G*N TomTom: What next? Connected car! Amsterdam 3.0: geo-innovatie centraal Minimaal of maximaal? 2014-4 I Geo-Info 23 /7ft\ Geo-lnformatie Nederland onderling informatie uit. De 'connected car' is realiteit en maakt nieuwe en meer geavan ceerde toepassingen mogelijk. De anonieme 'continuous map making' kwam ook aan bod. TomTom heeft zoals bekend een breed scala aan In-Vehicle Infotainment (IVI), Advanced Driver Assistance System (ADAS) en geoloca- tiediensten. Het zoeken is nog naar de juist balans tussen 'on board and on line'. Uit het publiek kwam nog de ongeduldige slotvraag naar 'highly automated driving' Technisch kan er veel Amsterdam 3.0 'Geo-innovatie centraal bij Amsterdam 3.0'. Dat was de titel van de duo-presentatie van Wibold Jongsma, gemeente Amsterdam (cluster Ruimte Economie), en drs. Jasper Soetendal, Amsterdam Economic Board. Jongsma startte ook al met historie: een sheet van een eigen- domskaart van Amsterdam in 1971. Volgens hem was innovatie ook 'leren van het verleden voor een betere toekomst". Uitgebreider blikte hij terug op 1982 met de eerste stadsdelen, de Positivo's en de Commodore 64. ('Als ik de zaal rondkijk zijn er nogal wat die hem gehad hebbent) Het parodisch gospelduo was voor het Amsterdamse management intussen vervangen door AI oftewel Appreciative Inquiry, een aanpak voor organisatieverandering waarbij mensen samen onderzoeken wat er werkt in plaats van wat er verkeerd gaat (www.appreciative- inquiry.nl). Van 26 diensten en bedrijven met samen 15.000 medewerkers gaat men nu naar minder en weer beter. Gememoreerd werden de teruggebrachte stadsdelen én de nieuwe 'Het bestuur ondersteunt de (vier) regio's financieel en via promotie in het vakblad en op de website. Iedere regio organiseert in principe jaarlijks minimaal twee evenementen. Van elk evenement wordt een verslag gemaakt dat in Geo-Info wordt gepubliceerd.' www.geo-info.nl organisatorische 'harkjes. Jongsma gaf ook een GIS-jaartallenlijst met '1986 CAD op tekenkamer Grondbedrijf' en '2009 Centrale GIS-database binnen de OA. (Deze OntwikkelingsAlliantie (OA) is het samenwerkingsverband van zeven centrale ruimtelijke diensten van Amsterdam, bedoeld om 'verdere metropoolvorming te bevorderen.) Ook het vanaf 1990 objectgericht maken van de topografie door de toenmalige afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie Amsterdamse gastheren Wibold Jongsma en Jasper Soetendal. werd geprezen. Het was echter een eilandenrijk, 'waarin op eilandjes mooie dingen gebeurden, maar waarin de centrale aanpak van geo-inno- vatie stadsbreed moeizaam bleef. Het komend architectuurplaatje is nu per cluster en over de clusters heen ook gebiedsgerichte informatie! Jasper Soetendal keek in tegenstelling tot zijn voorganger van buiten naar binnen. Open data is nu het toverwoord. Hij onderscheidde daarin drie innovaties. Onder 1.0 was dat het beschikbaar maken van data, wat 71 apps opleverde. Onder 2.0 volgde het combineren van data. Onder 3.0 is men nu toe aan de maatschappelijke innovatie ermee. Al zijn er al meer dan 350 open datasets: niemand weet hoeveel Amsterdamse datasets er in totaal zijn, maar meer dan 10.000 is een veronderstelling. Het Europese project CitySDK - een linked open data platform - leverde ook veel leuks op, al werd nog als enige vraag gememoreerd die naar 'alle tramhaltes waar binnen 100 meter een museum ligt. Vanaf 2014 staat in Amsterdam innovatie weer centraal. Een nieuwe kennis instelling gaat van start, die meerdere Living Labs zal initiëren. Open data en geo-informatie zijn daarbij essentieel! Jongsma besloot met zowel van binnen naar buiten te kijken als ook andersom om te komen tot een beter gedeelde Gl-voorziening. En daarbij wordt toch het credo: eerst intern delen en dan pas open maken.... Lost in Time 'Location Based Gaming Lost in Time' was de titel van de presentatie van ir. Danny van Voorden, CEO vanTempeest. Zie voor meer over de interactieve stadsbeleving daarvan: vvvvvv.lostintime.eu. CEO Danny van der Voorden van Tempeest. Na Utrecht en Amersfoort volgt nu ook Amster dam als speelgebied. In alle gevallen is het maar deels lokaal. ('Elke middeleeuwse stad vloog weleens in de brand') Je kunt Lost in Time alleen spelen als je in het speelgebied bent en je moet naar specifieke locaties toe om informatie te krijgen of mini-games te spelen. Een innovatieve toepassing van geo-informatie voor de nieuwe generatie? Senioren kreeg men ook aan het ren nen met de iPad (nog niet op Android.) Het was een leuke slotpresentatie met ook aandacht voor iBeacons om later in gebouwen te kunnen spelen. Zie voor de presentaties zelf de pagina van regio West op www.geo-info.nl. Adri den Boer

Geo-Info | 2014 | | pagina 25