Jong oud Wat is de rode draad in deze Geo-Info? Ontwikkelingen, zou ik zeggen. Met als beginpunt 'vroeger', of op z'n minst 'eerder', via het 'nu' naar het eindpunt 'later'. Historie en actualiteit. Jong en oud. Ontwikkelingen zijn 'the internet of things', 'a smart society' en 'community' (in Engels, om het internationale karakter der zaken maar aan te duiden). Het mooie is dat het niet alleen gaat om technische snufes, maar om de rol die geo- informatie bij uitstek kan spelen bij het slimmer inrichten en gebruiken van onze planeet. En dat is nodig, gezien de bevolkingsgroei. Het gaat om de toegevoegde waarde voor de maatschappij. Zowel het verslag van het Living Lab Internet of Everything, als het verslag van de World Spatial Forum 2014 gaan daarover. Wat kan er, waar heeft de maatschappij behoefte aan? Making sense for society. En die vraag stelt de 'next generation' zich ook. Het sleutelwoord is toepasbaarheid. De focus moet naar buiten, naar de eindgebruiker. Niet direct in de (technische!) oplossing schieten. In regio West werd een bijeenkomst gehouden over Hoofdstedelijke geo-innovatie. Geodesign, connected cars..op naar een Amsterdam 3.0! Om de snelheid van ontwikkelingen in een perspectief te plaatsen is het goed de historie te begrijpen. Zo werd op de World Spatial Forum 2014 het ontwikkelingspad van de geo-informatie geschetst. Vanuit de wetenschap en technologiesector tot een infrastructuur naar een fase van industrialisatie. GIS wordt een commodity. Wat te doen met die historie? Minstens zo belangrijk en interessant. GIS-kennis 'oude stijl' mogen we beschouwen als cultureel erfgoed. Een prikkelende gedachte, uitgewerkt in het artikel Van gebruiker naar professional. Verder een zeer boeiend verslag van de studiedag van de GIN-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie over oorlogskartografie. Pure historie, die vandaag de dag nog actueel is (blindgangers!). Ook de bezoekers aan NGI in Brussel 'werden heen en weer geslingerd tussen heden en verleden. En 'jong en oud' ontmoetten elkaar op de Familiedag GIN, alwaar een heuse CSI werd beleefd (met geo). Last but not least: de community. Het gaat om samen die ontwikkelingen vormgeven: burger-overheid-bedrijfsleven-wetenschap (Living Lab). Om samenwerking, bewustmaking en overbruggen (GeoSkills+). Over omgaan met onzekerheden en communicatie (Theorie op herhaling in klaslokaal: onzekerheden getoetst). Het gaat om jong én oud. Samen vormen we de ontwikkelingen. Veel leesplezier! 2014-4 I Geo-Info Sytske Postma MIJNGIN Meer informatie over MIJNGIN en hoe daar gegevens aan te vullen ente verbeteren vindt u door in te loggen op www.geo-info.nl.

Geo-Info | 2014 | | pagina 3