2014-4 I Geo-Info 15 van 'the next generation': toepasbaar in verschillende werkgebieden. Onze studenten worden ervoor opgeleid een goede schakel te zijn tussen klant (particu lier, bedrijf of organisatie) en de ICT-er die de technische oplossing kan bieden. Een GMD-er spreekt beide talen en kan dus op veel verschillende werkgebieden aan de slag." Naam Linda Wubben Leeftijd 30 Functie Hydrologisch Onderzoeker bij Oasen Studie Aardwetenschappen, Universiteit Utrecht Ook Janneke is in haar werk direct bezig met de toepasbaarheid: "Het is mijn doel om de gemeenten gebruik te laten maken van de schat van (geo-)informatie die zij de afgelopen jaren verzameld en op orde hebben gebracht. Er zijn zoveel toepassingsgebieden en doelgroepen die hiervan kunnen profiteren, zowel in de voor de hand liggende gebieden, zoals het beheer van de openbare ruimte, maar vooral ook in de andere beleidsterreinen als het sociale domein of onderwijs. Op deze manier kunnen gemeenten maximaal profite ren van hun huidige investeringen. Een mooi voorbeeld is het gebruik van geo bij het Natio naal Programma Rotterdam-Zuid (NPRZ). Met NPRZ werken Rijk, gemeente, onderwijs, zor ginstellingen en bedrijfsleven aan een nieuw perspectief voor Rotterdam-Zuid. NPRZ richt zich op het verbeteren van het leven op Zuid op woon-, werk- en onderwijsgebied. Hierbij werken meerdere partijen samen en geeft geo op een eenvoudige manier inzicht in de problematiek." Karolina's doel is ook gericht op toepasbaarheid. "Als adviseur ben ik bezig om GIS en geo te vertalen naar hoe het er moet komen voor de eindgebruiker. Dat is wat ik leuk vind. Vooral de conclusies laten zien, het GIS zit aan de achterkant. Het ultieme zou zijn als mijn moeder me zou verrassen met een tooi waarvan ik dan later ontdek dat er ook GIS inzit. Dat het zo goed geïntegreerd is in het dagelijks leven dat men het niet merkt. Dat we niet meer zonder kunnen." Buiten het directe werkveld kan geo een belangrijke bijdrage leveren Karolina is in haar werk vooral bezig met het vertalen naar de eindgebruiker. Ook Linda Wubben, hydrologisch onderzoeker bij Oasen ziet steeds meer GIS voor en door eindge- Naam Suzanne Jansen-Beugels Leeftijd 31 Functie Docent Geo, Media and Design aan de HAS den Bosch Studie Stedenbouw, TU Eindhoven bruikers. Ze vertelt over een crowdsourcing project waarbij duikers worden opgeroepen om manta's (roggen) te fotograferen en hun locatie door te geven om zo de stroom en trek in kaart te kunnen brengen. "Er is nog maar heel weinig bekend over de stroom en trek, door de 'crowd' in te schakelen kunnen ze dit beter in kaart brengen. Dit soort projecten beginnen vaak met een eindgebruiker die een 'puntje op de kaart' zet. Vanuit de geo-wereld kunnen we een bijdrage leveren door meer de diepte in te gaan met onze analyses. Belangrijk daarbij is dat na het maken van deze analyses ze ook weer gedeeld worden met de betrok ken partijen in dat gebied." Ook Suzanne ziet dat er veel data verzameld wordt met een geo-component. "Ik ben erg benieuwd naar de snelle ontwikkeling van de dataverzame- Naam Marieke Hoogeveen Leeftijd 24 Functie Manager marketing communicatie bij Esri Nederland Studie Marketing Management, Erasmus Universiteit Rotterdam ling. Over alles wat we doen, over alles wat er gebeurt wordt data verzameld. Dat kunnen open of gesloten data zijn. Wat willen, kunnen en gaan we doen met al die data? En voor wie zijn die data interessant? Onze studenten leren de inhoud van deze data op waarde te schatten en interessante koppelingen te maken om daarmee adviezen of producten te ontwikkelen. Dat kan voor bedrijven, maar ook voor particulieren." Toepasbaar voor de eindgebruiker Waar het buiten de geo-wereld vooral meer dan een 'puntje op een kaart' moet worden is het in de geo-wereld belangrijk om GIS dichter naar de eindgebruiker krijgen en niet de focus op databases en complexe analyses te hebben. Karolina vertelt: "We moeten meer richting storytelling gaan. Buiten de geo-wereld gaat het niet om een echte kaart. Het gaat meer om een verhaal. Meer mensen uit de grafische wereld komen bij ons terecht.

Geo-Info | 2014 | | pagina 17