Strategische uitdagingen Waardevolle medewerkers behouden GeoWeek en Kadaster 8 Geo-Info I 2014-4 Welke uitdagingen houden u naarverwachting het meest bezig in 2014? (maximaal drie antwoorden mogelijk) geodomein Figuur2 - Strategische uitdagingen van CEO's in 2014 (figuur 02.26.ni). Waardevolle medewerkers Een kwart van de Nederlandse CEO's ziet het behouden van waardevolle medewerkers als de meest strategische uitdaging. Zo lees ik in de Strategy Trends 2014 (van Lanen Ambrosius, 2014, zie figuur 2). Ik vraag me dan af: weet zo'n CEO de meest waardevolle medewerkers in zijn/ haar bedrijf wel te vinden? Volgens mij wordt er dan al snel aan leidinggevenden gedacht en worden medewerkers die essentieel zijn voor het realiseren van de organisatiedoelen gemakkelijk vergeten. Binnen HR wordt dit Taient Manage ment genoemd. Dit is echter niet alleen het domein van HR. Natuurlijk moet de HR-afdeling zorgen voor de tools en het bijbehorende beleid, maar ik vind dat je als medewerker zelf ook verantwoordelijk bent. En ik ken een manager die zijn hele afdeling gezamenlijk verantwoor delijk heeft gemaakt voor het presteren van elke individuele medewerker binnen die afdeling. Samen verantwoordelijk. Dat werkt mooi bij hen! Talent Management Binnen de geo-informatie is het talent management van de GIS-professional mis schien wel extra belangrijk. Want het is niet de manager maar de GIS-professional die weet waarom voor welke combinatie van systemen is gekozen en wat op welke manier is ingeregeld. Als deze GIS-professional de organisatie verlaat, terwijl de kennis niet is geborgd in de organisatie, leidt dit tot grote problemen. Alhoewel ik per organisatie grote verschillen zie, denk ik dat het met de borging van de expliciete kennis die voornamelijk bestaat uit uitgeschreven richtlijnen, proce dures en processen over het algemeen wel goed zit. Deze kennis is ook eenvoudig over te dragen naar derden. De uitdaging zit hem vooral in de borging van de impliciete kennis: kennis die in iemand zijn hoofd zit. Deze kennis bestaat uit ervaringen en is lastig(er) uit te drukken en over te dragen. Bijvoorbeeld over het gecombineerd gebruik van syste men. Ik vraag me af hoeveel van die kennis overdraagbaar is en op papier staat. De kunst is de komende jaren de GIS-kennisoverdracht te borgen door kennismanagement. De over dracht van kennis van oudere naar jongere werknemers, maar dan wel mèt aandacht voor het vinden, binden en boeien van deze jonge werknemer! Mijn dank gaat uit naar alle mensen die via ver schillende sociale media gereageerd hebben op mijn columns. Litatuur Haring, R. (2013), Ondergaan GIS-afdelingen lot typekamer, deel 1 en 2. geodomein. http://geodomein.nl/gis-lot-typekamer/. Reat (2013), HR Benchmark onderzoek 2012-2013. De balans van HRM? Raet. 92 pp. Schuble, TJ. (2012), Careers in GIS. An Unfiltered Guide to Findinc a GIS Job. 64 pp. Van Lanen, R. Ambrosius, W. (2014), Strategy Trends 2014. The CEO's Agenda. Berenschot. 92 pp. youforce (2014). http://www.youforce.nl/nl-nl/mediatheek/ news-2014/may/werkgever-laten-oudere-medewerkers- links-liggen/. Roosmarijn Haring is eigenaar van organisatieadviesbureau Geodomein. Zij is te bereiken via roosmarijn@geodomein.ni. 14-04O4: De GeoWeek is alweer voorbij en was een groot succes. Met 4000 leerlingen was er dit jaar een record aantal deelnemers! Lees bij 'Terugblikken' op de website van Geo Week verschillende ervaringen en bekijk foto's. Afgelopen week zijn drie basisscholen en het GeoFort bezocht door landmeters van het Kadaster. In de groepen 7 en 8 werd een les van ruim 3 uur gegeven waarin de kinderen van alles beleefden rond het Kadaster en landmeten. Wat hebben de leerlingen gedaan? Met de GPS werden er verstopte knikkers in het gras gevon den ("Wat kost zo'n stok?"). Met de tachymeter werden hoogtes en breedtes van gebouwen in de buurt gemeten en geraden voor de prijsvraag ("Echt keivet, dat je zo dichtbij kunt kijken"). In de klas leerden ze hoeken meten met de Kadaster- geodriehoek. En dat konden ze na afloop beter dan hun broer: "Want wij hebben het van een echte landmeter geleerd!" En ze speelden kwar tet met het Kadastrale kaartspel. Ook kregen alle kinderen een kadastraal kaartje van hun eigen huis en de leerkracht het Ruimte en Advies ver- kavelingsspel. Bron: www.geoweek.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 10