia). Waarom de pilot? Hogere eisen, minder geld De belangrijkste aanleiding om ervaring op te doen met crowdsourcing is om de bijhou ding van de BRT zo actueel mogelijk voor de klanten te maken. De klant stelt steeds hogere eisen aan de actualiteit en nauwkeu righeid van topografische producten. Hij wil het liefst continue aanpassingen in de actu aliteit van topografische informatie hebben. Kwaliteitsgarantie en hoge actualiteit voor BRT-producten is voor de meeste eindge bruikers cruciaal, omdat ze geo-informatie in hun processen gebruiken en daarop hun beslissingen baseren. De twee jaar actualiteit die het Kadaster momenteel biedt is voor veel klanten niet voldoende. Daarnaast krimpt het budget om topogra fische producten te maken. Voldoen aan de wensen van klanten, wordt daarmee een uitdaging. Innovatie en nieuwe ontwikel- lingen bij het Kadaster, zoals automatische generalisatie of toepassing van crowdsour cing (bijvoorbeedl het inschakelen van het publiek bij de controle van grenspalen) kunnen daarbij helpen. Open data en (geen) terugmeldplicht Sinds 1 januari 2012 is een verzameling van topografische bestanden beschikbaar als open data. Daarmee is de belangstelling voor de BRT-producten enorm gegroeid. Een groeiend aantal BRT gebruikers betekent ook een groeiend aantal terugmeldingen. Het Kadaster ziet dat als kans: meer terugmeldin gen biedt kansen voor een hogere actualiteit en nauwkeurigheid van BRT-producten. De belangstelling in BRT-producten groeit bij de verschillende gebruikersgroepen, zowel overheid (gemeenten, provincies, waterschappen, ministeries) als niet-over- heid (bijvoorbeeld zakelijke en particuliere klanten). Overheidsinstanties en bestuurs organen hebben een terugmeldplicht. Dat betekent dat bij twijfel over de juistheid van een gegeven uit de BRT ze verplicht zijn dit aan het Kadaster te melden. Niet- overheids gebruikers hebben geen terug meldplicht. Hoewel de overheidsorganisaties een terug meldplicht hebben, krijgt het Kadaster in de praktijk erg weinig terugmeldingen over de topografische producten. De reden daarvoor is onduidelijk. Is het (bestaande) terugmeld systeem gebruiksvriendelijkheid genoeg? Geven we klanten voldoende mogelijkheid om terug te melden? Of ligt het probleem ergens anders? We willen de samenwerking

Geo-Info | 2014 | | pagina 40