Slanke Slimme Overheid Column 2014-4 I Geo-Info In het streven naar een slanke en slimme overheid wilde minister Bussemaker graag weten tegen welke obstakels culturele ondernemers aanlopen. Daartoe nodigde ze in september 2013 drie eigenaren van een Rijksmonument uit in de onlangs tot boekhandel omgebouwde kerk te Zwolle. OokGeoFort mocht daar haar verhaal doen. Een uur lang werd de minister bekogeld met flitsende anekdotes over uitzichtsloze bestemmingsplanprocedures en ondoorgronde lijke vergunningentrajecten. Een van de verhalen ging over het wijzigen van het bestemmingsplan van GeoFort. Het fort had het stempel Ecologische Hoofdinfrastructuur (EHS) en mocht daarmee niet opengesteld worden voor publiek. Dit stempel was ooit per ongeluk aan het fort gehangen. De EHS loopt langs de Linge. Een kartograaf had vanuit de tekentafel geredeneerd dat het forteilandje van Staatsbosbeheer, wat vlakbij lag, dan waarschijnlijk ook ecologisch interessant zou zijn en had dit 'vlekje' toegevoegd aan de EHS kaart. Tja, we waren niet blij met deze kartografische onzorgvuldigheid. Uit een rapport van Staatsbosbeheer bleek dat het fort helemaal niet interessant was qua flora en fauna. Het was dus puur een administratieve kwestie. Deze 'fout' kon je niet zomaar herstellen, terwijl het grote consequenties voor GeoFort had. We moesten namelijk een nieuw stuk natuur ergens creëren om te compenseren voor het feit dat we het fort open gingen stellen voor het publiek. Hoe verzin je zoiets? Gelukkig kwam Staatsbosbeheer ons tegemoet. Zij wilden in de buurt een natuurgebied ontwikkelen. Daar waren we heel blij mee, maar feitelijk was het vreemd dat wij een eerder gemaakte fout moesten goedmaken Een andere anekdote ging over het feit dat de gemeente had gesteld dat GeoFort in de toekomst zonder vergunning niet dieper zou mogen graven dan 10 centimeter. Ze hadden namelijk een archeologiekaart bekeken en daarop stond het forteiland heel duidelijk in de zone van mogelijke Romeinse vondsten. Dit gebied moest beschermd worden. Wij bekeken deze kaart grondig en zagen dat de kaart totaal niet gedetail leerd was. De makers van de kaart hadden het fort over het hoofd gezien en ze hadden dus ook geen rekening gehouden met het feit dat het hele forteiland lang na de Romeinen was gebouwd. Alle aarde was tijdens deze bouw natuurlijk al flink omgewoeld en naar Romeinse vondsten konden we op deze plek fluiten. Ondanks onze argumenten hield de gemeente voet bij stuk. Dat betekent concreet dat we officieel conform het bestemmingsplan bij elke geocache die we begraven aan de lijn moeten hangen voor een vergunning....! Toen minister Bussemaker vroeg hoe de overheid volgens ons in positieve zin kon veranderen, lag het antwoord voor de hand: meer "principle based" gaan werken, in plaats van het huidige "rule based'! In een maatschappij die gedomineerd wordt door "rules" worden wetten uit den treure uitgewerkt in gedetailleerde regels en vergunningen. Mensen verliezen daarmee de context totaal uit het oog en vergeten de oor spronkelijke gedachte achter de wet. Bij een "principle based" samenleving is juist de gedachte achter de wet leidend. Daarmee krijgt het handelen vanuit gezond verstand ruimte. Heerlijk! Uiteraard kan zo'n samenleving alleen goed functio neren als er een klimaat ontstaat waarin ambtenaren worden aangemoedigd lef te tonen en waarin we met z'n allen bereid zijn om uitzonderingen te accepteren. Het voorstel van GeoFort is om bij grote planologische projecten een wijze raad aan te stellen die bevoegd is om weloverwogen "principle based" beslissingen te nemen. Deze manier van werken zal niet alleen een forse bezuiniging voor de overheid betekenen, maar zal zonder verlies van kwaliteit een verademing zijn voor de BV Nederland! Ik ben benieuwd wat deze manier van werken voor gevolgen zou hebben voor de geosector. Kunnen wij zonder strakke regels op basis van gezond verstand geo-ICT bedrijven? Willemijn Simon van Leeuwen Directeur GeoFort willemijn@geofort.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 27