Eén antwoord zegt meer dan duizend kaarten Column 2014-4 I Geo-Info Kartografen, geografen, geodeten, GIS-ers en andere beroepsmatige collega's hebben veel gemeenschappelijk. Onder andere de fascinatie voor kaarten. Kaarten als een prachtige manier om ruimtelijke informatie te visualiseren. En daarmee als het ware tot leven te brengen. Kaarten worden soms complete kunstwerken. Niet alleen in deze tijd, maar door de eeuwen heen. We zijn trots op ons vak. En dat is terecht. Werken met locatiegebonden informatie is het mooi ste stukje informatievoorziening dat er is. Juist vanwege de vele gebruiksmogelijkheden. De krachtige combinatiemoge lijkheden. Als basis om patronen te ontdekken, die je anders nooit zou zien. En als basis om prachtige verbeeldingen, ware meesterwerken tot stand te brengen. We hebben niet alleen een fantastisch vakgebied, maar we zijn er ook nog eens met z'n allen "keigoed" in. Interna tionaal hebben we - zeker in de geschiedenis en door de eeuwen heen - naam gemaakt met onze grote kartografische talenten, kennis, kunde en virtuositeit. Mede dankzij onze kaarten konden we de wereld veroveren, konden we handel drijven en behoorden we tot de "top of the bill'! Het bracht ons veel werk, groei en welvaart. Daarnaast stelde het ons in staat om in ons eigen kleine landje de waterhuishouding naar een hoger plan te tillen. Omdat we alles goed in kaart hadden, konden we op de juiste plaatsen dijken aanleggen, molens plaatsen, polders ontginnen en nieuw land in cultuur brengen. Geniale kaarten zitten ons dus in de genen. Ook vandaag de dag wordt het bekende spreekwoord: "één kaart zegt meer dan duizend woorden" nog vaak gehoord. Vooral onze eigen beroepsgroep mag dit nog altijd graag en veelvuldig roepen. Wat mij betreft, net even iets te vaak. En al helemaal in de con text van de dienstverlening en informatievoorziening vanuit de overheid aan burgers en bedrijven. Ik licht dat graag toe. Binnen tal van overheidsorganisaties blijkt al jarenlang een krampachtige tweestrijd te worden gevoerd tussen de geo-afdelingen aan de ene kant en de communicatie afdelingen aan de andere kant. Inzet hierbij vormt vaak de wijze waarop kaartjes en kaartinformatie kunnen bijdragen aan betere en meer transparante dienstverlening door overheden aan burgers en bedrijven. Geo-experts vangen vaak bot bij hun communicatie-collega's als ze hun meest geavanceerde en prachtige kaartviewer aanbieden om op de website beschikbaar te stellen aan "tout le monde" De tegenwerpingen vanuit de web redacties liegen er niet om: kaartviewers voldoen niet aan de toegankelijkheidseisen en de web richtlijnen. De helft van onze burgers kan niet of nauwelijks kaartlezen, laat staan deze begrijpen en er eenvou dig en op intuïtieve wijze mee omgaan. En misschien nog wel het belangrijkste argument: een kaart geeft geen antwoord op de vraag, maar plaatst de burger dan wel het bedrijf juist voor nieuwe informatievraagstukken en bijna onoplosbare raadsels. Veel mensen die een zogenaamd gebruiksvriende lijke kaartviewer voor hun neus krijgen, zijn binnen de kortste keren gedesillusioneerd, vermoeden dat ze er te dom voor zijn, lopen vast, zien door de bomen het bos niet meer en gooien het bijltje er bij neer. Waarom is dat zo? Het antwoord is simpel: die kaart, die er zo prachtig uitziet, geeft simpelweg niet het antwoord op de vaak simpele vraag die de burger dan wel het bedrijf aan de overheid wilde stellen. En als je zo'n simpele vraag aan de overheid stelt, dan wil je niet een inge wikkelde kaart voorgeschoteld krijgen. Nee,je wilt gewoon een duidelijk en eenvoudig antwoord. Mag ik hier bouwen? Het antwoord is dan niet een kaart met een bestemmingsplan, een digitale welstandsnota, allerlei natuurgebieden erop en ook nog eens alle straalpaden tussen hier en Tokyo. Nee, het antwoord moet gewoon een simpel ja of nee zijn. Met een simpele onderbouwing. En als het echt bijdraagt aan het antwoord, dan kan er misschien ook nog een eenvoudige, illustratieve kaart worden getoond (als toegift). Het antwoord is dan al gegeven. De burger voelt zich niet langer met een kluitje in het riet gestuurd. Voelt zich ook niet meer dom, maar is juist blij omdat je voortaan direct weet waar je aan toe bent zodat je weer verder kunt. Betekent dit nu het einde van de kaart in de praktijk van de e-dienstverlening? Verre van. Alleen moeten we wel alle maal even beginnen met "omdenken" En dat vooral in eigen kartografische en geografische kring. Ik wens een ieder daarbij gedurende de zomerperiode heel veel plezier, uitdaging en succes toe. Zodat we ons met z'n allen na de zomer kunnen gaan opmaken voor een geweldige nieuwe schaalsprong op weg naar excellente dienstverlening. Meer weten, ter ondersteuning van dit omdenkproces? Kijk dan op: www.geonovum.nl/onderwerpen/visualisatie/ webrichtlijnen Theo Overduin, Procesmanager Geonovum t.overduin@geonovum.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 11