2014-4 I Geo-Info 31 Monumentale Abdij Ter Kameren als huisvesting NGI. zij plaatjes tot Bergen op Zoom gewend waren! Tot 1988 werden voor de driehoeksmeting torens en instrumenten gebruikt en daarna volgde GPS met nu 1 'grondpunt' per 8 km2. De Vlaamse en Waalse gewesten hadden geodeten met meer geld en eerst het NGI 'de kaas van het brood gegeten', maar het NGI werd toch verantwoorde lijk voor de coördinatie van RTK en het dagelijks beheer van het GPSBru. Na ellipsoïdes van Delambre en Hayford ging men in 2008 naar GRS80 en de Lambert2008-projectie. 'Geo-info vandaag' Nathalie Delattre sprak over 'geo-info vandaag: Europees en federaal'. Op de genoemde bestuurslagen, maar ook regionaal en lokaal, was 'establish geographic platforms' het credo. Ze toonde de Inspire-principes met een road- map tot 2020, maar er komt al een nationaal geoportal in 2017. Ze verwees naar de websites geo.be, eurographics.org en elfproject.eu. Over dat laatste European Location Framework was ze enthousiast en dat was niet omdat er twee dagen later verkiezingen waren. Rink Kruk sprak over het project Cartesius, een goedkope, andere versie van watwaswaar.nl in Nederland, door hem aangeduid als'Inspire voor oude kaarten'. Niet alleen voor België, maar ook voor Centraal-Afrika. Zijn tweede item was een werkgroep van EuroSDR met ook DHC als participant om historische vakkennis Europees te delen. De bekende professor Jan de Graeve (UGent) sprak over de historische activiteiten van de FIG én van hemzelf. Rondleidingen en slot Rondleidingen waren er op drie afdelingen. De drukkerij maakt ook (nog?) toeristische kaarten met'verso'tekst en plaatjes van opdrachtgevers. Bij Fotogrammetrie lag net de server plat, maar stond er nog een A8 ach ter een gordijn en dat kon opengeschoven! Eén man werkte modern-lokaal en zorgde ervoor dat automatisch gegenereerde hoog telijnen van het maaiveld waren. De gasten konden het beeldschermwerk met stereobril letjes controleren. De Documentatiedienst had prachtig oud materiaal tentoongesteld tot stukken met een handtekening van Kraijenhoff toe. Daarbij was van de befaamde Kabinetskaart van Maastricht van Ferraris een in 1859 ter beschikking gesteld afschrift. Ori gineel in het Nederlandse Nationaal Archief! De Ferraris kaarten zijn een verzameling van 275 topografische kaarten van de Oostenrijkse Nederlanden. Zij kwamen tussen 1771 en 1778 tot stand onder leiding van Joseph de Ferraris, generaal bij de Oostenrijkse artillerie, veldmaarschalk in de Oostenrijkse Nederlan den. Het is de eerste systematische kartering, zowel in "België" als in heel West-Europa. Herman Quee gaf wel tien NGG-jubileum- boeken Tijd en Ruimte uit 2004 aan sprekers en rondleiders. Terecht! De bezoekers kregen gedrukte catalogi mee, maar er is ook de website ngi.be. Adri den Boer

Geo-Info | 2014 | | pagina 33