2014-3 I Geo-Info 7 Figuur 7 - Detail van de panoramakaart van Heinrich Berann van de Indische Oceaan. Figuur 8 - Weergave van het eiland Saba volgens Google Earth, Berann en volgens een oblique luchtfoto. en kunnen we direct de verschillen in grondge bruik aflezen. Maar wanneer we dat grondge bruik willen meten is die kaart totaal ongeschikt, vanwege de in de generalisatie ingebakken overdrijving. Zoals te zien is bij vergelijking met de originele schaal is bijvoorbeeld het oppervlak van de wegen bijna verdriedubbeld op de gegeneraliseerde kaart. Reliëfweergave De panoramakaart van de Indische Oceaan is een goed voorbeeld van reliëfvertekening. Om de waarneming van de kenmerken van het reliëf van de oceaanbodem mogelijk te maken is de vertikale schaal vervijfvoudigd. Zo kan men niet alleen beter differentiëren tussen die reliëfkenmerken, maar is het beeld ook gedramatiseerd, waardoor het beter door de kaartgebruikers zal kunnen worden onthouden. De kaart was getekend door de meester van de panoramakaart, Heinrich Berann uit Lenz in Oostenrijk; hij was ook een groot vertekenaar, omdat hij het licht kon buigen en bergen op een rij tekenen die in werkelijkheid niet zo lagen. Hij was in staat het oppervlak van de hoge bergweiden in de Alpen relatief te vergroten op zijn zomer- panorama's en de voor het skiën geschikte lagere berghellingen werden door hem relatief overdreven op zijn winterpanorama's. Op die manier paste hij de werkelijkheid aan aan de wensen van hoteleigenaars en skilereraren. Een ander soort vertekening betrof de knappe manier waarop hij zijn landschappen een dromerige atmosfeer kon geven, zoals in de foto's van David Hamilton. Dat het reliëf niet alleen overdreven wordt voor weergave van de zeebodem maar ook voor het vaste land kan men zien op de afbeel ding van de tropische Nederlandse gemeente Saba (zie figuur 8). Op GoogleEarth wordt de feitelijke hoogte bijna verdubbeld, zoals ook Berann deed op zijn kaarten van Caribische eilanden. Ter vergelijking wordt een oblique foto zonder vertikale overdrijving getoond. Schaduwering betreft een ander soort verte kening. Om een reliëfindruk te simuleren laten kartografen een imaginaire lichtbron uit het noordwesten schijnen, maar in werkelijkheid komt dat op het noordelijk halfrond nooit voor. Thematische kaarttypen Chrorochromatische kaarten, waarop verschil lende vlaktinten verschillende eigenschappen aangeven, vormen een van de meest voorko mende kaarttypen. In veel gevallen waarin het onderwerp van de kaart niet aan het aardopper vlak is gerelateerd kan dit kaarttype een verkeerde indruk geven, hetzij vanwege verkeerd kleurge bruik, hetzij omdat er een foute suggestie van kwantitatieve verschillen wordt gegeven. Neem nou taal- of godsdienstkaarten. Wanneer men zich afvraagt welke groep groter is, die van de op de kaart (zie figuur 9) groen gekleurde Moslims of die van de bruin gekleurde Hindoes. De kaart lijkt Moslims te suggereren, eenvoudigweg omdat het gebied waar ze de meerderheid uitmaken groter is. Elke lezer weet dat de kleur groen hier betekent: een plaatselijke meerderheid van Mos lims. Dus toont de kaart die gebieden waar sprake is van zo'n meerderheid, en niet om hoeveel personen het gaat. Maar toch is de kwantitatieve

Geo-Info | 2014 | | pagina 9