Studiedag oorlogskartografie indrukwekkend Verslag Hoe toepasselijk was de locatie gekozen. In het enige bewaard gebleven gebouw uit de 17e eeuw in het centrum van Rotterdam, het Schielandshuis, hield de GIN-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie op 23 april 2014 een studiedag oorlogskartografie. Boeiende sprekers spraken over de rol van kaarten in de oorlogsgeschiedenis, de invloed van de oorlog op de kaarten en het verhaal dat oorlogskaarten ons nu nog vertellen. 10 Geo-Info I 2014-4 Frans Hogenberg, Nieuwsprent Beleg van Alkmaar, Keulen 1573-1575. Dr. Christie Klinkert (conservator Stedelijk Museum Alkmaar) was de eerste spreker. 'De verbeelding van het beleg van Alkmaar in 1573 in de 16de, 17de (en zelfs nog de i8de en igde) eeuw' was haar titel. Ze promoveerde in 2009 op militaire nieuwsprenten met geografische en narratieve lagen en dat was te merken: er bleef weinig van over. Ook als er op staat dat ze 'naar het leven geconterfeit' zijn kunnen ze overgetekend zijn van oudere prenten of kaarten. Die van het beleg van Alkmaar van Frans Hogenberg uit Keulen was verouderd qua stads- én aanvalsbeeld, terwijl door het leger ingehuurde ingenieurs hem toch hun schetsen zonden. Ook deze nieuwsprent lijkt een snapshot, maar bevat zoals ook andere nieuwsprenten gebeurtenissen van verschil lende data. Zodoende komt de Spanjaard Don Frederico er zelfs tweemaal in voor! Van dezelfde Alkmaarse victorie - die afloop is bekend bij 40-plussers - verschenen meer nieuwsprenten. Fraai was ook het pronkser- vies, gegraveerd op basis van één of meer van die prenten. Lokale schilderijen van enkele jaren later gaven de actuele omwalling van 1573 al beter weer. 'Ik vermoed zelfs dat de kunstenaar een kaartmaker zal zijn geweest, Dr. Christie Klinkert: onder de 40 en toch bekend met Victorie van Alkmaar! want die waren er al in Alkmaar, aldus Klinkert. Ze toonde met vele voorbeelden veranderingen in beeldweergaven van 1573 aan. In de nationalistische 19de eeuw werd er zelfs volledig ingezoomd op strijders, wat contemporaine tekenaars niet deden: de toen verdwenen overzichtskartografie was een drama geworden! De enthousiaste spreekster kreeg uit de zaal nog de vraag naar Spaanse prenten. Die zijn bij gebrek aan een 'prent- traditie'daar niet te vinden, in tegenstelling tot toneelstukken van het beleg. Kruitvat Oost Europa 'Kruitvat In kaart. De Balkan 1871-1914. De opmaat tot de Eerste Wereldoorlog In satirische, politieke, etnografische en militaire kaartenDat was de titel van de lezing van HarrieTeunissen (kaart- verzameiaar met meer dan 10.000 exempla ren). Van al de getoonde kaarttypes kwamen vielen de etnografische het meest op, en dat gold ook voor het aantal dat overheden met dat thema lieten maken. Osmaanse kaarten met moslims, christenen en joden waren er al vanaf 1870: professioneel en wetenschappelijk. Het deskundige verhaal belichtte dat je dan nog naar eigen keus bijvoorbeeld bij etnogra fische taalkaarten kunt kiezen voor moeder-, kerk-, school- of straattalen, alnaargelang dat uitkomt. Pure propagandakaartjes met een al dan niet Europees Turkije waren er ook te zien. Uit de eerste en de laatste sheet met satirische kaarten van de Europese staten bleek dat men ook wel door had dat het om macht ging. Een vraag uit de zaal was in hoeverre kaarten aan het kruitvat bijdroegen. Aanspraken dacht men volgens Teunissen inderdaad te legitime ren door etniciteiten te ontwerpen, al kloppen de meeste wel, maar zijn criteria ook 'uit de duim gezogen'. Ze waren in het voordeel van

Geo-Info | 2014 | | pagina 12