ir. J.A. van der Linden (1929-2014) In Memoriam Vernieuwde site RAF-luchtfoto's 2014-3 I Geo-Info Vanaf begin jaren 50 tot 1990 heeft Jo van der Linden een belangrijke rol gespeeld binnen de organisatie van de Topografische Dienst. Hij werd geboren op 9 juni 1929 in Brakel, volgde de (Rijks-) HBS te Zaltbommel en ver volgens de opleiding tot geodetisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. Direct daarna trad hij in dienst bij de Topografische Dienst en kreeg een plek op de Landmeetkun dige Afdeling. Daar kon hij zich volop uitleven in de belangrijke ontwikkelingen die toen op stapel stonden. De fotogrammetrie ging haar hoogtijdagen tegemoet. Blokvereffening en invoering van de UTM-projectie stonden op het menu. Het instrumentarium werd sterk uitgebreid en vernieuwd. De overgang van tekenen naar graveren op plastic zou binnen enkele jaren haar beslag krijgen. Jo was scherpzinnig en schrok voor die nieuwe uitdagingen op zijn werkterrein niet terug. Om de band met het "echte terrein" niet te verliezen ging hij ook graag op stap voor de paspuntsbepaling. Jo was scherp van verstand en helder van inzicht, betrouwbaar en vasthoudend. In de vele onderhandelingen over aan te kopen apparatuur of over de uitbesteding van lucht fotografie was hij niet altijd de gemakkelijkste. Ook schopte hij wel eens tegen een zeer been van één van zijn collega's. In 1966 deed ik mijn intrede bij de dienst als geograaf-kartograaf in een omgeving van geodeten. Dat ging gepaard met enige nieuwsgierigheid en een zekere arg waan, zeker ook van de zijde van Jo. Naarmate we elkaar beter leerden kennen, groeide ook de interesse en waardering voor elkaar. Jo had veel belangstelling voor de geschiede nis van de topografische kaartering. Hij was één van de initiatiefnemers voor de heruitgave van de Topographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederland, de eerste stafkaart (1850-1864). Hij zette zich energiek in voor het opsporen van de oudste (en gave) drukken en de determinering van de daaropvolgende uitgaven. Daarvoor bracht hij ook bezoeken aan de Koninklijke Bibliotheek in Brussel en de Bibliothèque Nationale in Parijs. Zijn kennis heeft hij vastgelegd in het bekende boekje over de "TMK" dat gelijktijdig met de facsimile-uitgave van de kaart in 1973 verscheen. Het boekje wordt nog steeds regel matig geraadpleegd bij het onderzoek naar geschiedenis van de kaartering van ons land. Hij liet mij destijds het hele concept lezen en vroeg me om commentaar (liefst niet te veel!). Ook voor de determinatie van de oudste bla den van de zogenaamde Kaart van Kraijenhoff (1810-1823) heeft hij zich ingezet. Het schrijven van een brochure bij de facsimile-uitgave achtte hij bij mij in vertrouwde handen. In de jaren 1963-1964 werd een initiatief geno men om een gedenkboek ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Topografische Dienst uit te brengen. Door Jo werd daarvoor een uitvoerig bibliografisch overzicht samen gesteld. Het manuscript werd slechts gedeel telijk voltooid en het kwam dus niet tot een eindresultaat. De literatuurlijst is later verder uitgebreid en kortgeleden opgenomen in de Inventarislijst van het Kadastermuseum. In het museum zijn ook alle betreffende publicaties fysiek aanwezig en te raadplegen. De laatste jaren van zijn loopbaan waren niet eenvoudig. De verplaatsing van het bedrijf van Delft naar Emmen heeft hem geen goed gedaan en zijn nieuwe functie als adjunct directeur is ook niet echt uit de verf gekomen. Wij voelden ons verwant, beiden komend van het platteland, geboren nabij de samen vloeiing van Maas en Waal. Dat kwam onze collegiale verstandhouding zeker ten goede. Met het overlijden van Jo op 5 maart is een markante persoon uit onze vakkring verdwe nen, opgenomen in die andere brede stroom van de tijd. Peter Geudeke Gedetailleerde foto's nu gemakkelijker vind baar. Sinds vorige zomer is de historische collectie luchtfoto's uit WO-II online beschikbaar bij Wage- ningen UR. Maar wie een foto wilde zien moest geduld hebben. De site liep om de haverklap vast en bezoekers moesten zich eerst registreren. Dat is nu veranderd. Een verbeterde versie van de site maakt het zoeken in de collectie volgens Joke Webbing van de Forum-bieb nu echt publieks vriendelijk. De ruim 94.000 luchtfoto's, gemaakt door de RAF gedurende de laatste oorlogsjaren, zijn nu handig doorzoekbaar op de kaart of (onder andere) postcode. De gezochte zwart-witfoto ver schijnt vervolgens op het scherm exact bovenop de bijbehorende topografische kaart van ons land. Medewerkers van Alterra hebben alle ruim 94.000 foto's op die manier gepositioneerd. Een monnikenwerk. De foto's zijn vervolgens gratis te downloaden in een lage resolutie tot 150 dpi. Downloaden op hogere resolutie (tot aan 1200 dpi) kost geld. De bieb heeft die dienst uitbesteed aan het bedrijf DotKa (www.dotka-data.com). Medewerkers van Wageningen UR krijgen overi gens een stevige korting. De collectie luchtfoto's bestrijkt grote delen van ons land. Alleen grote delen van Brabant en het noorden van het land ontbreken. De vernieuwde site is te vinden op: http://library.wur.nl/WebQuery/geoportal/raf Bron: Wageningen UR Resource

Geo-Info | 2014 | | pagina 49