Portret decennia uit beeld Adri is te bereiken via adri.den.boer@geo-info.nl GNSS-practicum een unicum 40 Geo-Info I 2014-4 staatsraad i.b.d.' Bij dit portret bevindt zich op internet anno 2014 nog slechts deze opmer king: 'Gestolen bij de Technische Universiteit te Delft d.d. 10/11.3.1989.NRC 15.3.1989; Recherche Informatie Bulletin (Kunst en Antiek), 1989, 3, p. 6, afb.5. In ambtskostuum, witte broek en vest, orde RNL, grijzend haar, rechterhand 'in boezem', linkerhand met rol papier, op tafel links: landmeetapparatuur en boek' Niets over het terugvinden van 1994 dus nog! Minstens het Rijksmuseum en TUD Library bezit ten een conforme litho met dezelfde Napoleon pose. De kleurige canon van Zuid-Holland maakte het voor techneuten bar onder 'venster 38' over de TU Delft: op die litho is zijn omge ving, waaronder zijn passer, weggeretoucheerd. Zijn portret uit de afbeelding van de Trésor van de TUD Library werd door de vormgeefster van HDC Media BV vrijstaand gemaakt. K&L wist het beter... De geoloog A. Tutein Nothenius plaatste in 1950 in het Tijdschrift voor Kadaster Landmeetkunde in een artikel over hem de litho van Lipkens en zette daar correct onder: 'De instrumenten zijn: een rekenmachine (raderen met ketting), die Lipkens vernietigde, waarschijnlijk omdat de deling niet geheel lukte; een passer, echter niet de 'spiegelpasser' door Lipkens uitgevonden de lijnen op het papier hebben misschien betrekking op het landmeten' Hij noemt Schmidt, die dus zo'n gewone passer schilderde, een 'toentertijd zeer bekend schilder uit Delft'. Ook zijns inziens was niet Lipkens, maar George Adams (E) al rond 1773 de uitvinder van het spiegelkruis om rechte hoeken uit te zetten. Jaren voor het prisma van Bauernfeind kwam bedacht Lip kens wel een beter hanteerbare vorm ervan. Pronkstuk in Science Center In de media van de laatste 20 jaar is niets over de in Delta van 1994 beloofde restauratie te vinden. Deze vond wel plaats. Dr. Han Heijmans, Productmanager Special Collections bij Library TU Delft desgevraagd: 'Het schilderij hangt momenteel in de faculty-room van het Science Center. Het heeft na de restauratie enige tijd in het hoofdgebouw gehangen (volgens mij in de kamer van de rector, of de voorzitter). Na de verhuizing van het CvB naar de Drebbelweg heeft het jaren in het depot opgeslagen gezeten' Vervolgens was op een weblog uit 2010 meer te vinden over de Faculty Room in het Science Center: 'De ruimte is zeer mooi vormgegeven met o.a. de schilderijen van de oprichter (Willem II) en de eerste directeur (Antoine Lipkens) van de TU Delft evenals twee belangrijke hoogle raren van de TU Delft (Martinus Beijerink en Felix Vening Meinesz).' Op de jubileumtentoon stelling van de Nederlandse Commissie voor Geodesie in het Techniek Museum Delft in 2004 hing er een kopie van het schilderij van Lipkens. In 2010 werd de Kaartenkamer van de TU Delft met die kopie verrijkt en 'die had dus weer een bestemming', aldus Delftenaar Joop Gravesteijn, toen het origineel negerend in het tijdschrift De Hollandse Cirkel 2010-2. Naar de andere vier teruggekomen originele schilderijen is in dit kader niet gezocht, al kan dat schilderij van Willem II in de Faculty Room ook goed in Australië zijn geweest.... Literatuur Canon van Zuid-Holland, Erfgoedhuis ZH, Delft 2011 (ook op: www.regiocanons.nl/zuid-holland) Delta, 8-12-1994 en 30-11-1995 (ook op: www.delta.tudelft.nl) De Telegraaf, 12-10-1993 (ook op: www.kranten.delpher.nl) Lintsen, H.W. (red.), Geschiedenis van de techniek in Nederland. De wording van een moderne samenleving 1800-1890. Deel V. Techniek, beroep en praktijk. Walburg Pers, Zutphen 1994 Pouls, H.C., Nederlands fabrikaat. De spiegelpasser van Lipkens en de kleine spiegelsextant van Laporte, in: NGT Geodesia 1985-5, p. 171 e.v. (ook op: www.dehollandsecirkel.courant.nu) Tutein Nothenius, A, Antoine Lipkens, in: Tijdschrift voor Kadaster Landmeetkunde 1950, p. 84 e.v. (ook op: www.dehollandsecirkel.courant.nu) Links www.explore.rkd.nl www.historiek.nl www.themakingof.weblog.tudelft.nl/201c Adri den Boer, hoofdredacteur tijdschrift De Hollandse Cirkel en redacteur Geo-lnfo. Een practicum GNSS (Global Navigation Satellite System) op het ter rein voor de faculteit CiTG in Delft was een unicum. Het was onderdeel van een experiment om in samenwerking met ROCMondriaan, Haagse Hogeschool en TUDelft de studenten van de opleidingen INRA (MBO), Civiele Techniek (HHS) en TUDelft moderne technieken in de maatvoe ring en inwinning bij te brengen. Omdat GNSS-apparatuur erg kostbaar is en nauwelijks verder gebruikt wordt in de opleidingen, hebben docenten van de opleidingen een uni form practicum opgezet: de middag van 30 april. De TUDelft heeft veel GNSS-apparatuur van het Kadaster overgenomen en is in staat om aan grote groepen instructie te geven. Hierbij twee foto's van de groep van de Haagse Hogeschool bezig met DGPS en RTK-GPS. Organisatie van dit practicum is gedaan door: Hans van der Marel en Rene Reudink beiden (TUDelft), Jos Burgers en Joop Gravesteijn (beiden HHS) en Rogier Verhoek (ROCMondriaan). Joop Gravesteijn

Geo-Info | 2014 | | pagina 42