GeoSkills+ Verslag 36 Het Europese Leonardo project GeoSkills+ had z'n eerste workshop in Harderwijk in mei 2014. Zo'n 25 aanwezigen uit 8 landen gingen aan de slag om de aansluiting tussen geo-beroepsopleiding en arbeidsmarkt te verbeteren. Drie thema's stonden centraal: Samenwerking, Bewustmaking en Overbruggen. Hendrik Westerbeek (SAGEO) Labour Market Jean-Yves Pirlot (president CLGE) Samenwerken Wie zijn de hoofdrolspelers die het initiatief zouden moeten nemen om de geo-arbeids- markt te verbeteren? Natuurlijk kwam de Gouden Driehoek langs (overheid, onderwijs en bedrijfsleven). Jean-Yves Pirlot (president CLGE, de raad van Europese landmeters) voegde daar een vierde hoekpunt aan toe: de professionele associaties. Jesper Paasch van het Zweedse Kadaster (Lantmaterieet) stelde dat ook de EU een rol zou moeten spelen. Pirlot constateerde later dat, ongeacht of een driehoeks- of een vierhoeksmodel wordt gebruikt, een organisatie als het Nederlandse SAGEO centraal zou moeten staan. Karl Donert van EuroGeo wees erop dat de geo-arbeids- markt zich ontwikkelt, dus dat dat er ook een tijdsdimensie in het model zou moeten zitten. Bewustmaking De vraag is wat er tot nog toe in Europa is gedaan. Pirlot wees op de Dynamic Professio nal Knowledge Base die door CLGE is opgezet Andere initiatieven zijn inventariserend van aard. Zo kwamen het Belgische, het Duitse en het Zwitserse onderwijsmodel langs. Het blijkt dat in het Duitstalige deel van Zwitserland het opleidingsmodel op het Duitse lijkt, terwijl in het Franstalige deel... juist In België is de situatie eveneens ingewikkeld. Jesper Paasch vertelde dat in Zweden de landmeters zich samen met stedenbouwers, planners en databeheerders zijn gaan profileren als 'bouwers van de samenleving. Een ander onderwerp is de vraag hoe de term 'VET' (voca tional education and training) moet worden opgevat. Pirlot meent dat zelfs het hoogste onderwijs niveau (EQF 8, voor de dr-titel) nog een beroepscomponent bevat. Overbruggen Wat er overbrugd moet worden is de afstand tussen (beroeps)onderwijs en geo-arbeids- markt. Deze workshop constateerde dat daartussen niet één maar twee kloven zitten. Eerst moeten de 12-jarigen kiezen naar welke middelbare school en verdere opleiding ze gaan. Aan het eind van die opleiding komt de vraag waar ze in het geo-werkveld terecht kunnen. Voor welke baan kennen en kunnen ze de juiste dingen? Hoe die twee kloven er precies uitzien varieert per land. Erzou een overzicht moeten komen van wat daarbij van belang is. De hindernissen voor studeren en werken in andere landen zou daarbij moeten worden meegenomen. In elk geval leiden die kloven ertoe dat er in sommige landen teveel geo-professionals zijn en in andere te weinig, zoals getoond op de kaart die Romuald Obuchovski liet zien. Een ander aspect van de kloof is volgens Donert dat het bedrijfsleven

Geo-Info | 2014 | | pagina 38