Theo Scheele (1930-2014) In Memoriam II 2014-4 I Geo-Info Enkele Theo Scheele- citaten: 41 Toen er in november 2006 een stukje kwam ter gelegenheid van zijn afscheid als redacteur van Geo-Info, vond Theo dat wat ongemakke lijk: 'Ik ben toch nog niet dood!' Maar dat bleek ook in zijn geval uiteindelijk onvermijdelijk: Theo overleed onlangs op 83-jarige leeftijd in zijn woonplaats Middelburg. En dus plaatsen we toch weer een stukje over hem. Theo Scheele werd in 1930 geboren in Terneuzen: een Zeeuw in hart en nieren. Zijn hele leven heeft hij gewoond en gewerkt in Zeeland of het nabije zuidelijk Zuid-Holland. Bij redactievergaderingen te Middelburg presenteerde hij steevast een Zeeuwse bolus. (En daarna gingen we gewoon goed uit eten.) Ook was Theo een Kadasterman in hart en nieren, en meer in het bijzonder een man van ruilverkaveling en landinrichting. Een echte vakman, betrokken tot op het bot, vanuit die betrokkenheid kritisch, wat hem door de dienst niet altijd in dank werd afgenomen. Daaraan verbonden was zijn passie voor de landmeetkunde in het algemeen. Hij was een onvermoeibaar promotor van het vakgebied, zowel tijdens zijn Kadastertijd als na zijn (vervroegd) pen sioen in 1988. Theo was ook een levensge nieter: een goede maaltijd en enkele glazen Westmalle waren helemaal zijn ding (met legendarische gesprekjes met obers, vooral boven de rivieren, als ze geen Westmalle hadden of - erger nog - niet leken te weten wat dat was.) Wij kennen Theo vooral als langjarig redac teur van NGT Geodesia, Geodesia en, sinds 2004, van Geo-Info. Na zijn vertrek bij het Kadaster begon hij met een tweede carrière als schrijvende redacteur in onze tijdschriften, hoewel hij nooit eerder had geschreven. Het resultaat bestond in de periode 1988-2006 uit 220 bijdragen in onze tijdschriften, wat hem met afstand de productiefste schrijver maakte. Theo was vooral bekend van zijn bedrijfsreportages: hij reisde daartoe het hele land door (de Zeeuw in hem was niet aan provinciegrenzen gebonden, wat ook gold voor zijn meereizende echtgenote Jopie), met ook enkele excursies naar het buiten land. De bijdragen zijn herkenbaar door een kritisch-opbouwende stijl, een aangename onderkoelde humor, en rijkelijk voorzien van foto's. (En door de binnen redactiekringen met smaak vertelde discussies met de PR- afdelingen van de bezochte bedrijven.) Als je naast al dit reis- en schrijfwerk nog meetelt de vele redactievergaderingen, drukproeven, en andere ad hoc redactie-activiteiten, hebben we het al met al over mensjaren vrijwilligers werk! Bij zijn afscheid als redacteur in 2006 is Theo dan ook stevig in het zonnetje gezet met een speciale bibliografie van al zijn artikelen, en met een benoeming tot lid van verdienste van GIN. Hij hield toen overigens nog niet op In 2006 met deel bibliografie. Geodesia 1993-9, op bezoek bij FRANK, gevestigd in een kasteeltje te Vught: 'Het was gemakkelijk te vinden, alleen staan er meer kasteeltjes langs die weg. Maar de derde keer dat ik afsloeg, was raak. 'Landgoed Crayenstein' staat op het hek. Binnenkort wellicht om te dopen tot Frankenstein.' Geodesia 1994-7/8, op bezoek bij een bedrijf in Brussel: 'Mijn begeleider haast zich me terug te brengen naar het begin van de tocht, het centraal station van Brussel. Hij wilde het niet op zijn geweten hebben dat mijn madam, die op zijn advies naar het als landmeter verklede manneke Pis was gaan kijken, kwaad zou zijn weggelopen, zodat ik dan misschien een andere madam zou moeten zoeken. Alhoewel dat in Brussel zeer wel mogelijk schijnt te zijn.' Geodesia 2003-9, op bezoek bij de Dienst Geografie Koninklijke Landmacht: 'Mis schien kan in de toekomst de hele oorlog op het beeldscherm worden uitgevoch ten, want pas dan kun je over echte besparing spreken. Maar dat zullen u en ik niet meer meemaken, denk ik.' Geo-Info 2004-9, bij Logica-CMG, kopje 'Belinda in Groningen': 'De titel klinkt veelbelovend en roept associaties op aan een bekend sigarettenmerk of een mooie blonde Groningse jongedame. Helaas, Belinda staat voor Beleids Informatie Database, en dat klinkt heel wat droger' met zijn redactiewerk: hij ging van 2006-2010 verder bij De Hollandse Cirkel. Uiteindelijk moest hij zijn activiteiten gaan verminderen wegens toenemend hartfalen. Verbitterd was hij geenszins: nog eind vorig jaar zei hij terug te kijken op een rijk leven, en dat het zo goed was. We zijn blij dat we een deel van dat rijke leven hebben mogen meemaken. We wen sen Jopie en de kinderen veel sterkte. Ad van der Meer redacteur Geodesia/Geo-Info

Geo-Info | 2014 | | pagina 43