Making Sense for Society Verslag Living Lab Internet of Everything De razendsnelle ontwikkelingen in sensortechnologie en het internet der dingen maken het mogelijk om meer te meten en delen dan ooit tevoren. Niet alleen officiële meetpunten leveren sensordata. Iedere burger is in potentie een sensor. Onze geo-informatie infrastructuur is nog onvoldoende ingericht voor deze dynamische data. Conventionele instrumenten voor de verwerking van deze grote hoeveelheden data, oftewel 'big data', zijn niet toereikend. Een gemeenschappelijk referentiekader voor dynamische informatie over de fysieke leefomgeving, van de inwinning en datapreparatie tot en met ontsluiting en toepassing, zal ons daarbij helpen. In het voorjaar is derhalve "Making Sense for Society", het Living Lab for the Internet of Everything van start gegaan. In het Living Lab werken we aan concrete toepassingen van 'the internet of people and things'. Ook gaan we in het Living Lab aan de slag met beleidsvragen en vraagstukken rond open sensordata, standaarden, governance en privacy. Kortom, in het Living Lab kunnen overheden, bedrijven en kennisinstituten samen aan de slag om vragen, knelpunten, testen en innovaties samen te adresseren. 4 Geo-Info I 2014-4 Open platform Vanuit het Living Lab worden werk- en inspiratie bijeenkomsten georganiseerd. Doorlooptijd van het Living Lab is circa 12 maanden. Iedereen met belangstelling voor het Internet of Everything kan kosteloos deelnemen aan het Living Lab. Het Living Lab wordt mogelijk gemaakt door de founding partners afkomstig uit de zgn. gouden driehoek: overheid, bedrijven en kennisinsti tuten. Op dit moment nemen de volgende organisaties deel aan het Living Lab: gemeente Eindhoven, gemeente Nijmegen, gemeente Zwolle, Ministerie van Infrastructuur en Milieu, Ministerie van Economische Zaken, Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, Rijkswaterstaat, CGI, Geodan, TNO, Vrije Universiteit Amsterdam, Open Geospatial Consortium en Geonovum. Aanmelden als founding partner staat ook nog steeds open. Ook wordt de samenwerking gezocht met andere Living Labs, zodat we elkaar versterken en van elkaar leren. Zo is een intensieve samenwerking gestart met het Living Lab Stratumseind, de SIG 3D en PiloD Kick-off Living Lab Op 3 april jl. vond de kick-off van het Living Lab for the Internet of Everything plaats bij het RIVM in Bilthoven. Marcel van Raaij, directeur Milieu en Veiligheid RIVM, was gastheer van de eerste bijeenkomst van het Living Lab. Het RIVM is vanuit haar taken op het gebied van gezondheid en milieu zelf actief in de weer met sensoren en sensordata. Het instituut beschikt over zowel vaste als mobiele sensoren en voedt een landelijk meetnet dat open toegankelijk is. Van Raaij nodigde alle aanwezigen uit tot De eerste meetdag op 8 juli leverde bijna 6000 metingen op, de tweede ruim 2400 metingen. Hester Volten is erg enthousiast over de inzet van de vrijwilligers. Het is een uitdaging om een nieuwe techniek zowel goed als laagdrempelig te maken. Dat is met iSPEX gelukt. Het opzetten en onderhouden van een netwerk van vrijwilligers vraagt wel veel aandacht. Je vraagt iets aan een grote groep en dat roept een grote hoeveelheid feedback op. Dat moet je managen. In het iSPEX- realisatie van dromen zodat er uit het Living Lab inspirerende ontwikkelingen voortkomen. Euro Beinat, professor aan de universiteit van Salzburg en directeur bij Zebra Technologies, nam de aanwezigen mee in de nog jonge wereld van het Internet of Things. Jong, zowel in de zin van economische volwassenheid, als in de zin van de leeftijd van de mensen die er aan werken. Voor de huidige generatie is real time beleving de norm. Mobiele apparaten zorgen voor een continue verbinding met de wereld om ons heen. En dat levert een enorme hoeveelheid data op. Aan de hand van visualisaties van telefoon data in Italië liet Beinat zien dat we niet alleen weten uit welk land toeristen komen, maar ook kunnen herleiden welke reis zij hebben gemaakt door Italië. En uiteindelijk kan je op basis van al die verzamelde gegevens voorspellingen doen over reisbewegingen. Ideeën voor toepassingen voor het Internet ofThings zijn er al een tijd. Dat ze nu worden gerealiseerd, komt doordat techniek, kennis en initiatief bij elkaar komen. Hester Volten van het RIVM is projectleider van het Citizen Science project iSpex. iSPEX is een nieuwe manier om fijnstof te meten. Door een opzetstukje voor de lens van je iPhone te klikken verandert je telefoon in een wetenschappelijk meetinstrument. Zo kan je veel fijnmaziger metingen verrichten dan met de vaste meet punten het geval is. In 2013 zijn ongeveer 10.000 opzetstukjes verspreid onder vrijwilligers. Met behulp van de bijbehorende gratis app konden zij metingen uitvoeren. En dat gebeurde. Er waren twee meetdagen in 2013. Rond de eerste meetdag is veel media-aandacht gegenereerd.

Geo-Info | 2014 | | pagina 6