Geodesign, Samenwerken in de Geo Wereld en Nederland als uitvalsbasis CD Column 2014-4 I Geo-Info 17 Het is zo simpel te vertellen. De wereld van vandaag kenmerkt zich door complexe problemen, zoals klimaatsverandering, of de sterke verstedelijking. We kunnen dergelijke complexe vraagstel lingen alleen beantwoorden als we diverse kennisvelden bij elkaar kunnen brengen, multidisciplinair. Het probleem dat zich dan gelijk voordoet, is dat elke discipline zijn eigen taal spreekt, zijn eigen standaarden kent. En daar komt Geodesign. Het is een raamwerk, waarin we de wetenschappelijke disciplines, de ontwerpdisciplines en de informatietechnologie bij elkaar brengen. En dit alles met als doel de burger, de mensen op een bepaalde lokatie, te laten profiteren van de voorstellen om de ruimte beter in te richten. Vanzelfsprekend hebben zij daar ook zeggenschap over. Wat is het geheim van deze integratie? Geo-ICT, geografie levert de taal waarmee we de disciplines kunnen laten samenwer ken. En natuurlijk wordt het de volgende stap binnen Geo-ICT, want je kunt niet van architecten en planners verwachten dat zij in een 2D-wereld aan de slag gaan. Oftewel, wij moeten zorgen voor de 3D-wereld, en die komt er heel snel aan. Maar waarom speelt Nederland daar zo een prominente rol in? Dit jaar is er voor de tweede keer het Europese Geodesign congres. Vorig jaar het GeoFort de perfecte lokatie, dit jaar gaan we naar Delft, om de architecten een thuiswedstrijd te laten spelen. Maar we mogen ons in nog veel meer aandacht verheugen. Bezoekers, topambtenaren, uit Dubai en Abu Dhabi zijn in mei op bezoek geweest en hebben heel veel geo-gedreven organisaties bezocht (haven, vliegveld, kennisinstellingen, energiebedrijven etc.). Zij kre gen eveneens een hands on cursus op het GeoFort in Geodesign. De VU heeft samen met de universiteit van Los Angeles een overeenkomst voor 5 jaar gesloten om elk jaar een Geodesign Summer Institute in Nederland te organiseren, waar studenten uit de hele wereld welkom zijn. Samen met Kadaster Internatio naal hebben we een delegatie uit Bhutan ontvangen en hen de grondbeginselen van Geodesign uitgelegd, en binnenkort reizen we naar hen af Bij het eerste Geodesign-congres in Azië mocht ik uitleggen wat we in Europa en meer specifiek in Nederland doen aan de klimaatproblematiek, het gekozen thema meerlaagse veilig heid sluit bij uitstek aan op Geodesign. Over een maand zijn we met de universiteit van Wageningen actief in Bangladesh om ook daar hun grote problemen vanuit diverse disciplines te bespreken en te onderzoeken en ook daar zal Geo-ICT weer de basis vormen. Saudi Arabië staat weliswaar onder politieke druk, maar ook zij zijn zeer geïnteresseerd en sturen een afvaardiging naar de summit (www.geodesignsummit.com/europe/) in Delft. Samengevat, we hebben een succesverhaal! Hoe kunnen we dit verklaren? Ik denk dat er een aantal verklaringen zijn. Allereerst speelt planvorming een cruciale rol in al deze verhalen. We hebben een enorme naam opgebouwd in de afgelopen jaren met planologen zoals Faludi, Witsen, Leeflang en de Rijksplanologische Dienst als kenniscentrum. Dit is weliswaar al verleden tijd, maar het fundament staat. Vervolgens hebben we designers, architecten, landschapsar chitecten van naam. Vanzelfsprekend denken we dan aan Koolhaas, maar de impact van Oudolf (high line in New York) en Sijmons en diverse andere landschapsarchitecten is eveneens van groot belang. Zoals Arnold Bregt in diverse bijdragen in dit blad heeft beschreven, is de geo-kennis in Nederland van hoog internationaal niveau. Specifiek als we naar de modellen kijken, dan worden de landgebruiksmodellen van de VU over de hele wereld gebruikt, de overstromingsmodellen van Deltares (o.a. 3Di) zijn zeer in trek, maar ook de impactmodellen van TNO (Urban Strategy) zijn inmiddels in het Chinees vertaald. Ook de wijze waarop de participatie van de burger in Nederland plaatsvindt, krijgt internationale attentie. Onze zwakke schakel? Jawel, Nederland in 3D, hoever zijn we? Ik heb een goed bericht. Jaren hebben we dit onderwerp naar verhouding met andere landen laten liggen. We zagen Zwitserland, Noorwegen, Hongarije, en zeker China voorbij komen. Inmiddels hebben we de handschoen volledig opgepakt, en deze week zagen we de aankondiging van het Kadaster (www.kadaster.nl/ web/Nieuws/Bericht/Ontwikkeling-3Dkaart-van-Nederland-in- volle-gang.htm). Vorig jaar zijn we met de GIS Minor (www.vu.nl/nl/ opleidingen/minoren/a-z/nationale-geoinformatie/) gestart met het Geodesign-denken en de 3D-cursussen. Een dertigtal studenten vanuit bijna alle universiteiten in Nederland hebben deze opleiding gevolgd, en zijn vervolgens bij diverse organisaties in Nederland aan de gang gegaan. Vanzelfsprekend gaan we daar dit jaar mee verder. Diverse subsidies zijn in het afgelopen jaar verstrekt (Escience projecten) om de kennis voor 3D in Nederland, en de bijbehorende open source producten tot stand te brengen. Peter van Oosterom speelt daarin een belangrijke rol. En tot slot heeft Geonovum de noodzakelijke rol om tot standaardisering te komen gespeeld, met daarbij opnieuw een belangrijke rol voor een Delftse hoogleraar, Jantien Stoter. We zijn er dus klaar voor in Nederland, om een internationale rol te spelen bij de regionale en mondiale vraagstukken. Ook in eigen land zijn we intensief aan de slag. We kunnen daarbij denken aan de locatie van windmolens (zie provincie Noord-Holland), de diverse energieprojecten waar Liander telkens een innovatieve rol speelt (PICO, CERISE), maar ook de overstromingsrisico's die in beeld worden gebracht (Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier en 3Di). Het is voor mij een voorrecht om 30 jaar na de introductie van GIS in Europa nu enthousiast de wereld rond te reizen met de Geodesign boodschap. Ik hoop u allen op 11 en 12 september in Delft te mogen begroeten. Henk Scholten, Hoogleraar Ruimtelijke Informatica VU Amsterdam, hj.scholten@vu.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 19