Hans RT9 \Asie matie. Op Europees niveau spelen drie zaken: Ontwaakt 2014-3 I Geo-Info 45 Ondertekening Arnold Bregt. Ondertekening Ed Nijpels. Ondertekening Hans Tijl. de zorg om betere organisatie van geo-infor- a) de burgers worden steeds zelfstandiger en mondiger; b) een van de politieke keuzes is dat de overhe den kleiner worden, leidend tot kerntaken discussie; c) in de discussie rond techniek zien we steeds meer dat de mens centraal komt te staan. Geo-informatie moet op een hoger plan worden getild en dat kan door dit samen te doen met overheid en wetenschap, zo luidt de visie van GBN. Het past ook in het topsectoren beleid omdat de drie partners elkaar hebben gevonden en wel bottom-up, wat een goed draagvlak ten goede komt. En - niet onbelangrijk - er is een innovatieve drive zichtbaar in het werkveld: men neemt graag zelf initiatieven daartoe en dat is een belangrijke kracht.' Hans Tijl (Ministerie I&M, vertegenwoordiger namens de overheden) gaf aan heel ontspan nen begonnen te zijn aan deze dag, maar nu toch enigszins nerveus begon te worden omdat hij in een huwelijk werd getrokken. Tegelijkertijd memoreert hij dat samenwerking iets oplevert. Daarbij plaatst hij wel de kant tekening om je zaakjes op orde te hebben en data ook beschikbaar moet zijn. We kunnen nu al vaststellen dat de toepassingen onze fantasie ver te boven gaan. Je ziet dat aan de ontwikkelingen rond bijvoorbeeld de iPhone waarvoor in 18 maanden tijd na lancering ongeveer 100.000 toepassingen (apps) zijn ontwikkeld. Naar analogie van deze ontwik kelingen is hij hoopvol gestemd over deze samenwerking. Jacqueline stelde alle drie de huwelijkspartners de vraag waarvoor men hen 's nachts kon wak ker maken? Ed Nijpels: 'Mij moet je lekker laten slapen! Anders loopt het niet goed af! Ik zie wel een kans voor de thema's zorg en energie. Hierbij kan geo-informatie een betekenisvolle rol vervullen. De kunst is om de maatschappe lijk relevantie aan te tonen. Het uitgekauwde voorbeeld van TomTom die met behulp van Vodaphone-data in staat is verkeersopstoppin gen on-line te delen met de nog wel rijdende weggebruikers en hen tijdbesparende alterna tieven aan te reiken, doet nog steeds opgeld.' Arnold Bregt wil liever niet 's nachts wakker gemaakt worden, maar 's ochtends ziet hij dat graag! Hij stelt dat de NCG een belangrijke bijdrage wil leveren in het tot stand brengen van een kennisinfrastructuur, waarbij de problemen worden opgezocht en men op basis hiervan een bijdrage levert. Niet onbe langrijk hierbij is de opleiding van mensen, de human resourcekant: creatieve mensen die problemen helpen oplossen door middel van onderzoek. Hans Tijl zou - wakker gemaakt - gelijk enthousiast worden over de innovaties. Als voorbeeld zou hij de bureaucratische zorg graag kennis laten maken met de mogelijkhe den vanuit het geo-werkveld. Als voorbeeld vanuit heel andere hoek noemde hij de crowdsourcing die plaatsvindt in bijvoorbeeld Boston. Met behulp van de applicatie Street- Bump kunnen weggebruikers aangeven waar zich wegen met een slechte onderhoudsstaat bevinden. Of dit een voor gemeenten wense lijke wijze van informatie verzamelen is en of je op deze wijze je beheer openbare ruimte wilt regelen, liet hij in het midden. Ook de moderne fietschip, oorspronkelijk bedoeld om het vehikel na diefstal te kunnen traceren, kent vele andere toepassingen wanneer je er verder over nadenkt. Ook de ontwikkelingen van voertuigen die tijdens de rit met elkaar communiceren is een toepassing waarin het geo-werkveld betrokken is. Op Jacqueline's vraag naar commitment gaf Tijl aan: 'Ik ga straks een handtekening zetten. Dat is 'serious business'. Daarmee committeert het ministerie zich voor de komende zes jaar. Belangrijk is dat we elkaar weten te vinden. Wanneer dat eenvoudig lukt, zijn we allen gecommitteerd.' Bregt gaf aan dat bij zulke ingewikkelde vragen de wetenschap iets meer tijd nodig heeft om na te denken. 'Belangrijk is dat we elkaars verschillende rollen respecteren en dat wij vanuit NCG onze taak oppakken om activiteiten te ontplooien waar we gezamenlijk in de driehoek beter van worden.' Nijpels vond commitment te zwak uitgedrukt. 'We staan te trappelen om op basis van de beschikbare en beschikbaar te stellen open data te valoriseren. Benutten en te gelde maken wat er al is en wat alleen nog ingezet dient te worden. Daarmee is tegelijkertijd aangetoond dat de samenwerking nut heeft en onze verklaring een logische stap is op die weg naar gebruik en uitnutting.' Duurzame verbintenis Jacqueline wilde nog weten hoe over een jaar vanaf nu de situatie zou zijn. 'Dan weten we elkaar blind te vinden', volgens Tijl. Volgens Bregt zijn we natuurlijk al even bezig in de aanloop naar deze dag. Over een jaar verwacht hij bekroning te zien op onze activiteiten; we doen dan meer samen en samen komen we dan ook verder. Nijpels weet zeker dat dit huwelijk dan nog steeds veel plezierige kanten kent en dat er

Geo-Info | 2014 | | pagina 47