Theorie op herhaling in klaslokaal: onzekerheden getoetst Verslag Op 13 maart jl. werd in de Hogeschool Utrecht een programma aangeboden voor de harde kern van de geodeten onder ons. De G-side van de F-toets, zogezegd. De dames en heren geodeten die wel eens wilden weten hoe om te gaan met onzekerheid in de geodesie. Dat was het thema van deze middag. En dat leidde tot een bijna therapeutisch inzicht. 42 Geo-Info I 2014-4 De eerste inleider Huub Dijstelbloem van de WRR (Wetenschappelijke Raad voor Rege ringsbeleid) wijdde ons in in de rollen van wetenschap en politiek (en zijdelings ook een beetje van de media). Hij hield ons voor dat er geen scherpe grens te trekken valt tussen die domeinen, maar dat er veelal sprake is van een geleidelijke overgang en dat die overgang onder invloed van de media bovendien vaak ca. dertig bezoekers was zelfs deze waarne ming uiterst onzeker: uiteindelijk was het een full house met meer dan tachtig deelnemers aan dit mini-symposium. Onduidelijk leek het begin: met een niet werkende geluids installatie werd het thema 'onzekerheid' heel voelbaar. Niet dat het veel had uitgemaakt: de geluidsfragmenten betroffen politiek duiders en azijnz**kerds uit populaireTV-nieuwsrubrie- ken. De onzekerheden die de gasten van dat programma demonstreerden in het politiek debat leverden dan wel bewegingsvrijheid op, maar uiteindelijk weinig duidelijkheid. En daar hebje dan als consument van die discussies niet veel baat bij. Je bent op zoek naar houvast en zekerheid. Juist van onze dames en heren politici, denk je dan. Je kunt vaststellen dat het politieke ambacht waarschijnlijk nog moeilijker te vatten is in een verklarend model dan de geodesie. Wat was er te doen in Utrecht die middag? Het programma dat tevoren op een heel toegankelijke manier was toegezonden aan geïnteresseerden wond er geen doekjes om: de media maken geregeld melding van kleine aardbevingen en bodemverzakkingen in Nederland. Denk aan de recente bevingen in Groningen als gevolg van de aardgaswin ning. Deskundigen blijken het in hun analyses en voorspellingen niet altijd met elkaar eens te zijn. Dit heeft alles te maken met het hanteren van onzekerheden in de geodesie. Landmeetkundige metingen, bijvoorbeeld deformatiemetingen, waren lange tijd het domein van enkele partijen met beschikking over de kennis en apparatuur. Vaak was er ook maar één oplossing en op basis van kennisau toriteit werd die niet betwist. Tegenwoordig zijn er meerdere meettechnieken en -model len, zijn data gratis toegankelijk en liggen er meerdere oplossingen op tafel. Is de 'zekerheid' verdwenen? Onzekerheid in de geodesie: wat houdt die onzekerheid in, hoe gaan we ermee om, tot welke problemen leidt die en hoe kunnen we de communicatie erover het beste vormgeven? In dit symposium werden deze onzekerheden vanuit verschillende perspectie ven belicht. Hoewel in eerste instantie door organisator Hiddo Velsink van de HU gedacht werd aan Hiddo Velsink (HU).

Geo-Info | 2014 | | pagina 44