Geospatial World Forum 2014 Verslag Geosmart planet and you! In 2012 en 2013 werd het Geospatial World Forum in Nederland georganiseerd. Veel geo-experts uit Nederland zijn daarbij geweest, eerst in Amsterdam, later in Rotterdam. Dit jaar was het de beurt aan Zwitserland om dit wereldforum te organiseren. Swisstopo was hierbij de co-organizer van het Indiase Geospatial Media+Communications. 18 Geo-Info I 2014-4 In het internationale conferentiecentrum van het peperdure Genève, kwamen meer dan 1000 deelnemers uit alle delen van de wereld bij elkaar. De Nederlandse aanwezigheid was beduidend lager dan voorgaande jaren in Nederland. Het Geospatial World Forum Geosmart planet, resources infrastucture 6 you! was het thema dit jaar. De wereldbe volking zal de komende twee decennia van 7 naar 10 miljard groeien. Dit vraagt om meer voedsel, energie en ruimte. Het uitgangspunt is dat dit alleen lukt als we het allemaal wat slimmer aan gaan pakken. De wereld moet 'smarter' worden. Onze geo-sector kan daarin een goede rol spelen: de juiste ruimtelijke informatie op de juiste tijd, op de juiste plek in de juiste vorm. De inleiders bij de plenaire sessies op de openingsdag deelden de zorg over de haalbaarheid daarvan, maar tegelijker tijd de ambitie om ervoor te zorgen dat we dat gaan doen. Sanjay Kumar uit India plaatste tijdens de opening de ontwikkelingen in onze sector in een historisch perspectief. Geo-informatie is via de wetenschap en technologiesector een infrastructuur geworden en komt nu in de fase van industrialisatie. GIS wordt daarmee uiteindelijk een productiegoed (commodity). Trends De algemene trend kan neergezet worden met het woord 'smart'. Smarter cities, smarter people, smarter systems; alles moet en kan slimmer. Toch was er ook wel wat relativering te horen in de sessies. Deels is het trendy terminologie en niet direct een 'paradigm shiff Kijkend naar het congresprogramma is opvallend dat er dit jaar aparte sessies over big data, cloud computing, open data en geo-sensors waren. Daarnaast heeft het forum altijd een stevige inbreng vanuit het bedrijfsleven. Vanuitdeze hoek waren er dit jaar niet alleen veel presentaties over technologie en innovatie, maar ook was er veel aandacht voor toekomstvisies en heroriëntatie van producten en diensten. Onze omgeving verandert snel en dat vraagt veel van de sector. We komen dus inderdaad steeds verder in het evolutieproces zoals door Sanjay beschreven. Tegelijkertijd houden veel geo-bedrijven zich nog steeds vast aan het verkoopargument 'What you can't measure, you can't manage. Ik heb deze zin in veel presentaties terug gehoord. Opvallende presentaties Het forum had een ministeriële sessie waar maar liefst negen ministers het belang van geo-informatie in hun eigen land en natio naal beleid toe konden lichten. Dat is natuur lijk een goede ontwikkeling. Van Ghana tot Maleisië, van Azerbeidzjan tot Mauritius. Mooie verhalen. Bryn Fosburgh, Vice President van Trimble in Amerika had een presentatie over hoe senso ren steeds verder integreren, de processing power toe neemt, data storage explodeert en connectivity groter wordt, evenals de interactie met de gebruiker (o.a. 3D-modellen). Ook gaf hij aan dat de tijd voorbij is dat tech nologie uit de professionele sector langzaam de consumentenmarkt binnenkomt. We zien nu een omgekeerde beweging ontstaan. Tech nologie uit de consumentenmarkt duikt op in onze professionele sector. De wereld op z'n kop. Denk aan precisie-GPS of laserscanning in je toekomstige mobiele telefoon. Bedrijven als Trimble moeten hier op anticiperen. Michael Jones van Google hield een vurig betoog over hoe 'the internet of everything' locatie gebonden wordt. In de toekomst krijgt alles een IP-adres (je schoenen, auto-onderde len en kinderen) en wordt alles een sensor (tot zeevissen met een waterkwaliteitmeter op hun buik gemonteerd). Dat betekent dat er heel veel extra data gegenereerd gaat worden de komende decennia (big data) en locatie daarbij steeds belangrijker gaat worden. Ook gaat volgens Jones de functie van kaarten veran deren: Van presentatie naar conversatie. In de toekomst kun je praten met de kaart. Nederlanders vallen in de prijzen Het congresdiner werd traditiegetrouw aangekleed met lokale folklore (van jodelen tot wa Id horns). Maar de avond stond vooral in het teken van de uitreiking van een scala aan prijzen. Deze'awards'zijn er in de categorieën excellence, leadership, policy en innovation. Opvallend was dat in de categorie innovation INFRASTRUCTURE TECHNOLOGY SCIENCE EVOLUTION PROCESS De evolutie van geo-informatie van tooi naar utiltiy naar commodity (uit de presentatie van Sanjay Kumar).

Geo-Info | 2014 | | pagina 20