Bezoek aan NGI in Brussel Verslag Instituut in 1831: grensafbakenen eerst! Op 20 mei organiseerde de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) een excursie naar het Nationaal Geografisch Instituut van België (NGI) in Brussel. Voordrachten, rondleidingen en zelfs een European Mapfragments Game kwamen aan de orde. Volgens de uitvoerende gastheer, de van oorsprong Nederlandse projectleider Rink Kruk werden de bezoekers 'heen en weer geslingerd tussen heden en verleden'. 30 Geo-Info I 2014-4 Het complex in de Abdij Ter Kameren is monumentaal. In de Ferrariszaal waren de lezingen. Als welkom was er een schets van het NGI door Aministrateur-generaal Ingrid vanden Berghe. Het instituut met ruim 200 medewerkers valt onder het ministerie van Defensie, maar was volgens haar 'zeer geciviliseerd. Aan Amerikanen moet zij altijd uitleggen dat in België een positie 'binnen de Defensie-enveloppe'juist minder prioriteit betekent en zij daardoor niet altijd voorop loopt... Het instituut werd opgericht in 1831, nog voor België een koning en parlement had 'wanneer we de Hollanders eruit geschopt hadden'. De grensbepaling met Nederland was dan ook de eerste klus voor wat toen nog heette het Dépot de la Guerre. Peil voor laagwaterniveau en daarom is dat lager dan het (N)AP, waarvoor een gemiddeld zeeniveau de basis is. In de Tweede Algemene Waterpassing (TAW) van 1947-1968 lag het NAP 2,33 meter hoger. Van 1980-2000 was de laatste nauwkeurigheidswaterpassing met 19.000 merktekens, niet meer met Oostende als basis, maar vanuit 'een fundamenteel punt in Ukkel' DHC-donateur professor Jan de Graeve (UGent). 'Korte historiek' Geodetisch expert Pierre Voet gateen'korte historiek'van de geodesie in België. Samen gevat waren en zijn de taken van het NGI die van topografische dienst en beheerder van de referentiestelsels. Hij startte dan ook met de waterpassingen. Was de Algemeene Waterpas sing van 1840-1879 vooral voor hoogtelijnen op kaarten en zonder degelijke vastlegging, vanaf 1889 werd dat met nauwkeurigheidswaterpas singen anders. Gekozen werd bij het Oostende Sindsdien vinden er plaatselijke updates plaats van de kusten voormalige mijngebieden. Over de triangulatie waren de DHC-ers verbaasd dat het net van Snellius wel tot Mechelen liep en Documentalist Jean-Luc Parmentier (met handschoenen). Aministrateur-generaal Ingrid vanden Berghe. Nathalie Delattre.

Geo-Info | 2014 | | pagina 32