Promotie Roel Nicolai De jonge doctor na de plechtigheid, met zijn bul, begeleiders en opponenten. 48 I Geo-Info I 2014-3 Ferjan Ormeling Op 3 maart 2014 promoveerde in Utrecht Roel Nicolai, 'principal technical expert in geodesy' bij de Shell, op een proefschrift over de herkomst van Portolaankaarten. Dat zijn de gedetailleerde zeekaarten die door Middeleeuwse zeevaar ders van het Middellandse Zeegebied werden gebruikt. Tot nu toe werd door historisch karto- grafen aangenomen dat deze kaarten door die zeevaarders rond 1300 waren geconstrueerd op basis van een middeling van waarnemingen van koersen en afstanden. Nicolai heeft aangetoond dat je met zo'n procedure nooit de nauwkeurig heid kunt verkrijgen die deze kaarten al vanaf het begin (de eerste dateert van eind i3e eeuw) kenmerkten - ook al zou je over veel nauwkeuri ger waarnemingsapparatuur kunnen beschikken dan waarvan we nu aannemen dat die toen beschikbaar was. Na te hebben vastgesteld met wat voor schepen men rond 1300 voer, met welke navigatie apparatuur en wat voor zeilschepen de relevante eigenschappen van de Middellandse Zee zijn, gaat hij de verschillende hypotheses over het ontstaan van deze kaarten na. Daarbij blijkt al gauw dat men van verkeerde veronderstel lingen is uitgegaan. Namelijk dat de kaarten op waarnemingen van koersen en afstanden tijdens zeetochten zouden zijn gebaseerd, dat deze waarnemingen zijn gemiddeld en in portolanen (zeilaanwijzingen) opgetekend, vervolgens op platkaarten zijn ingetekend en dat elke over eenkomst van die kaarten met een bestaande projectie toeval zou zijn. Al die claims worden door Nicolai onderuit gehaald. De conclusie van Nicolai is dat met de in de i3e eeuw beschikbare technieken nooit de nauw keurigheid bereikt had kunnen worden die de Portolaankaarten hebben en dat het materiaal dus eerder vervaardigd moet zijn, in een periode waarin het niveau van de kennis van de geodesie en wiskunde hoger geweest moet zijn. Waar en wanneer is aan iemand anders om uit te zoeken. Een hoogst opmerkelijk 'bijproduct' van het onder zoek is dat de Portolaankaarten zijn getekend op een projectie die zeer sterke overeenkomst vertoont met de Mercator-projectie en dat 300 jaar voordat de laatste werd uitgevonden. Bovendien is duidelijk geworden dat de portolanen of zeilaan wijzingen met koersen en afstanden gebaseerd zijn op de Portolaankaarten en niet andersom. Nicolai's promotor was Jan Hogendijk (hoogleraar wiskunde, UU), copromotoren waren Peter van der Krogt (historische kartografie) en Steven Wepster (wiskunde). De oppositie bestond uit geodeten, een statisticus, wetenschapshistorici en een historisch kartograaf, afkomstig van de univer siteiten van Delft, Nijmegen, Utrecht en Arlington (V.S.) en van de Hydrografische Dienst. Er zal ongetwijfeld in dit tijdschrift nog een bespreking van het proefschrift komen van een expert die niet zoals ik bij deze promotie betrok ken was. Nicolai zelf heeft een uitgebreider artikel over zijn onderzoek aan de Geo-Info redactie toegezegd. Het ligt in de bedoeling dat later nog een handelsuitgave zal verschijnen van het proef schrift, dat de titel zal dragen A critical review of the hypothesis of a medieval origin forportolan charts'.

Geo-Info | 2014 | | pagina 50