'Cartografie' blijft boeien 12 Geo-Info I 2014-4 ...en oorlogskaarten uit Rotterdamse collectie Atlas van Stolk. ghettovoorstel te bevatten, maar dat kwam er niet meer. Hameleers had zelf bij alles het gevoel 'dat het ook wel minder nauwkeurig had gekund'. Kaarten van het verzet - met illegale inventarisaties - en van de War Office met Engelse opdruk kwamen ook in beeld. Van na de bevrijding is er zelfs een streetplan voor de Canadese militairen met 'Office Clubs' Hendrikkade kon blijven: hij was overleden en dat was bij de Oranje's een punt, bij de Joden niet.) PW kreeg ook opdrachten voor echt foute kaarten met inventarisaties van Joden en van Joodse bedrijven, met keurige lijsten en of ze boven de tien werknemers zaten of niet (en PW zou de bladtitel later overplakken). Dr. Hans Böhmcker was de opdrachtgever. De gemeentelijke stippenkaart (100 x 100 cm) met tien joden per stip van 1941 kreeg ook in dit blad (nr 2012-4) al eerder kort aandacht. Van de vier exemplaren is van twee de verblijfplaats bekend, waarbij die van het NIOD is uitgeleend aan het Verzetsmuseum. (In Amsterdam woonden 80.000 Joden.) PW-werkkaarten van begin 1942 met dubi euze legenda's lijken een gegeneraliseerd De Stichting Archiefpublicaties (S@P) van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) startte in 1999 met de uitgave van een serie Jaarboeken die zowel voor informatiemanagers als archivarissen interessant zijn. In voorbereiding is nu het jaarboek met het thema 'Oorlog en Archieven', naar verwachting zal dit in 2014 verschijnen. Het jaarboek dat in 2016 verschijnt zal als thema 'Cartogra fie' hebben (met een C). Ook dat nieuws werd bekendgemaakt op de studiedag van de GIN-werkgroep. Slot Na een lunch op eigen gelegenheid kon een Kunsthal-expositie over WOII worden bezocht. De lezingen in de morgen waren gedegen en indrukwekkend. Prenten met meevechtende vrouwen van 1573 zijn ook in de beleving dan toch langer terug dan gemeentelijke legenda's met joden en niet-joden uit WOII. Twee uitlegtafels met originele kaarten (Lina van der Wolde, Atlas van Stolk) dan wel Amsterdamse kaartprints (Marc Hameleers) kregen terecht ook de volle aandacht. Adri den Boer Bij uitlegtafel met Amsterdamse kaartprints. en winkels erop. Al op 18 mei 1945 werd de straatnaamgeving hersteld. Op 8 mei 1946 kreeg ook Sovjetdictator Stalin als geallieerde dankbaar een laan naar hem vernoemd, maar deze werd in 1956 dankzij Hongarije toch maar de Vrijheidslaan. Hameleers toonde hiervan ook weer tal van kaartfragmenten (en die uit die 10 jaar Stalinlaan zijn vrij uniek). De omstre den veel jongere Bommenkaart met blind gangers ontbrak in de presentatie. Ambtenaar Hameleers wilde daar ooit over publiceren, maar dat verbood zijn dienst en ten slotte zelfs de burgemeester van Amsterdam. Een sheet toonde wel het kaartlayer-kunstwerk 'Depicti ons of Amsterdam 1940-45' (380 x 280 cm) van Gert Jan Kocken uit 2010, te bewonderen in het Stedelijk Museum. Eén van de 47 benutte oorlogskaarten is die Bommenkaart, naar een origineel uit het Stadsarchief ('Bomb map, Not dismantled, November 1988', aldus de website www.gertjankocken.nl, AdB.)

Geo-Info | 2014 | | pagina 14