Diefstal met happy end 2014-4 I Geo-Info 39 'Napoleonportret' van Antoine Lipkens door Schmidt (foto TU Delft). het olieverfschilderij van Lipkens.'Het is niet gezegd dat de schilderijen na de restauratie weer bij het IHE komen te hangen. Een rol bij die beslissing speelt een bruikleencontract waarover IHE en TU het moeilijk eens kunnen worden. Het is ook mogelijk dat de TU het por tret van bijvoorbeeld Lipkens nu in haar eigen 'Lipkenszaal' op het Bureau wil ophangen, aldus Delta-auteur Henk Orsel. (De internet versie van die Delta uit 1994 bevat van twee daarbij geplaatste foto's alleen de bijschriften: 'Het portret van Lipkens voor de diefstal' en 'Hetzelfde portret nu.) Figuurlijk uit beeld was Lipkens zelden. Rien Kremers van het toen malige 'geodesiemuseum' van de TU Delft had een jaar na de terugkeer van het geschonden portret in Delta alweer een (alleen) verbaal portret: 'Ook een aantal instrumentjes die zijn uitgevonden door de eerste directeur van de Polytechnische School, Antoine Lipkens. Lipkens had volgens Kremers een grote belangstelling voor de geodesie vanwege zijn 'kadastrale achtergrond'. De spiegelpasser van Lipkens is zo'n door hem bedacht instrument.' Portret: schilderij en litho 'Zijn pose lijkt geïnspireerd door zijn eerste opdrachtgever, Napoleon. Lipkens is hier afge beeld als directeur van de Koninklijke Akademie. Lipkens leidde ook landmeters voor het kadaster op. Het werktuig op tafel is wellicht een door hem uitgevonden landmeetinstrument, het spiegelkruis. De tekening en het schaalmodel naast hem verwijzen naar zijn werk als octrooi- deskundige voor de Nederlandse overheid, aldus een standaardwerk over techniekgeschie denis van 1994 met slechts een zwart-witfoto van het bewuste doek. Op tafel op het papier ligt bepaald geen spiegelkruis noch de door hem uitgevonden spiegelpasser. Ook op internet is er nog steeds geen kleurenopname van het portret te vinden! De databank van het Rijksinstituut voor Kunsthistorische Documentatie heeft ook alleen een zwart-witfoto van het doek en omschrijft zijn functies trouwens als volgt: 'Ingenieur-landmeter (uitvinder spiegelkruis), hoofdingenieur kadaster, hoofdinspecteur der maten en gewichten, eerste directeur Koninklijke Academie te Delft (1843-1846), Uitsnede litho in Canon van Zuid-Holland (www.regiocanons.nl/zuid-holland). Australische politie waren ze 'zwaar bescha digd door water en spijkers van de verpakking. Het vaktijdschrift Geodesia negeerde diefstal én terugvinden. Een krant noemde van de Fragment van de complete litho met de gewone passer (o.a. K&L 1950). vijf portretten alleen die van koning Willem II en 'tabakgigant W.A. Baron Schimmelpen- ninck' (ook minister). Eind 1994 waren de vijf uitgeleende werken weer TU-bezit. Hun krant meldde verder nog: de Prins van Oranje, de eerste directeur van de Akademie A. Lipkens en zijn opvolger G. Simons. De schilders zijn W. Schmidt, B. Witkamp, J.A. van der Hulst en N. Pieneman. Een kopie van een schilderij van J. van Mierevelt met een afbeelding van Willem de Zwijger, was nog zoek. 'De TU laat de zwaar gehavende kunstwerken restaureren, aldus de universiteitskrant Delta. Eén ervan was van

Geo-Info | 2014 | | pagina 41